Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
Складні соціально-економічні процеси, які відбуваються в Україні, ставлять нові вимоги до професійної підготовки випускників загальноосвітніх навчальних закладів. Як закономірна реакція на необхідність переорієнтації і оновлення звичної системи трудового навчання учнів загальноосвітніх шкіл і став Державний стандарт освітньої галузі «Технологія», схвалений Кабінетом Міністрів України у січні 2004 р. (див. додаток 2.1.1.). Цей документ передбачає, що акценти в трудовій підготовці учнівської молоді повинні переміститися від фактично ремісничого тренувального навчання до формування та розвитку творчої ініціативи, творчого пошуку, інтелектуального наповнення всього змісту трудового навчання, створення реальних умов для реалізації індивідуальних можливостей особистості кожного учня. Перед Україною стоять складні й довготривалі завдання щодо розвитку своєї економіки. На їх розв'язання мають бути спрямовані всі зусилля держави, й загальноосвітніх навчальних закладів. Саме тому освітня галузь «Технологія» є однією з обов’язкових галузей, що утворюють інваріантну складову змісту шкільної освіти. Низька конкурентоспроможність товарів, які виробляються в Україні, зумовлена їхніми високими матеріальними, фондовими і трудовими затратами. Виходячи з цього, завдання, які стоять перед освітньою галуззю «Технологія», є не тільки освітніми, а й загальнодержавними. Тому вже сьогодні у професійну підготовку школярів треба закладати новий зміст, методику навчання й виховання, оптимально використовувати існуючу матеріальну базу навчальних закладів, щоб навчальний процес міг формувати активну, творчу людину, готову працювати в змінних виробничих умовах, здатну вдосконалювати технології виробничих процесів. Для цього потрібно максимально використати власний досвід з трудової й професійної підготовки школярів, а також досвід країн, які володіють передовими технологіями, й на основі цього розробити програму реалізації освітньої галузі «Технологія», що й зроблено у 2005 р., коли запроваджено нову програму трудового навчання для 5-9 класів, побудовану на основі проектно-технологічного підходу, який буде розглянуто нами далі.
Важливо усвідомити, що «Технологія» повинна стати інтегративною освітньою галуззю, яка синтезує в собі наукові знання з математики, фізики, хімії, біології, дизайну, економіки, основ правознавства і показує їх прояв у роботі промисловості, сільського господарства, енергетики, транспорту, зв'язку, будівництва, сфери надання послуг, ведення домашнього господарства, культури побуту та інших напрямів діяльності людини.
Яким же шляхом можна вирішити окреслену проблему? Цілком очевидно, що напрошується необхідність створити принципово новий навчальний предмет технокультурного спрямування. Центральне місце в знаннях повинна зайняти техніка як загальнокультурна парадигма, що забезпечує єдність матеріальної і духовної культури, взаємозв'язок усіх видів культури. Виходячи з цього, новий зміст повинен забезпечити формування:
1) уявлень про різноманітність видів перетворювальної діяльності людини, про наслідки їх впливу на особистість, культуру, природу і суспільство, про еволюцію техногенного середовища;
2) умінь оцінювати стан техногенного середовища, орієнтуватися в ньому, розуміти необхідність запобігати впливу негативних наслідків техногенної діяльності на людину, природу і суспільство;
3) знань про техніку як результат інтегрованої пізнавально-перетворювальної взаємодії людини і природи. Результатом цього може стати розуміння техніки як засобу пізнання і впливу на життєве середовище людини;
4) знань про загальнонаукові закономірності в технічних об'єктах і технологічних процесах, які заповнюють навколишній простір людини. Такі знання можуть стати основою для уміння зрозуміти будову технічного об'єкта чи можливості технологічного процесу, пояснити принцип його дії та запропонувати можливості для вдосконалення;
5) умінь прогнозувати і проектувати процеси, об'єкти і засоби перетворювальної діяльності відповідно до заданих умов їх функціонування;
6) умінь планувати власну технічну діяльність, дотримуватися норм і правил технічної культури, гігієни і культури праці.
Цілком очевидно, що окреслені знання стануть основою техніко-технологічної орієнтації школярів та формування в них трудових компетенцій, необхідних для опанування обраної сфери профільного трудового навчання у старшій школі. Оновлений зміст трудового навчання забезпечить формування технічної культури і культури праці, необхідних кожній людині у її повсякденному житті, навчальній та трудовій діяльності.
Державний стандарт передбачає, що основою побудови оновленого змісту трудового навчання повинен стати проектно-технологічний підхід, який інтегрує всі види сучасної діяльності людини: від появи творчого задуму до реалізації готового продукту. Творчу проектно-технологічну діяльність школярів слід розглядати як інтегративний вид діяльності щодо створення виробів чи послуг, що мають об'єктивну чи суб'єктивну новизну і особисту чи суспільну значущість.
Під навчальним проектом у даному разі слід розуміти самостійну завершену творчу роботу, виконану учнями під керівництвом учителя.
Виконання проектів стає серцевиною трудового навчання учнів. Адже в усьому світі вважається, що виконання проектів — шлях до практичного втілення знань та вмінь учнів, до творчого розвитку школярів. Робота над проектом містить ряд етапів: вибір теми проекту учнями за допомогою вчителя, аналіз можливостей виконання проекту, збір інформації, необхідної для виконання проекту, з книг, журналів, довідників, за допомогою ЕОМ тощо, висування ідеї проекту, її дослідження, планування, організація і виконання роботи, самооцінка і захист виконаного проекту.
Проектно-технологічний підхід дає змогу реалізувати варіативність у змісті трудової підготовки, тобто уникнути жорсткої регламентації наповнення змісту навчальної діяльності учнів. При правильному спрямуванні діяльності учнів виконання творчих проектів набирає рис справжньої продуктивної праці, звільненої від формалізму і вимушеного виконання робіт, які далеко не завжди сприймалися самими учнями.
Творча проектно-технологічна діяльність учнів сприяє:
формуванню навичок самостійної орієнтації в навчальній, науковій і довідковій літературі, навчанню здобувати потрібну інформацію самостійно, що може стати основою прилучення школярів до реальної самоосвіти; активному розвитку в учнів основних видів мислення, в тому числі і технічного («дитячий розум на кінчиках їх пальців» — В.О.Сухомлинський); психічному розвитку дітей (Л. С. Виготський сформулював гіпотезу про те, що навчання визначає особливості їхнього психічного розвитку); збереженню і підсиленню «самості» (за М. І. Пироговим) школярів, тобто прагненню самому створювати, творити тощо;
укріпленню емоційно-вольової сфери школярів завдяки роботі з «неслухняними інструментами» і «неподатливими матеріалами»; розвитку інтелектуальних здібностей, «пробудженню сплячих здібностей дитини»; усвідомленню себе творцем власної діяльності, формуванню почуття відповідальності за взяті на себе зобов'язання; підсиленню мотивації учіння, тому що річ чи послуга створюються з урахуванням власних інтересів, потреб і можливостей; привчанню школярів до доцільної творчої діяльності, яка є провідним компонентом перетворення матеріалів, енергії та інформації; формуванню культури ділового спілкування, уміння аргументовано відстоювати власні позиції, мислити оригінально й неординарно; збудженню уяви, яка стає основою народження нових ідей, пошуку альтернативних рішень.
Дата публикования: 2014-11-19; Прочитано: 897 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!