Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Для виконання практичного заняття № 1



Тема: Ознайомлення з формами торгівлі, з видами і типами роздрібних торговельних підприємств.

Мета: Поглиблення знань з теми: "Торгівля, її види. Види роздрібних торговельних підприємств".

Зміст практичного заняття:

1) Ознайомлення з формами торгівлі роздрібної торговельної мережі.

2) Ознайомлення з видами і типами роздрібних торговельних підприємств.

3) Розглянути і дати відповіді на запропоновані до даної роботи тести.

Забезпечення заняття:

1. В. В. Апопій, С. Г. Бабенко "Комерційна діяльність на ринку товарів та послуг", стор. 34 – 36; 272 – 280.

2. В. В. Апопій, І. П. Міщук "Організація торгівлі", стор. 43 – 44; 307 – 311.

Методичні рекомендації:

1) Багатоускладність економіки обумовлює розвиток і функціонування різноманітних форм торгівлі. На сучасному етапі у соціальному плані, Ви ознайомилися, що торгівля представлена трьома основними формами. Дані результати оформіть у вигляді таблиці.

Таблиця 1.1.

Форми торгівлі Характерні особливості
   
   
   

Роздрібна торговельна мережа — це загальна сукупність стаціонарних, на- півстаціонарних, пересувних, віртуальних суб'єктів роздрібного продажу това­рів і послуг, об'єднаних за територіальною ознакою.

Під узагальненим поняттям суб'єктів роздрібної торгівлі розуміють тих учас­ників даної підгалузі, що функціонують на споживчому ринку в загальних органі­заційних формах — як організації, підприємства, одиниці тощо.

Сучасна роздрібна торгівля здійснюється в різноманітних фор­мах, які змінюються й доповнюються під впливом розвитку науково-технічного прогресу, впровадження новітніх засобів обчислювальної техніки, інформаційних технологій і телекомунікаційних мереж.

Форми роздрібної торгівлі можна класифікувати за такими ознаками (рис. 1).

Рис. 1. Класифікаційні ознаки форм роздрібної торгівлі

За місцем виконання розрізняють:

· магазинну роздрібну торгівлю, на яку припадає переважна частина роздрібного товарообігу. Здійснюється в магазинах, які розміщені в окремих будівлях або приміщеннях і мають торговельну залу для покупців;

· дрібнороздрібну торгівлю, зокрема й пересувну. Здійснюється через мережу нестаціонарних торгових об’єктів, які не мають торговельних залів: лотки, намети, автомати, автомагазини тощо. Через дрібнороздрібну торговельну мережу дозволена реалізація продовольчих і непродовольчих товарів лише простого асортименту. Роздрібна торгівля через дрібнороздрібну торговельну мережу є однією з форм позамагазинного продажу товарів.

За методами обслуговування вирізняють:

· продаж товарів із прилавка. Характеризується особистим контактом продавця та покупця в магазині;

· магазини самообслуговування. Контакт із продавцем, як правило, анонімний, покупець має можливість легкого, вільного й самостійного вибору товару із багатьох, розміщених у торговельній залі;

· торгівлю за зразками;

· торгівлю за каталогами;

· посилкову торгівлю;

· торгівлю за попередніми замовленнями;

· електронну торгівлю.

Спільною для останніх п’яти форм роздрібної торгівлі є обмеженість безпосереднього контакту продавця із покупцем; не відіграє суттєвої ролі віддаленість покупця, широкий асортимент пропонованих товарів із повною інформацією про ціни та якість дає покупцеві змогу прийняти в спокійній обстановці рішення про покупку.

За правом власності на товар, що продається, розрізняють:

· комісійну роздрібну торгівлю. Реалізує товари, прийняті від юридичних та фізичних осіб на комісійних засадах, тобто право власності на товар зберігається за комітентом до моменту його продажу покупцеві;

· фірмову роздрібну торгівлю. Фірмова торгівля — це продаж товарів безпосередньо її виробниками, а також відокремленими структурними підрозділами цих товаровиробників, які не мають статусу юридичної особи.

За формою розрахунків можна вирізнити:

· роздрібну торгівлю за готівку та іншими прирівненими до неї платіжними засобами;

· торгівлю в кредит і за безготівковим розрахунком. Торгівля за безготівковим розрахунком належить до роздрібної лише у випадках, передбачених чинними нормативними актами.

Форми організації роздрібної торгівлі впливають на вибір типу підприємства сфери торгівлі, яке реалізує споживчі товари в роздріб і надає послуги, призначені винятково для кінцевих споживачів.

2) Вкажіть, які розрізняють види роздрібної торговельної мережі, дайте їм коротку характеристику.

За схематично запропонованою таблицею запишіть і охарактеризуйте кілька типів роздрібних торговельних підприємств.

Таблиця 1.2.

Характеристика основних типів:

Тип роздрібного торговельного підприємства Характерні особливості
   
   
   

У складі мережі роздрібних торговців можна виділити п'ять основних видів: стаціонарну, посилкову, електронну, напівстаціонарну і пересувну. Види роздрібних торговців класифікуються за такими ознаками: ступенем стало­сті місцезнаходження, принципами організації роботи, характером капіталь- ності споруди.

 

ДРІБНОРОЗДРІБНА
ВИДИ РОЗДРІБНОЇ ТОРГІВЕЛЬНОЇ МЕРЕЖІ
Стаціонарна
Посилкова
Електронна
Пересувна
Напівстаціонарна
L t1UKDXHTtVBSKC5JzEtJzMnPS7VVqkwtVrK34+UCAAAA//8DAFBLAwQUAAYACAAAACEAplAY2MAA AADbAAAADwAAAGRycy9kb3ducmV2LnhtbERPy4rCMBTdC/5DuII7TX1gh45RdEAYFIXqfMCludMW m5vQZGrn781CcHk47/W2N43oqPW1ZQWzaQKCuLC65lLBz+0w+QDhA7LGxjIp+CcP281wsMZM2wfn 1F1DKWII+wwVVCG4TEpfVGTQT60jjtyvbQ2GCNtS6hYfMdw0cp4kK2mw5thQoaOvior79c8ocHg6 zi7nfLU8ukXdNUWa70Oq1HjU7z5BBOrDW/xyf2sFi7g+fok/QG6eAAAA//8DAFBLAQItABQABgAI AAAAIQDw94q7/QAAAOIBAAATAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAABbQ29udGVudF9UeXBlc10ueG1sUEsB Ai0AFAAGAAgAAAAhADHdX2HSAAAAjwEAAAsAAAAAAAAAAAAAAAAALgEAAF9yZWxzLy5yZWxzUEsB Ai0AFAAGAAgAAAAhADMvBZ5BAAAAOQAAABAAAAAAAAAAAAAAAAAAKQIAAGRycy9zaGFwZXhtbC54 bWxQSwECLQAUAAYACAAAACEAplAY2MAAAADbAAAADwAAAAAAAAAAAAAAAACYAgAAZHJzL2Rvd25y ZXYueG1sUEsFBgAAAAAEAAQA9QAAAIUDAAAAAA== " strokeweight=".5pt"> L t1UKDXHTtVBSKC5JzEtJzMnPS7VVqkwtVrK34+UCAAAA//8DAFBLAwQUAAYACAAAACEAyRy9Q8QA AADbAAAADwAAAGRycy9kb3ducmV2LnhtbESP0WrCQBRE3wv+w3IF3+omTTEldQ1tQRClQmw/4JK9 TUKzd5fsGuPfuwWhj8PMnGHW5WR6MdLgO8sK0mUCgri2uuNGwffX9vEFhA/IGnvLpOBKHsrN7GGN hbYXrmg8hUZECPsCFbQhuEJKX7dk0C+tI47ejx0MhiiHRuoBLxFuevmUJCtpsOO40KKjj5bq39PZ KHB42KfHz2r1vHdZN/Z1Xr2HXKnFfHp7BRFoCv/he3unFWQp/H2JP0BubgAAAP//AwBQSwECLQAU AAYACAAAACEA8PeKu/0AAADiAQAAEwAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAW0NvbnRlbnRfVHlwZXNdLnht bFBLAQItABQABgAIAAAAIQAx3V9h0gAAAI8BAAALAAAAAAAAAAAAAAAAAC4BAABfcmVscy8ucmVs c1BLAQItABQABgAIAAAAIQAzLwWeQQAAADkAAAAQAAAAAAAAAAAAAAAAACkCAABkcnMvc2hhcGV4 bWwueG1sUEsBAi0AFAAGAAgAAAAhAMkcvUPEAAAA2wAAAA8AAAAAAAAAAAAAAAAAmAIAAGRycy9k b3ducmV2LnhtbFBLBQYAAAAABAAEAPUAAACJAwAAAAA= " strokeweight=".5pt">

За ступенем сталості місцезнаходження розрізняють стаціонарну, напівста- ціонарну і пересувну мережу. Якщо стаціонарна мережа роздрібних торговельних підприємств відрізняється надтривалим терміном функціонування в конкретному місці, то напівстаціонарна може бути без особливих затрат сил і засобів оператив­но переміщена в будь-яке місце, а пересувна взагалі не прив'язана в територіаль­ному масштабі і весь час маневрує. За рамки поняття місцезнаходження виходять види мережі, віднесені до віртуальної торгівлі, — посилкова й електронна, які в даному контексті є екстериторіальними, їх місце розташування не має жодного значення для покупців.

Основні принципи організації роботи роздрібних торговців дозволяють поді­ляти їх на роздрібних, дрібнороздрібних і віртуальних. У складі мережі підпри­ємств роздрібної торгівлі власне роздрібну її частину становлять магазини і па­латки, тоді як до дрібнороздрібної частини торговельної мережі належать кіоски, ятки, автомати, пункти пересувної торгівлі, нестаціонарні торгові одиниці тощо. При цьому віртуальна торгівля посідає окреме, особливе місце, оскільки здійснюється за допомогою особливих прийомів і методів, побудованих на застосуванні електронних засобів передачі інформації і характеризується не параметрами приміщень або споруд, а потужністю і швидкодією інформацій­ної системи.

За характером капітальності споруд мережа роздрібних торговців діляється на декілька типів: капітальні магазини; легкоконструкційні павільйони, авто­мати; некапітальні палатки, кіоски, ятки, торгові місця; мобільні засоби пере­сувної, розвізної і розносної торгівлі

Під магазином розуміють об'єкт для роздрібного продажу товарів, що за­ймає окремий будинок або влаштоване приміщення в капітальній споруді, має торговельну залу для покупців і низку технологічних приміщень для експедиції, підсортування, зберігання новоотриманих товарів.

Особливим типом роздрібних торговців є електронний віртуальний мага­зин — квазіінститут торговельного обслуговування, що існує віртуально, умов­но, поєднуючи реальних, але територіально роз'єднаних продавців і покупців. Сучасна віртуальна торгівля — це відкрита електронна комп'ютерна мережа з не­обмеженим доступом до неї через засоби зв'язку будь-якого користувача персона­льного комп'ютера. У практиці торговельного обслуговування зберігається також, посилкова торгівля — особливий вид торгівлі, яка була попередником віртуальної електронної торгівлі. Роль суб'єкта обслуговування в ній виконують центральні склади-магазини і їхні регіональні філії, на яких виконується основна робота з формування отриманих засобами зв'язку і поштою замовлень від покупців з да­льшим відправленням готових покупок через поштові комунікаційні мережі.

Торговельним павільйоном вважається пункт роздрібного продажу товарів, що займає окрему споруду полегшеної конструкції, має невелику торговельну залу для покупців і підсобне приміщення.

Торговельна палаткаце невеликий об'єкт дрібнороздрібної торгової ме­режі напівстаціонарної або збірно-розбірної конструкції, що займає відособлене торгове місце, має мінімальне підсобне приміщення, але не має торговельної за­ли для покупців.

Торговельний кіоск-— це дрібний об'єкт дрібнороздрібної мережі напівста- ціонарного типу, розрахований на 1-2 робочих місця продавців, що займає відо­соблене приміщення для організації продажу товарів без доступу в нього покуп­ців і без підсобного приміщення.

Ятка — це напівстаціонарна або збірно-розбірна конструкція найпростішо­го типу, призначена для дрібнороздрібної реалізації товарів переважно на рин­ках, а також у виїзній торгівлі.

Торговельний автомат — це автоматичний механічний пристій, що здат­ний без участі людини-продавця реалізовувати товари штучного асортименту або порції напоїв і їжі в будь-якому місці масового скупчення покупців.

Засоби пересувної торгівлі — це тимчасові торгові місця для здійснення роздрібного продажу, утворені на базі спеціально обладнаних транспортних за­собів з механічним приводом (автомагазини, моторозвозки, гужові й ручні візки). Аналогічними за змістом, але мініатюрними за масштабами є засоби розносної торгівлі, що пристосовані для рознесення товарів продавцями-реалізаторами вручну.

Торгове місце — відособлене, спеціально обладнане місце поза магазином (зазвичай на продовольчих і непродовольчих ринках) для здійснення роздрібного продажу товарів з додержанням чинних правил торгового обслуговування насе­лення і порядку розрахунку з покупцями.

До торговельно-сервісних систем, що мають складовою основної діяльності елементи роздрібного продажу виготовлених товарів або наданих послуг, за фор­мами і методами організації роботи близькими є також системи громадського (ма­сового) харчування, побутового обслуговування, фармації тощо.

Мережа торговельних суб'єктів громадського харчування включає: стаціона­рні підприємства, улаштовані в капітальних будівлях (ресторани, кафе, їдальні, буфети, бари); дрібнороздрібні організовані в некапітальних спорудах (міні-кафе, міні-бари тощо) і пересувні пункти харчування (виїзні буфети).

Підприємства й одиниці побутового обслуговування і фармації практично завжди влаштовуються тільки в капітальних спорудах, адже вони більшою мірою залежні, з одного боку, від механізмів і пристроїв, що створюють і надають послу­ги, а з другого — від особливих вимог до режиму зберігання медикаментів.





Дата публикования: 2015-10-09; Прочитано: 667 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.009 с)...