Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
…На нашу думку, менталітет - це не особливий національний логос і не апріорна система цінностей (частина ідеології), а певний соціально-психологічний стан суб'єкта - етносу, нації, народності, громадян, що втілив у собі (не "в пам'яті народу", а в його підсвідомості) результати тривалого й усталеного впливу етнічних, природно-географічних і соціально-економічних умов проживання суб'єкта менталітету.
Можна стверджувати, що за своєю структурою менталітет включає в себе передусім дещо колективне, певні елементи національного характеру, які діють, не проходячи крізь свідомість, спонтанно, подібно до певного емоційно-психологічного коду, що викликає у суб'єкта менталітету такі, а не інші реакції на зовнішні чинники. Це колективне підсвідоме є певною сукупністю світоглядно-психологічних настанов, які перетворилися на принципи та звички і, без сумніву, виявляються у рисах характеру, системі вкорінених способів, форм і норм життєдіяльності, тобто у низці найбільш глибоко вкорінених традицій, стереотипів поведінки. Таким чином, говорячи про менталітет тієї чи іншої нації, народу або громадян, ми зачіпаємо складний механізм, тісно пов'язаний з багатовіковою культурою народу, знайденими і закріпленими способами реагування на зміни зовнішнього світу, що визначають поведінку нації або її громадян.
…Менталітет і релігія
Слід з'ясувати…, які ми є?
З огляду на проблеми сьогоднішньої вестернізації, як уже зазначалося, існують два підходи: 1) Україна збилася з накресленого їй цивілізаційного шляху і 2) Україна в геополітичному розумінні знаходиться на перехресті західної і східної цивілізацій. Ми дотритримуємось другого підходу, на основі якого виявляються основні риси ментальності українського народу.
Передусім звернемося до проблем тих економічних перетворень, які відбуваються в країні.
На сьогоднішній день нам нав'язуються ринкові відносини за суто західним взірцем …У країнах Заходу в період первинного накопичення капіталу офіційно пропагувався не культ грошей, а передусім протестантська, а згодом католицька інтерпретація євангельського морального вчення.
Слід сказати, що ділова активність протестантів (це успіх, будь-який земний успіх через працю, яка б приносила гроші, потрібні не на задоволення власних потреб, а як свідчення обраності богом) підштовхувала в тому ж напрямку і католиків. Однак і досі неозброєнним оком видно різницю в психологічному складі, менталітеті, способі життя.
Ставши цивілізаційною домінантою, православ'я значною мірою визначило етнічну, географічну стрілу розвитку української історії.
У догматичних концепціях, в ритуальній практиці, в системі релігійної нормативності відкладаються головні особливості культури, спільні для багатьох племен і народів. Конфесія інтегрує локальну різноманітність культур навколо фундаментальних цінностей. Концепція безкінечного - Творця - є особливою і найважливішою сутнісною формою саморефлексії, самознайдення широкої ментальної та психологічної спільності.
Католицизм і православ'я склалися як наслідок цивілізаційного синтезу в рамках двох культурних кіл – Заходу і Сходу, що розділили між собою спільнохристиянське культурне коло.
Чим же різнилися Схід і Захід християнського світу? З моменту утвердження християнства основним об'єктивним змістом європейської історії став розтягнутий на тисячоліття процес формування християнської цивілізації. Важливо підкреслити, що цей процес відбувався через синтез християнства й античності. Спочатку гола християнська схема, високовалентна, тобто здатна до асиміляції культурного матеріалу, але різко протиставлена античності в перші століття, починає із становленням нового суспільства притягувати античний культурний матеріал. Засвоюючи і освоюючи його, християнство все більше відходило від образу секти, що протиставляла себе світові, і все більше перетворювалося на цілісний культурний космос. Сталося так, що цей процес розвивався двома напрямами.
На Заході відбувається цілковита загибель античного суспільства. Культурний матеріал античності знищується, дробиться на найдрібніші елементи. Так, римська архітектура розпадається на ордери, література - на синтаксичні одиниці латесні, римське право - на окремі постулати. Були атомізовані школа й освіта. Античність, розкладена на простіші матриці культури, потонула в хаосі варварської свідомості. Така реальність так званих "темних століть" (У-УІІІ ст). Відтак кожні сто років спостерігається маленький - Каролінзький, Оттоновський, Фрідріховський тощо, тобто цілеспрямований рух до побудови християнської цивілізації через якісне перегрупування елементів античності.''"Ренесанси" середньовіччя спрямовані на освоєння нового матеріалу, при цьому кожен "ренесанс" піднімався все вище і вище. До XIII ст. споруда християнської цивілізації була зведена. Настала епоха готики, схоластики, теорії феодального права, час Фоми Аквінського.
Інша картина вимальовується на Сході. Для цього було кілька причин. Передусім та, що Візантійська імперія не впала під натиском варварів, і традиція пізньої античності тут не перервалася. Якщо римський етнос зник, розчинився у варварських хвилях, то грецький етнос, отримавши новий пасіонарний поштовх на початку нової ери разом із слов'янами, з'єднав дві епохи. Крім того, Візантія знаходилася в регіоні, який тисячоліття входив до стародавньосхідного цивілізаційного процесу. Народи, які формували її культуру, були послідовниками стародавніх азіатських цивілізацій. Вони принесли у візантійський культурний синтез архаїчну ментальність, ідею обожнення влади. Суттєвим фактором такого синтезу була могутня культура Ірану, що задавала дуалістичну домінанту світосприймання.
Схід узяв від християнства й античності далеко не найвиграшніші риси. Від Риму - імперську свідомість, сваволю і деспотизм, гедонізм. Від християнства - аскетизм, ригоризм, нетерпимість, а також акцентування на відчутті початкової гріховності людського роду й окремої людини, які досить швидко трансформувалися в ідею соціальної провини, тобто початкової провини кожного перед лицем владної ієрархії.
Цивілізаційний синтез на Заході і на Сході по-різному задає історичні долі особистості. На Заході в ході переосмислення традицій римського права складається жорстка, корпоративна суспільна система, в якій кожен член суспільства через належність до певної корпорації знаходить сукупність законних, а тому непорушних і безумовних прав, обов'язків і свобод. Поступово ці права розширювалася й наповнювалися змістом. Етап за етапом європейська людина впевнено виділялася зі свого соціального, корпоративного, культурного контексту і перетворювалася на автономну особистість, повністю індивідуалізувавшись в епоху Реформації.
Цілком іншого характеру набув розвиток на Сході Тут складалася культура, в якій людина була розчинена в соціальному абсолюті. Невиокремленість особистості - одна з найголовніших характеристик візантійського соціокуль-турного організму. Придушення неминучих тенденцій до автономізації було закладено на всіх рівнях культури.
Річ у тому, що типологія домінуючої ментальності задає соціальні форми суспільства. Виокремлення особистості є наслідком, соціальною експлікацією розпаду синкретичної свідомості. Раціонально-дискусійне мислення, розвалюючи міфологічну цілісність, дає змогу окремій людині сформувати самодостатній автономний космос. Відбувається неминуча суб'єктивація людини, яка знаходить свій вияв у системі соціальних відносин. Православ'я наділяє нерозділений стан свідомості вищою цінністю. Нормативний у культурі суб'єкт протиставляється розсудливому аналітичному світосприйманню.
Якщо в європейській культурі послідовно утверджувалась апеляція до раціональних аргументів, до судження як базису духовної позиції особистості, то православ'я апелювало до ритуальних моментів, до ритмічно відтворюваних сугестивних процедур, заснованих на навіюванні й наслідуванні колективного переживання, яке е надзвичайно важливою категорією у православному культурному космосі. Колективне релігійне переживання сприймалось як експлікація істини і замінювало собою дослідження й доведеність останньої. Все це можна об'єднати в поняття "культ". Культ - гра в особливу роль. Дивуючи уяву варвара, ритуали стали ідеальним механізмом відтворення ментальної та соціальної нерозділеності.
У цьому зв'язку варто згадати поняття "соборність", яке осмислює одну із найважливіших і найстійкіших характеристик православної свідомості. Соборність можна трактувати як містичне єднання правовірних у часі і просторі. В ідеї соборності глибоко архаїчне, родо-племінне світосприймання, що мислить рід як єдине ціле, яке пролягає з минулого в майбутнє, об'єднанез почуттям містичної єдності всіх віруючих в ритуали. Ідея соборності - концепт, який тотально протистоїть автономному особистісному світосприйманню. Крім того, згідно з цією ідею, світ досконалий, він багатогранний, але гармонійний, тобто поліфонічне неподільний. Якщо роз'єднати щось у цій гармонії, світ помре, гармонія загине. Чи варто після цього запитувати, чому Україні так важко дається нині розподіл влади. Соборна уява про світ століттями виховувалася православ'ям. З ідеї соборності випливають і деякі інші особливості уявлення про світ. Так, для західної раціоналістичної свідомості очевидно, що частина є лише елементом цілого, частина не може дати уявлення про ціле, тільки склавши всі частини, можна дістати уявлення про ціле. Здавалося б, хіба можна розуміти інакше? Виявляється, можна. У православ'ї і ціле, і частина цього цілого мають повний, однаковий набір ознак. Вони тотожні за суттю, різняться лише масштабом, ступенем. Таке уявлення випливає з наступного: якщо частина містить у собі лише окремі елементи цілого, то вона неповна, отже, порушується гармонія світу. Здавалось би, бог з ними, з цими релігійними тонкощами розуміння світу. Що нам до них? Однак не будемо поспішати (наприклад, ради: Верховна Рада і місцева рада - одні і ті ж структура й функції, різниця лише в масштабі). Православ'я впливало не лише на культуру, а й на суспільно-політичне життя.
І ще один дуже важливий момент. Цивілізація Заходу створила завершену троїсту модель всесвіту. В ній космос уявлявся у вигляді трьох сфер: божої, диявольської і проміжної— людської. При цьому остання має надзвичайне значення, оскільки створює реальний культурний простір свободи у всіх її виявах. Серединна сфера - це самоцінний простір, який володіє власним достоїнством самореалізації, соціально-культурного прогресу і людського буття. Троїста модель культури психологічно пов'язана з відчуттям закоріненості людини в космосі.
Наслідувана Київською Руссю, а відтак Росією, у складі якої з кінця XVIII ст. опинилась Україна, візантійська модель космосу складається з двох зон - небесної (сакральної) і диявольської (низинної). Звідси фундаментальна незавершеність культури, а тому напружений, дуалістичний її характер. У цій картині світу сакральна зона територіально збігається зі сферою Влади і Церкви. А сфера цивільного життя виявляється у зоні диявольській. Ця фундаментальна особливість нашого життя реалізується в конкретних прикладах.
У Західній Україні, де більше сповідується грекокато-лицизм і католицизм, ніж православ'я, ми бачимо картини доглянутого людського побуту, які поступово на схід і далі на Лівобережжя змінюються часом кривими огорожами чи не завжди охайними дворами. Це наочний приклад зміни двох ментальних культур, про що мовилося вище. Коли поряд із храмом, що увібрав у себе величезну працю і на спорудження якого потрачено величезні кошти, сиротіють вбогі хати, де живуть люди, які жертвували на храм і будували його, ми маємо справу з тим самим.
Розглянемо одну вкрай важливу різницю між Заходом і Сходом В історії людства відпрацьовані дві моделі регуляції. В одній із них фундаментом соціальної регуляції є право. При цьому право розуміють як головну суспільну конвенцію. Воно незмінне, має всезагальний характер, тобто зрівнює всіх і вся, гарантує кожній людині деякі безумовні, невід'ємні права і трактує ії обов'язки. У межах суспільства право сакралізується і переживається як найбільш значна соціальна цінність. В рамках цієї моделі всі соціальні групи, владні структури змушені існувати і досягати своєї мети в межах права.
У другій моделі в основі соціальної регуляції лежить ієрархія, тобто влада. При цьому вона усвідомлюється як онтологічно істинна сублімація, що виявляє себе як втілена воля. Сакральна влада також породжує право (однак воно має інструментальний характер), спрямована зверху вниз, Влада перебуває поза і над правом. Влада - джерело істини, тотожна істині. Водночас сама Влада не підлягає моральній оцінці. Моральні регулятиви діють на горизонтальному рівні і зверху вниз. Будь-яке звинувачення носія влади межує з єретизмом Вища Влада, в принципі, поза оцінками.
Статус буденного життя, тобто місце і роль цінностей окремого людського життя, радостей - один із ключових моментів, що визначає обличчя культури. Соціальний ідеал, що утвердився у православній культурі, може бути охарактеризований як аскетичний. Єдине виправдання багатства - високий соціальний статус, владі необхідно бути сяючою. Намагання досягнути своїми силами багатства, що не відповідає соціальному статусу, "не по чину", натикається на гнівний осуд.
Окремої, повністю виокремленої особистості в православній культурі бути не може. Кожен суб'єкт усвідомлює себе лише як частину соціальної спільноти - громади, православного світу, трудового колективу, общини, роду, сім'ї. Притаманний людині нахил до особистого виокремлення розглядається як гріховність і придушується як нею самою, так і її оточенням.
До початку феодальної роздробленості Київської Русі всі охарактеризовані особливості візантійського православ'я міцно прижилися у східнослов'янских душах з кінцевим утвердженням цезарепапізму.
Таким чином, стає очевидним консерватизм православ'я порівняно з католицизмом, а надто - з протестантизмом, оскільки православ'я не пережило періоду реформаторства, воно не несе в собі реформаторського потенціалу. І всі його особливості (незважаючи на те, що православна церква в Україні порівняно з російською мала певну своєрідність під впливом католицизму) тією чи іншою мірою притаманні українському православ’ю.
ПАМ'ЯТКИ
Дата публикования: 2014-11-18; Прочитано: 552 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!