Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
Психіка складна й різноманітна за своїми проявами. Зазвичай виділяють три великі трупи психічних явищ, а саме:
1) психічні процеси, 2) психічні стани, 3) психічні властивості.
Психічні процеси - динамічне відображення дійсності в різних формах психічних явищ.
Психічний процес - це протягом психічного явища, що має початок, розвиток і кінець, що проявляється у вигляді реакції. При цьому потрібно мати на увазі, що кінець психічного процесу тісно пов'язаний з початком нового процесу. Звідси безперервність психічної діяльності в стані пильнування людини.
Психічні процеси викликаються як зовнішніми діями, так і подразненнями нервової системи, що йдуть від внутрішнього середовища організму.
Всі психічні процеси підрозділяються на пізнавальні - до них відносяться відчуття і сприйняття, уявлення й пам'ять, мислення і уява; емоційні - активні і пасивні переживання; вольові - рішення, виконання, вольове зусилля, і т. д.
Психічні процеси забезпечують формування знань і первинну регуляцію поведінки і діяльності людини.
У складній психічній діяльності різні процеси пов'язані й становлять єдиний потік свідомості, що забезпечує адекватне відображення дійсності й здійснення різних видів діяльності. Психічні процеси протікають з різною швидкістю і інтенсивністю в залежності від особливостей зовнішніх впливів і станів особистості.
Під психічним станом варто розуміти що визначився в даний час відносно стійкий рівень психічної діяльності, який виявляється в підвищеній або зниженій активності особистості.
Кожна людина щодня відчуває різні психічні стани; При одному психічному стані розумова або фізична робота протікає легко й продуктивно, при іншому - важко й неефективно.
Психічні стани мають рефлекторну природу: вони виникають під впливом обстановки, фізіологічних факторів, ходу роботи, часу і словесних впливів (похвала, осудження і тощо),
Найбільш вивченими є: 1) загальний психічний стан, наприклад увагу, що виявляється на рівні активної зосередженості або неуважності. 2) емоційні стани або настрою (життєрадісний, захоплене, сумний "сумне, гнівний, роздратований і т. д.). Цікаві дослідження є про особливе, творчому, станів особистості, що називають натхненням.
Вищими і стійкими регуляторами психічної діяльності є властивості особистості.
Під психічними властивостями людини варто розуміти стійкі утворення, що забезпечують визначений якісно-кількісний рівень діяльності і поведінки, типовий для даної людини.
Кожна психічна властивість формується поступово в процесі відбиття й закріплюється в практиці. Воно, отже, є результатом відбивної та практичної діяльності.
Властивості особистості різноманітні, і їх потрібно класифікувати відповідно до угрупованнь психічних процесів, на основі яких вони формуються. А значить, можна виділити властивості інтелектуальної, або пізнавальної, вольової та емоційної діяльності людини:
Для прикладу наведемо деякі інтелектуальні властивості - спостережливість, гнучкість розуму; вольові - рішучість, наполегливість; емоційні - чуйність, ніжність, пристрасність, афективні і т. п.
Психічні властивості не існують разом, вони синтезуються й утворюють складні структурні утворення особи, до яких необхідно віднести:
1) життєву позицію особистості (систему потреб, інтересів, переконань, ідеалів, що визначає вибірковість і рівень активності людини);
2) темперамент (систему природних властивостей особистості - рухливість, врівноваженість поведінки і тонус активності, - що характеризує динамічну сторону поводження);
3) здібності (систему інтелектуально-вольових і емоційних властивостей, що визначає творчі можливості особистості) і, нарешті,
4) характер як систему відносин і способів поведінки.
8.Галузі психології: Загальна психологія / Соціальна психологія / Історична психологія (Культурно-історична психологія) / Християнська психологія / Психологія маси / Політична психологія / Психологія реклами / Гендерна психологія / Етнопсихологія / Педагогічна психологія / Юридична психологія (Кримінальна психологія/Судова психологія) / Клінічна психологія / Медична психологія / Патопсихологія / Нейропсихологія / Експерементальна нейропсихологія / Клінічна нейропсихологія / Реабілітаційна нейропсихологія / Дитяча нейропсихологія / Психотерапія / Психологія здоров'я / Популярна психологія / Позитивна психологія / Інженерна психологія / Гуманістична психологія / Психологія розвитку
Дата публикования: 2014-11-29; Прочитано: 5403 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!