Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Теми рефератів, доповідей. 1. Механізм держави як система державних організацій



1. Механізм держави як система державних організацій.

2. Принцип розподілу влади та його історичні витоки.

3. Співвідношення форми та механізму держави.

4. Принцип демократизму як засада діяльності державного механізму.

5. Порівняльний аналіз державного механізму України та Франції.

Завдання для самостійної роботи (4 год.)

На основі вивчення тематичного матеріалу проаналізувати вищенаведені ситуації та підготувати письмові аргументовані відповіді на такі питання:

1. Є дві основні, альтернативні одна щодо одної доктрини організації державного апарату: доктрина троїстого розподілу влади (її творець – Ш.Монтеск’є), згідно з якою законодавча, виконавча і судова влади повинні взаємодоповнювати, стримувати і контролювати одна одну; доктрина єдності влади, згідно з якою мандат на здійсненя тих чи інших державних функцій дає представницька влада, тобто виконавчі і судові органи діють лише від особи влади, не будучи її суб’єктом. Яка доктрина візьме гору в політичній практиці майбутнього, якщо взяти до уваги:

а) “огромадянення” народу – первісного суб’єкта політики;

б) збільшення чисельності політичних партій як передумови підвищення ефективності діяльності парламенту;

в) прогресуючу бюрократизацію і корупцію державного апарату, що вимагає ефективного конституційного контролю?

2. Іспанський філософ Х. Ортеса-Гассет досить песимістично оцінював перспективи стосунків у системі “держава-маси”. Він стверджував, що маса жорстоко помиляється, коли вважає державу своїм “я”. Держава, на його погляд, є ідентичною масі лише в тому сенсі, в якому “Х” є ідентичним “У”, оскільки ніхто з них не є “Z”. Держава неодмінно остаточно придушить соціальну самодіяльність, суспільство буде вимушене жити для держави, людина – для державної машини. Сама держава, будучи лише машиною, стан якої залежить від живої сили оточення, витягне із суспільства всі соки, захиріє і вмре іржавою смертю механізму. Як Ви вважаєте, чи має підгрунтя такий сумний прогноз, якщо врахувати:

1) фактичну ізоляцію мас від ухвалення життєво важливих рішень;

2) функціональну непідкоренність влади електорату;

3) психологічний бар’єр, що розділяє державну номенклатуру та соціальні низи?

3. Чи можна ухвалити ефективну Конституцію та діяти за її нормами, якщо:

1) суспільство перебуває в кризі, що затягнулася, і в ньому переважають маргіналізовані верстви;

2) у суспільстві відсутня політична еліта, здатна відповідально нести тягар конституційної творчості;

3) у суспільстві переважає номенклатурна державна бюрократія;

4) у суспільстві утвердилась позаекономічна поляризація і різко відчувається дефіцит “середнього класу”.

4. Діяльність і творчість М.Грушевського за часів СРСР перекручувалась, не вивчались, його трактували в негативному плані як ідеолога “українського буржуазного націоналізму”. Водночас М.Грушевський – це вчений зі світовим ім’ям, автор майже 2000 наукових праць, перший президент УНР. Він писав: “Україна не тільки для українців, а для всіх, хто живе на Україні, а живучи, любить її, хоче працювати для добра краю і його людності, служити їй, а не обдирати, не експлуатувати для себе”. Дайте оцінку цитаті з правової точки зору. Про належність до якого напряму політико-правової думки свідчить наведене висловлювання М.Грушевського?

5.Легітимною є лише та влада, яка може ефективно функціонувати:

1) так;

2) ні.

6. У стабільному супільстві джерелом влади є лише авторитет, а не примус:

1) так;

2) ні.

7. Державне управління – це цілісна система органів і установ адміністративного апарату, що діють на національному, регіональному та місцевих рівнях з різним ступенем централізації і децентралізації функцій. При цьому:

1) централізоване управління означає, що всі рішення ухвалюють лише центральні органи управління;

2) децентралізоване управління надає регіональним і місцевим структурам влади право самостійно, в межах своєї компетенції, ухвалювати рішення щодо урегулювання проблем місцевого значення.

Яка система управління діє в Україні? Наведіть конкретні аргументи.

8. Корупція, як злочинна діяльність посадових осіб, проявляється у хабарництві за незаконне надання різного роду благ і пільг, у підкупі державних службовців, у протекціонізмі при висуненні працівників на посади на підставі особистої відданості, родинних та земляцьких зв’язків. Які з нижче вказаних чинників сприяли розквіту корупції в Україні?

1) бюрократизація й переродження управлінського апарату;

2) відчуження бюрократії від суспільства;

3) вихід державної бюрократії з-під контролю громадськості;

4) відсутність у влади реальних можливостей покінчити з цим явищем.

9. Використовуючи доступну довідкову літературу і нормативні матеріали, підготувати письмову роботу (до 2-х стор.) з обґрунтуванням принципів функціонування державного механізму сучасної Української держави та шляхів вдосконалення його ефективності.

10. Підготуватись до написання підсумкової модульної контрольної роботи за темами №№1-6 згідно до модульних завдань.

Контрольні запитання та завдання

1. Що таке механізм держави, його дефініція?

2. Якою може бути структура механізму держави?

3. Що таке державні підприємства, установи та органи?

4. З яких елементв складається система державних органів?

5. Що таке апарат держави?

6. Які існують класифікації державних органів?

7. Що являють собою первинні та похідні органи?

8. Поняття та сутність центральних та місцевих органів?

9. Що таке органи державного управління?

10. Що таке органи правосуддя?

11. Поняття органів законодавчої влади.

12. Що таке державне управління?

13. Порівняльна характеристика державного управління країн Європейського союзу.

Рекомендована література.

1. Скакун О.Ф. Теорія права і держави: Підручник.- К.:Алерта; КНТ;ЦУЛ,2009.520 с.

2. Кельман М.С., Мурашин О.Г. Загальна теорія держави і права: Підручник.- К.: Кондор, 2006.- 477 с.

3. Луць Л.А. Загальна теорія держави і права: (навчально-методичний посібник за кредитно-модульною системою).- К.: Атіка, 2012.- 412 с.

4. Борденюк В. Механізм (апарат) державного управління як система органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування / В. Борденюк // Право України. − 2005. − № 6.− С.16−21.

5. Гусарєв В. Д. Українська та російські традиції у розумінні механізму держави / Гусарєв В. Д., В. М. Тітич // Принципи гуманізму та верховенства права як умова розвитку демократичної, соціальної, правової держави (пам’яті професора В. В. Копєйчикова): матеріали міжвуз. наук.-практ. конф., (Київ, 26 груд. 2008 р.). – К.: Київський нац. ун-т внутр. справ, 2009. – С. 98−100.

6. Заяць Н. Теоретико-правові проблеми інституту президенства в механізмі реалізації державної влади в Україні / Н. Заяць // Право України. − 2009. − № 6. − С. 29−38.

7. Наливайко Л. Конституційно-правові основи механізму Української держави та його принципів / Л. Наливайко // Підприємництво, господарство і право. – 2005. − № 11. − С. 8−12.

8. Парасюк Е. А. Теоретико-правовое исследование понятия „механизм государства” / Е. А. Парасюк // Российская юстиция. − 2009. − № 11. − С. 7−11.

11. Пелих Н. Державний апарат в умовах сьогодення / Н. Пелих // Підприємництво, господарство і право.− 2005. − № 8. − С. 78−82.

12. Скрипнюк В. М. Політичний, управлінський та правовий елементи в функціонуванні державної влади в Україні: теорія і практика / В. М. Скрипнюк // Трансформація політики в право: різні традиції і досвід: матеріали міжнар. наук. конф. / за ред. В. Я. Тація. – Х.: Право, 2006. – С. 206−215.

13. Харченко Н. П. Механізм держави та його структура / Н. П. Харченко // Держава і право. – Київ: Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2008. − Вип. 41. − С. 91−98.





Дата публикования: 2014-11-04; Прочитано: 475 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.009 с)...