![]() |
Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | |
|
Психолого-медико-педагогічний консиліум (консультація), його структурна організація може бути представлена у вигляді складових єдиного комплексу і водночас достатньо самостійних розділів: клінічного, психологічного, логопедичного і педагогічного. Кожен з них покликаний вирішувати певні завдання, що дозволяє на основі узагальнених даних, в інтегрованому вигляді поставити діагноз і визначити програму дій щодо конкретної дитини. Виходячи з головної ідеї психолого-медико-педагогічного супроводу - створення цілісної системи, що забезпечує оптимальні педагогічні умови для дітей з труднощами в навчанні, відповідно до їх вікових і індивідуально-типологічних особливостей, стану соматичного і нервово-психічного здоров'я, можна сформулювати основні завдання діяльності психолого-медико-педагогічного консиліуму або консультації як визначення шляхів і засобів корекційно-розвивальної роботи і можливостей навчання дитини на основі виявлення у неї відхилень або порушень у когнітивній, моторній, соматичній, емоційно-особистісній сферах і поведінці.
Кожен фахівець, відповідно до сфери своєї компетенції, характеризує рівень розвитку дитини і прогнозує її можливості у подальшому вихованні і навчанні. Так, в постановці діагнозу вирішальна роль належить лікареві (психіатру, неврологу), а встановлення рівня і особливостей інтелектуального розвитку, емоційно-вольової сфери - прерогатива психолога. Кваліфікація такого важливого компоненту розвитку, як мова, покладається на логопеда, який разом з педагогом (а в складних випадках і з дефектологом) визначає адекватні для дитини умови і форму навчання, відповідний можливостям дитини тип освітньої установи.
Вся процедура психолого-медико-педагогічного консультування повинна відповідати певним принципам. Найважливіший з них - комплексність вивчення. Основною вимогою цього принципу є тісна взаємодія різних фахівців у процесі вивчення дитини: педагогів, логопедів, психологів і лікарів. Використання кожним фахівцем наукових методів дослідження дозволяє отримати суто специфічні результати, які є частиною цілісного вивчення особливостей розвитку і стану дитини. Звід-
си випливає принцип стереогнозису - оцінки стану дитини з різних
точок зору (різними фахівцями). Важливим є також принцип цілісності
вивченн я. Окремі сторони психічної організації дитини (психічні проце- си, пізнавальна діяльність, емоційно-особистісний розвиток) не ізольо-вані одна від одної, а виявляються цілісно, в сукупності всіх психічних якостей особистості, обумовлені мотиваційними установками, залежнії, від її фізичного стану. Відповідно до даного положення визначається можливість використання тієї чи іншої діагностичної процедури або методики для оцінки різних характеристик сформованості пізнавальної та емоційно-вольової сфер дитини.
Таким чином, інструментарій фахівця (психолога, логопеда, педагога) набуває поліфункціональних, інтеграційних можливостей, скорочується час проведення обстеження. Звідси з усією очевидністю випливає принцип структурно-динамічного вивчення соматичних і психофізичних структур дитини, коли кожна конкретна особливість стану дитини вивчається і оцінюється з погляду як вікового співвіднесення, так і відповідно до певної послідовності розвитку, взаємодії і "гетерохронії" (різночасності) дозрівання тих або інших функцій, що входять у єдиний "ансамбль" формування тієї або іншої характеристики діяльності дитини. Врахування даного принципу дозволяє не тільки фіксувати окремі порушення, а й визначати причини їх виникнення і, що більш важливо, оцінювати їх як первинні, вторинні і третинні в ситуації різночасності дозрівання і взаємовпливу досліджуваних функцій. Виділення первинно обумовлених відхилень, що мають органічну природу, обумовлених ними вторинних і третинних відхилень дозволяє правильно організувати корекційні заходи і підвищити їх ефективність. Відповідно до даного принципу визначається те методичне забезпечення, яке необхідне всім фахівцям, і в першу чергу шкільному психологові, для проведення адекватної діагностичної роботи.
Найбільш складним діагностичним завданням завжди була дифе-ренційна діагностика рівня актуального розвитку дитини з віднесенням її до тієї або іншої категорії (групи) дітей і вибір відповідного виявленим можливостям дитини виду освітньої програми. Найефективніше це завдання може бути вирішене фахівцями консиліуму під час проведення діагностичного обстеження трьох критеріїв (дане положення було виведене емпірично на основі великої кількості спостережень і сформульоване як один з основних принципів виділення дітей з різними типами відхилень у розвитку (М.Я.Семаго). Основними критеріями, що визначають той або інший освітній маршрут дитини, можливості успішного оволодіння нею шкільною програмою у межах того або іншого типу освітньої установи, є адекватність поведінки в процесі обстеження, її критичність по відношенню до результатів, успішність розв'язання діагностичних завдань, рівень навченості.
Дані критерії у різній мірі враховуються при аналізі діяльності дитини фахівцями консиліуму. Так, лікар-психіатр у більшій мірі звертає увагу на показники адекватності і критичності дитини як основні, на які спирається його кваліфікація психопатологічних проявів стану обстежуваної дитини. Для педагога класу і вчителя-логопеда найбільш важливим критерієм, що визначає можливості дитини в плані засвоєння шкільної програми, є ступінь його навченості. Для психолога в рівній мірі важливі всі три критерії, що дозволяють йому провести диферен-ційний аналіз стану дитини і підтвердити дані обстеження, переконливіше обґрунтувати віднесення даної особи до тієї або іншої групи при постановці психологічного діагнозу. Врахування цих показників діяльності дитини дозволяє значно підвищити ефективність диференцінної діагностики дітей, яких направляють у класи КРО. Особливості безпосередньо консультаційного процесу визначаються принципом дотримання інтересів дитини, яку консультують, що передбачає визначення і доведення до відома членів сім'ї необхідності створення умов, які забезпечують оптимальні можливості навчання і розвитку, виховання і лікування як у школі, так і вдома.
Наступні два принципи проведення психолого-медико-педагогічної консультації витікають з попередніх кроків організації колекційної діяльності: делікатна форма повідомлення поставленого діагнозу і проведення психокорекційної роботи з батьками на всіх етапах консультування і всіма фахівцями. Обидва ці принципи безпосередньо визначають ефективність консультації як такої. У бесіді з батьками необхідно не просто повідомити діагноз і рішення фахівців, а слід розкрити психологічну структуру відхилення в розвитку дитини і доступною для них мовою розповісти про особливості її розвитку, вказати на позитивні якості, пояснити, які спеціальні заняття необхідні їх дитині, до яких фахівців необхідно звернутися додатково, як з нею займатися в домашніх умовах, на що слід звернути увагу. Крім того, консультаційний процес необхідно проводити з урахуванням умов життя кожної сім'ї, її структури, культурного рівня, для того, щоб рекомендації і поради були для сім'ї реалістичними та зрозумілими, щоб у батьків не виникало вторинне відчуття провини і власної безпорадності перед дитиною.
У загальному комплексі психолого-медико-педагогічного консультування провідна роль належить психологічному дослідженню, яке передбачає якісну і частково кількісну оцінку інтелектуального розвитку, вивчення емоційно-вольових і особистісних особливостей, розумової працездатності, можливості концентрувати і утримувати увагу.
Важливе місце в психологічному обстеженні належить дослідженню сформованості програмуючих і контрольних функцій. Таке обстеження є наріжним каменем визначення типу освітньої установи, а також необхідного ступеня індивідуалізації корекційної роботи з дитиною.
Організація процесу консультування визначається особливостями індивідуального обстеження дитини кожним фахівцем. Дане положення є основоположним для виявлення труднощів дітей, яких направляють у класи корекційно-розвивального навчання.
Необхідно враховувати послідовність обстеження, коли власне психолого-педагогічному обстеженню передує клінічне вивчення. Дотримання такої послідовності дозволяє на основі детального анамнезу отримати найважливішу первинну інформацію про дитину, яка потім повинна враховуватися психологом, логопедом і педагогом.
Послідовність самостійних обстежень дитини фахівцями психолого-педагогічного профілю (логопедом, педагогом, психологом, а при необхідності і дефектологом) не є жорстко закріпленою, оскільки колегіальне рішення про структуру розвитку девіантної особистості, а також відповідні особливості корекційно-розвивальних заходів обговорюються і приймаються спільно всіма фахівцями на консиліумі. Тим самим реалізується ще один принцип обстеження - індивідуально-колегіальне його проведення.
Дата публикования: 2014-11-04; Прочитано: 892 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!