Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Розділ VI. айнові права інтелектуальної власності на винахід, корисну модель, промисловий зразок належать володільцю відповідного патенту




ПРАВО ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ




айнові права інтелектуальної власності на винахід, корисну модель, промисловий зразок належать володільцю відповідного патенту, якщо інше не встановлено договором чи законом. Па­тент надає його власнику виключне право використовувати вина­хід, корисну модель чи промисловий зразок за своїм розсудом, якщо таке використання не порушує прав інших власників патентів.

Взаємовідносини при використанні об'єкта, патент на який нале­жить кільком особам, визначаються угодою між ними. У разі відсут­ності такої угоди кожен з патентовлаеників може використовувати його за своїм розсудом, але жоден з них не має права давати дозвіл на використання та передавати право власності на об'єкт іншій особі без згоди інших власників патентуо

Зокрема, відповідно до ст. 28 Закону «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі» використанням винаходу чи корисної моделі визна­ється: виготовлення продукту із застосуванням запатентованого об'єк­та, застосування такого продукту, пропонування для продажу, у тому числі через Інтернет, продаж, імпорт (ввезення) та інше введення його у цивільний оборот або зберігання такого продукту в зазначених цілях; а також застосування процесу, що охороняється патентом, або пропону­вання його для застосування в Україні, якщо особа, яка пропонує цей процес, знає про те, що його застосування забороняється без згоди влас­ника патенту або, виходячи з обставин, це й так є очевидним.

Продукт визнається виготовленим із застосуванням запатентова­ного винаходу чи корисної моделі, якщо при цьому використано кож­ну ознаку, включену до незалежного пункту формули, або ознаку, ек­вівалентну їй. Процес, що охороняється патентом, визнається засто­сованим, якщо використано кожну ознаку, включену до незалежного пункту формули винаходу, або ознаку, еквівалентну їй. Будь-який продукт, процес виготовлення якого охороняється патентом, за від­сутністю доказів протилежного, вважається виготовленим із застосу­ванням цього процесу за умови виконання принаймні однієї з двох вимог: продукт, виготовлений із застосуванням процесу, що охороня­ється патентом, є новим; існують підстави вважати, що зазначений продукт виготовлено із застосуванням даного процесу і власник па­тенту не в змозі шляхом ужитих зусиль визначити процес, що засто­совувався при виготовленні цього продукту. У такому разі обов'язок доведення того, що процес виготовлення продукту, ідентичного то­му, що виготовляється із застосуванням процесу, який охороняється патентом, відрізняється від останнього, покладається на особу, щодо якої є достатні підстави вважати, що вона порушує права власника патенту. Власник патенту може використовувати попереджувальне маркування із зазначенням номера патенту на продукті чи на упаков­ці продукту, виготовленого із застосуванням запатентованого вина­ходу.

Згідно зі ст. 20 Закону «Про охорону прав на промислові зразки» виріб визнається виготовленим із застосуванням запатентованого


промислового зразка, якщо при цьому використані всі суттєві ознаки промислового зразка.

Виключні права власника патенту на секретний винахід і патенту на секретну корисну модель обмежуються Законом «Про державну таємницю»1 і відповідними рішеннями Державного експерта з питань таємниць.

Власник патенту має виключне право дозволяти використан­ня винаходу, корисної моделі, промислового зразка, тобто розпо­рядитися належними йому правами шляхом передачі на підставі договору майнових прав на винахід, корисну модель чи промисло­вий зразок будь-якій особі, яка стає його правонаступником, або ви­дати дозвіл на використання запатентованого об'єкта на під­ставі ліцензійного договору, а щодо секретного винаходу (корисної моделі) вчиняти зазначені дії тільки за погодженням із Державним експертом з питань таємниць2.

Власник патенту, крім патенту на секретний винахід чи па­тенту на секретну корисну модель, має право подати до Устано­ви для офіційної публікації заяву про готовність надання будь-якій особі дозволу на використання запатентованого винаходу, корис­ної моделі чи промислового зразка. У цьому разі річний збір за під­тримання чинності патенту зменшується на 50 відсотків, починаючи з року, наступного за роком публікації такої заяви. Особа, яка вияви­ла бажання скористатися зазначеним дозволом, зобов'язана укласти з власником патенту договір про платежі. Спори, що виникають під час виконання цього договору, вирішуються у судовому порядку. Якщо жодна особа не заявила власнику патенту про свої наміри щодо вико­ристання винаходу, корисної моделі чи промислового зразка, він мо­же подати до Установи письмове клопотання про відкликання своєї заяви. У цьому разі річний збір за підтримання чинності патенту сплачується у повному розмірі, починаючи з року, наступного за ро­ком публікації такого клопотання.

Охоронний документ надає його власнику виключне право пере­шкоджати неправомірному використанню винаходу, корисної моделі, промислового зразка, у тому числі забороняти таке вико­ристання, за винятком передбачених законодавством випадків об­меження прав патентовласника.

Зокрема, ст. 30 Закону «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі» і ст. 23 Закону «Про охорону прав на промислові зразки» пе­редбачено підстави видачі так званих примусових ліцензій на вина­хід, корисну модель чи промисловий зразок, по-перше, стосовно об'єкта патентного права, що не використовується або недостатньо

1 Відомості Верховної Ради України. —1999. — № 49. - Ст. 428. Цей Закон прийня­
то 21 січня 1994 р. і на сьогодні він діє в редакції ЗУ від 21 вересня 1999р.

2 Більш докладніше про це див. Т. 2 підручника главу 59 «Розпоряджання майнови­
ми правами інтелектуальної власності».

15 «Цивільне право України», т. 1





Дата публикования: 2015-10-09; Прочитано: 211 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...