Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
Вивчення професійних здібностей необхідно для того, щоб їх подальше формування було цілеспрямованим.
Професійні здібності учнів повинні формуватися всім педагогічним колективом і всією системою навчально-виховної роботи в різних видах діяльності і з перших днів професійного навчання.
На формування професійних здібностей позитивний вплив мають:
1) інтерес учнів до вибраної професії та до навчальних предметів;
2) організованість навчального процесу і забезпеченість необхідними навчальними і методичними посібниками;
3) успішність теоретичних занять, виробничих вправ і практичних робіт;
4) добре підготовлені, організовані екскурсії на базові підприємства, які залишають гарні враження;
5) зустрічі із відомими працівниками певної професії, особливо з колишніми випускниками школи, які вміють захоплююче розповідати про свою роботу;
6) систематичність навчального процесу, зокрема практичних вправ;
7) виховання впевненості в успішності оволодіння азами професії і прагнення до подолання труднощів;
8) стимулювання активності і самостійності учнів до виконання навчальної і виробничої роботи.
Чим сильніше педагог зуміє зацікавити учня професією, яку він вибрав, тим легше йому буде формувати професійні здібності учня і тим краще ці здібності будуть формуватися. Особливо велике значення в розвитку інтересів учні мають їх перші враження від теоретичних і практичних занять з наявного профілю чи професії. Перші враження завжди яскраві і добре запам’ятовуються. Учень підходить до заняття з багатьма питаннями, які він повинен з’ясувати для себе. Від того, яке враження в нього залишиться від перших занять, буде залежати його ставлення до професії, до занять, до викладачів та майстрів міжшкільного навчально-виробничого комбінату.
Ось чому перші заняття з учнями нового набору потребують особливо ретельної підготовки.
Успіх окриляє будь-яку людину, а тим більше підлітка. Успіх у справах викликає впевненість в своїх силах і здібностях, пробуджує активність і потяг до самостійної роботи. тому, намагаючись стимулювати інтерес і виховати в учнів дисциплінованість, активність і самостійність, що позитивно впливає на формування професійних здібностей, вчителі повинні так навчати учнів і керувати їх навчальною діяльністю, щоб у кожного успіхи домінували над невдачами.
Стимулювання інтересу учнів до професії та їх організованість, активність і самостійність в навчальному процесі мають велике значення у формуванні професійних здібностей і перетворення їх в покликання. Але сам процес цього формування здійснюється під час виконання учнями навчальних, виробничих, тренувальних вправ, а також практичних робіт в навчальних майстернях та під час практики.
Вправи, які розвивають професійні здібності, починаються на теоретичних заняттях у вигляді вирішення різних технічних і технологічних задач і тривають в навчальних майстернях у вигляді комплексних та тренувальних вправ. Спостерігаючи за діяльністю учня вчитель бачить, що у нього виходить вдало, і що не виходить, в чому і яких помилок він припускається. Виявляючи причини успіхів та невдач, він може визначити, які здібності або нездатності впливають на діяльність учня, і в залежності від цього цілеспрямовано планує подальшу роботу.
Змушуючи учня аналізувати свої дії, з’ясовувати причини допущених ним відхилень, неточностей та помилок, а потім вносити поправки в свої дії, вчитель тим самим формує його професійні здібності. Точніше розвиває свої здібності сам учень власною практичною, розумовою та фізичною роботою, а вчитель лише спрямовує його діяльність. Але успіх формування професійних здібностей учня залежить в основному від цієї керуючої діяльності педагогів.
Спостерігаючи за діяльністю учня, намагаючись з’ясувати причину його невдач, вчитель повинен розрізняти незнання, невміння, нерозвиненість навичок і нездатність виконувати ці дії, які не виходять.
Незнання виявляється в поясненні та показі учнем правил і порядку виконання дій.
Невміння можна виявити демонстрацією дій вчителем і повторення їх учнем. Якщо при цьому учень помітно покращує якість дій – то він не вмів їх виконувати.
Нерозвиненість навичок виявляється в повільності дій і нестачі уваги (учень щось випускає, не встигає своєчасно виконати), але при наступному повторенні цих дій темп виконання, хоча й повільно, зростає.
Нездатність виражається в постійних помилках, в систематичних їх повтореннях без помітного покращення якості дій.
Питання і завдання на закріплення та засвоєння навчального матеріалу.
1. Що являють собою здібності?
2. На які групи поділяються здібності?
3. Що називається обдарованістю?
4. У чому полягає відмінність між талантом та обдарованістю?
5. Що таке геніальність?
6. Що розуміють під технічними здібностями?
7. З яких компонентів складаються технічні здібності?
8. Що розуміють під технічним мисленням?
9. Яка роль пам’яті і уяви у розвитку технічних здібностей?
10. Хто повинен формувати технічні і професійні здібності учнів?
11. Хто забезпечує успіх формування професійних здібностей?
12. Яке значення у формуванні професійних здібностей має інтерес учнів до професії, яку вони опановують?
13. В чому полягають основні шляхи формування в учнів інтересу до професії?
14. Чому для розвитку професійних здібностей дуже важливо, щоб в учнів успіхів було більше, ніж невдач?
15. За якими ознаками можна визначити незнання, невміння, нерозвиненість навичок та нездатність?
Дата публикования: 2014-11-19; Прочитано: 1136 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!