![]() |
Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | |
|
Особливості виховання і навчання осіб з порушеннями зору розглядає тифлопедагогіка.
Залежно від ступеня порушення зору виділяють такі групи дітей:
1)сліпі, у яких цілком відсутні зорові відчуття, є світловідчуття або залишковий зір. За ступенем порушення зору розрізняють осіб з абсолютною (тотальною) сліпотою обох очей, при якій цілком втрачене зорове сприйняття, і осіб практично сліпих, у яких є світловідчуття або залишковий зір, що дозволяє сприймати світло, колір, силуети предметів;
2) слабкозорі, які мають порушення зорових функцій (сприйняття кольорів, світла, периферичного і бінокулярного зору).
Сліпота і слабкозорість - категорії психофізичних порушень, які виявляються в обмеженні зорового сприйняття або його відсутності, що впливає на весь процес формування і розвитку особистості. В осіб з порушеннями зору виникають специфічні особливості діяльності, спілкування і психофізичного розвитку. Вони виявляються у відставанні, порушенні, своєрідності розвитку рухової активності, просторової орієнтації, формуванні уявлень і понять, у способах предметно-практичної діяльності, в особливостях емоційно-вольової сфери, соціальної комунікації, інтеграції в суспільство, адаптації до праці. Уроджена сліпота обумовлена ушкодженнями і захворюваннями плоду в період внутрішньоутробного розвитку або є наслідком спадкової передачі деяких дефектів зору.
Набута сліпота - наслідок захворювання органів зору (сітківки, роговиці), захворювань центральної нервової системи (менінгіт, пухлини мозку), ускладнень після загальних захворювань організму (кір, грип, скарлатина), травматичних ушкоджень мозку або ока.
Час виникнення порушення зору є вирішальним для психічного і фізичного розвитку дитини. Чим раніше осліпла дитина, тим більш помітні вторинні відхилення, психофізичні особливості розвитку. Відсутність візуального тренування в сліпонароджених позначається найбільш помітно на руховій сфері, на змісті соціального досвіду. Основ-
ним фактором орієнтування для таких дітей є звукові подразники.
У дітей з порушеннями зору виникають труднощі у грі, навчанні, оволодінні професійною діяльністю. Пізніше виникають побутові проблеми, що призводить до важких переживань і негативних реакцій. У сліпих можуть розвиватися негативні риси характеру: невпевненість, пасивність, схильність до самоізоляції; в інших випадках - підвищена збудливість, дратівливість, що переходять в агресію.
Розвиток уваги, логічного мислення, пам'яті, мовлення в сліпона-роджених відбувається нормально, хоча є деяка своєрідність розумової діяльності, пов'язана з формуванням абстрактного мислення.
В осліплих дітей: чим пізніше дитина втратила зір, тим більший в неї обсяг зорових уявлень, які можна відтворити за допомогою словесних описів. Якщо цього не робити, відбувається поступове стирання зорових образів.
Дата публикования: 2014-11-04; Прочитано: 1148 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!