Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Наприклад. Підприємство “N” виступило засновником підприємства “Z”.У вигляді внеску до статутного капіталу було внесено верстат



Підприємство “N” виступило засновником підприємства “Z”.У вигляді внеску до статутного капіталу було внесено верстат, справедлива вартість якого визначена в сумі 15000 грн.

Зміст операції Кореспонденція рахунків Сума
Дебет Кредит
  Придбання довгострокових фінансових інвестицій шляхом внеску основних засобів 14 “Довгострокові фінансові інвестиції” 742 “Дохід від реалізації необоротних активів”  
  Списання (знос) переданого верстата 131”Знос основних засобів” 104 “Машини та обладнання”  
  Списана залишкова вартість переданого верстата 972 “Собі вартість реалізованих ОЗ” 104 “Машини та обладнання”  

Прибуток становить 3300 грн.

8.Облік оренди (лізингу) основних засобів та розрахунків з орендодавачами

Методологічні засади формування у бухгалтерському обліку інформації про оренду необоротних активів та її розкриття у фінансовій звітності визначає П(С)БО 14 "Оренда".

За П(С)БО 14 "Оренда" під орендою розуміють угоду, за якою орендодавець передає орендарю право користування активом протягом погодженого строку за платіж (або ряд платежів).

Зазначені угоди поділяють перш за все на операційні та фінансові. Фінансова – передбачає передачу орендарю всіх ризиків та вигод, пов’язаних з правом користування та володіння активом. Операційна - будь-яка інша оренда крім фінансової.

П(С)БО 14 "Оренда" передбачено, що орендований актив та витрати, пов'язані з орендою в обліку орендаря, відображаються таким чином:

• вартість активу, отриманого на умовах операційної оренди, обліковується поза балансом (на позабалансовому рахунку 01 "Орендовані необоротні активи") за вартістю, вказаною в угоді про оренду;

• орендні платежі, які підлягають сплаті, відображаються у складі витрат періоду. Сума витрат визначається на систематичній основі з урахуванням способу одержання економічних вигод, пов'язаних з використанням орендованого активу;

• витрати на підтримання орендованого активу в робочому стані обліковуються у складі витрат звітного періоду;

• затрати орендаря на поліпшення об'єкта операційної оренди (модернізація, модифікація, добудова, дообладнання, реконструкція тощо), що приводять до збільшення майбутніх економічних вигод, які первісно очікувалися від його використання, відображаються орендарем як капітальні інвестиції у створення (будівництво) інших необоротних матеріальних активів.

Відображення в обліку операційної оренди

ОРЕНДАР
Актив, отриманий (переданий) на умовах операційної оренди Витрати на укладання угоди Орендна плата
Вартість Амортизація Витрати на підтримання в робочому стані Витрати на поліпшення Нарахована (сплачена після надання послуг) Сплачена наперед
Поза балансом на рахунку 01 "Орендовані необоротні активи” —   У складі витрат звітного періоду На балансі протягом строку орендної угоди незалежно від згоди на відшкодування витрат У складі витрат звітного періоду У складі витрат майбутніх періодів (рахунок 39) з поступовим включенням до витрат звітного періоду
ОРЕНДОДАВЕЦЬ
На балансі   На рахунку 10 "Основні засоби"   Нараховується На балансі за умови згоди на їх відшкодування У складі витрат звітного періоду У складі доходів звітного періоду (рахунок 713 "Доходи від операційної оренди активів") У складі доходів майбутніх періодів (рахунок 69 ") з поступовим включенням до доходів звітного періоду (рахунок 713)
                     

Регістром аналітичного обліку активів, отриманих у операційну оренду, є копія інвентарної картки, яку орендодавець додає до акта приймання-передачі орендованих об'єктів. При поверненні об'єкта оренди орендодавцю, орендар списує об'єкт з позабалансового рахунку і вилучає з картотеки відповідну інвентарну картку (витяг) і зберігає її разом з актом приймання-передачі.

У разі фінансової оренди в обліку і звітності орендаря відображаються:

• вартість отриманих в оренду активів, хоча юридичне право власності лишається за орендодавцем;

• пов'язані з орендою зобов'язання;

• фінансові витрати орендаря;

• витрати на підтримання активу в робочому стані;

• затрати на поліпшення активу, що приводять до збільшення майбутніх економічних вигод, які первісно очікувалися від його використання;

• амортизація орендованих активів.

Одержаний у фінансову оренду актив оприбутковується як надходження необоротних активів внаслідок здійснення капітальних вкладень. Первісна вартість визначається за найменшою на початок строку оренди оцінкою: справедливою вартістю активу або теперішньою вартістю суми мінімальних орендних платежів.

Одночасно визнаються зобов'язання з фінансової оренди.

Різниця між сумою мінімальних орендних платежів та вартістю об'єкта фінансової оренди, за якою він був відображений у бухгалтерському обліку орендаря на початку строку фінансової оренди, є фінансовими витратамиорендаря.

Відображення в обліку операцій з фінансової оренди

ОРЕНДАР
Актив, отриманий на умовах фінансової оренди Витрати на укладання угоди Зобов'язання з фінансової оренди - в сумі
Вартість Амортизація Витрати на Первісної вартості об'єкта фінансової оренди Фінансових витрат
Підтримання в робочому стані Поліпшення
На балансі (на рахунку 10 "Основні засоби") Нараховується У складі витрат звітного періоду На балансі протягом строку орендної угоди незалежно від згоди орендодавця на відшкодування витрат У складі довгострокового зобов'язання з фінансової оренди та його поточної частини У складі інших фінансових витрат (рахунок 952 "Інші фінансові витрати")
ОРЕНДОДАВЕЦЬ
  —     —   На балансі після закінчення строку угоди за умови згоди на їх відшкодування та повернення активу орендодавцеві У складі витрат звітного періоду Дебіторська заборгованість
У складі доходів звітного періоду (рахунок 742 "Дохід від реалізації необоротних активів") У складі фінансових доходів (рахунок 732 "Відсотки одержані")
               

9.Облік поліпшень основних засобів

Бухгалтерський облік витрат на ремонт, модернізацію, реконструкцію та інші поліпшення ОЗ регламентується П(С)БО 7, згідно з якими дані витрати поділяються на дві групи:

Група 1. Витрати на поліпшення основних фондів, у результаті здійснення яких економічні вигоди, первинно очікувані від використання об¢єкта, зростають. До таких поліпшень відносяться: модернізація, модифікація, добудова, дообладнання, реконструкція тощо. Згідно з п.14 П(С)БО 7 витрати на проведення таких заходів збільшують первинну вартість основних засобів. Ці витрати підприємство обліковує на рахунку 15 «Капітальні інвестиції» з наступним їх віднесенням на рахунок 10 «основні засоби».

Група 2. Витрати, що здійснюються для підтримання об¢єкта в робочому стані та одержання первинно визначеної суми майбутніх економічних вигод від його використання (ремонт). Згідно з п.15 П(С)БО 7 ці витрати відносяться до витрат звітного періоду. Облік їх ведеться згідно з П(С)БО 16 «Витрати». У бухгалтерському обліку ці витрати обліковуються на рахунках обліку витрат, а саме: 23 «Виробництво» – у випадку, якщо ремонтуються основні засоби виробничого призначення; 91 «Загальновиробничі витрати» – при ремонті основних фондів загальновиробничого призначення; 92 «Адміністративні витрати» – при ремонті основних засобів, що беруть участь в управлінні і обслуговуванні підприємства; 93 «Витрати на збут»- у випадку ремонту основних фондів, пов¢язаних зі збутом продукції, товарів, робіт, послуг; 941 «Витрати на дослідження і розробки» - при ремонті основних засобів, що беруть участь у дослідженнях і розробках, які здійснює підприємство тощо.

Отже, при відображенні поліпшень основних засобів в обліку визначальним є вид поліпшень, що проводяться, а також те, за яким призначенням використовується об¢єкт.





Дата публикования: 2014-11-26; Прочитано: 296 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.009 с)...