Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Тема 6. Норми права у системі соціальних норм



1. Визначте, до якого виду норм належать такі:

· Правило вітатися з сусідами;

· порядок проведення весілля;

· порядок відправлення релігійних культів;

· правила техніки безпеки на підприємстві;

· правила правопису;

· порядок сплати членських внесків у спортивному товаристві;

· правила внутрішнього трудового розпорядку установи;

· обов’язок сплатити податки.

2. Хуліганство, тобто грубе порушення громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства, що супрово­джується особливою зухвалістю чи винятковим цинізмом, кара­ється штрафом від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до 5 років.

У поданій правовій нормі укажіть гіпотезу, диспозицію та санкцію.

3. Спробуйте порівняти різні види соціальних норм за допомогою таблиці:

Питання для порівняння Моральні Релігійні Звичаї Корпоративні Правові
1.Походження          
2.Спосіб встановлення          
3.Ким встановлюються норми          
4.Спосіб підтримання          
5.Відповідальність за порушення          
6.Ступінь формальної визначеності          

4. Назвіть види соціальних норм?

а) учень 9-го класу Андрій В. не поступився місцем в тролейбусі жінці, яка тримала на руках малу дитину;

б) особи, які укладали шлюб – М. і К. зневажили прохання батьків перед реєстрацією шлюбу дотриматись церемонії сватання нареченої;

в) член Ліберальної партії України Смирненко К.П. протягом кількох місяців без поважної причини не сплачував членські внески;

г) робітник овочевої бази Авдієнко П.С. здійснив крадіжку кількох ящиків овочів.

5. Із наведеного переліку виберіть ознаки, які властиві нормам права:

1. мають загальнообов’язковий характер; 2. підтримуються лише позицією громадськості, громадським осудом за протиправні діяння; 3. за порушення настає юридична відповідальність; 4. підтримуються державою, її правоохоронними органами; 5. регулюють важливі суспільні відносини, що мають суттєве значення для людини та суспільства в цілому; 6. значною мірою закріплюються у законах та інших нормативних актах; 7. поступово утверджуються у суспільній свідомості і лише після цього стають обов’язковими для громадян. А. 1,3,4,5,7; Б. 2,3,4,5,6; В. 2,4,5,6,7; Г. 1,3,4,5,6.

6. Установіть відповідність між ознаками та видами правових сімей.

1. Гіпотеза 2. Імперативні норми 3. Диспозиція 4. Диспозитивні норми А. змістом цих норм є застосування владних наказів щодо виконання державних приписів. Б. змістом цих норм є надання суб'єктам певного простору для волевиявлення, тобто вони передбачають варіант по­ведінки, але дозволяють суб'єктам у межах правової норми на власний розсуд корегувати обсяг прав та обов'язків. В. передумова дії норми права, в якій вказуються ті юридичні факти, з настанням яких норма права починає діяти, тобто на основі яких виникають, змінюються або припиняють­ся правовідносини. Г. структурний елемент норми права, який визна­чає правило поведінки, згідно з яким повинні діяти учасники пра­вовідносин, закріплює права та обов'язки сторін, визначаючи ме­жу дозволеної поведінки. Д. заключний елемент норми права, який передбачає певні небажані наслідки матеріального, фізичного, психічного ха­рактеру, що настають для особи, яка порушила диспозицію норми.
  А Б В Г Д
           
           
           
           

7. Проаналізуйте зміст ч.1 і ч.2 ст.299 Кримінального кодексу України з точки зору її структури:

„1. Знущання над тваринами, що відносяться до хребетних, вчинене із застосуванням жорстоких методів або з хуліганських мотивів, а також нацьковування зазначених тварин одна на одну, вчинене з хуліганських чи корисливих мотивів, - караються штрафом до п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців.

Ті ж самі дії, вчинені у присутності малолітнього, - караються штрафом до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до двох років”.

Обґрунтуйте співвідношення норми права та статті нормативно-правового акту на конкретному прикладі.

8. В Афганістані після захоплення влади ісламським рухом „Талібан” було введено чимало норм шаріату. Жінкам було заборонено працювати, ходити до школи та виходити на вулицю без паранджі. Всіх державних службовців зобов′язали відпустити бороди, а ті, хто приходив на роботу поголеним, підлягали звільненню. До якого виду соціальних норм відноситься даний приклад?

9. Відповідно до частини першої ст. 136 Кримінального кодексу України:

„1. Ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, при можливості надати таку допомогу або неповідомлення про такий стан особи належним установам чи особам, якщо це спричинило тяжкі тілесні ушкодження, - караються штрафом від двохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців.”

Що у цій статті є диспозицією, гіпотезою, санкцією?

10. Відповідно до частини першої ст. 361 Кримінального кодексу України

„1. Несанкціоноване втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), автоматизованих систем, комп’ютерних мереж чи мереж електрозв’язку, що призвело до витоку, втрати, підробки, блокування інформації, спотворення процесу обробки інформації або до порушення встановленого порядку її маршрутизації, -карається штрафом від шестисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від двох до п’яти років, або позбавленням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до двох років або без такого та з конфіскацією програмних та технічних засобів, за допомогою яких було вчинено несанкціоноване втручання, які є власністю винної особи.”

Що у цій статті є диспозицією, гіпотезою, санкцією?

10. Заповніть таблицю «Види норм права». До кожного визначення підберіть правильне поняття і позначте його порядковий номер





Дата публикования: 2014-11-28; Прочитано: 1344 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.008 с)...