![]() |
Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | |
|
Для кримінологічного прогнозування використовують статистичні дані, що стосуються соціальної, економічної та правової інформації. Ці дані збираються, обробляються, систематизуються, аналізуються та узагальнюються з використанням кримінологічних методів з метою кримінологічного прогнозування злочинності.
У процесі кримінологічного прогнозування використовують різні методи.
Метод кримінологічного прогнозування – це спосіб, засіб одержання, обробки й аналізу інформації, необхідної для прогнозування злочинності.
Найбільш поширеними методами кримінологічного прогнозування є методи екстраполяції, моделювання і експертних оцінок.
Метод екстраполяції полягає в тому, що прогнозовані кількісні та якісні показники злочинності визначаються виходячи з теперішніх показників та показників попередніх періодів. Припускається, що тенденції динаміки злочинності, які мали місце в минулому, зберігатимуться і в майбутньому (наприклад, зростання чи зменшення певних видів злочинності тощо).
Метод екстраполяції є ефективним за умови стабільності криміногенних факторів. У дійсності детермінанти злочинності є нестабільними, змінюються у часі, тому цей метод застосовують тільки для короткострокового прогнозування.
Метод математичного моделювання є більш ефективним, ніж метод екстраполяції. Суть цього методу полягає в тому, що будується математична модель прогнозу злочинності, яка включає в себе різні детермінанти злочинності та їх вплив на показники злочинності у числовому еквіваленті. Підставивши в модель числові значення цих факторів злочинності на прогнозований період, визначають майбутній стан злочинності. Разом з тим, сьогодні поки що немає науково обґрунтованих методик визначення числових співвідношень між динамікою детермінант злочинності та її кількісними й якісними показниками. Наукові дослідження у цьому напрямі дають позитивні результати. зокрема, щодо впливу на злочинність демографічних факторів тощо.
Метод експертних оцінок полягає в отриманні, вивченні та узагальненні висновків спеціалістів щодо можливого стану злочинності, її кількісних та якісних показників на прогнозований період. Ці висновки ґрунтуються на великому життєвому досвіді та глибоких фахових знаннях цих спеціалістів щодо злочинності та тенденцій її змін, криміногенних факторів та їх впливу на злочинність, практики діяльності правоохоронних органів тощо. Ефективність методу експертних оцінок залежить від суб’єктивних факторів: критерію вибору таких експертів, їх компетентності, незаангажованості тощо.
Методи екстраполяції та математичного моделювання використовуються, як правило, при складанні короткострокових прогнозів злочинності, а метод експертних оцінок використовується, переважно, для перспективного прогнозування.
Дата публикования: 2014-12-11; Прочитано: 655 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!