Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Усне і писемне мовлення



Сучасна українська літературна мова має дві форми: усну та писемну.

«Запамятайте».

Усне мовлення – це слухове сприймання певної інформації, за допомогою якого відбувається безпосередній обмін думками.

В усному мовленні вживається побутова й діалектна лексика, слова розмовно-просторічного характеру, фразеологізми тощо. За характером спілкування усне мовлення – діалогічне, полілогічне, має ряд лексичних особливостей.

В усному мовленні широко використовуються інтонація, жести, міміка, що надають відтінок переконливості та емоційності.

Звичайна сфера застосування усного мовлення – бесіда, розмова. Усні виступи, доповіді, звіти, лекції являють собою проміжну форму між усною та писемною формами літературної мови.

Мовленнєва компетенція фахівця залежить від його зорієнтованості на бездоганне, нормативне мовлення. До усного мовлення висувається значна кількість вимог:

- правильність, тобто відповідність мовним нормам (орфоепічним, лексичним, морфологічним, синтаксичним, стилістичним);

- змістовність, яка передбачає глибоке осмислення теми і головної думки висловлювання, докладне ознайомлення з наявною інформацією з певної теми; різнобічне та повне розкриття теми, уникнення зайвого;

- послідовність, тобто логічність та лаконічність думок;

- багатство, яке передбачає використання різноманітних засобів вираження думок у межах відповідного стилю;

- точність, яка залежить від глибини знань та ерудиції особистості, а також від активного словникового запасу;

- виразність, яка передбачає наголошування найважливіших місць висловлювання;

- доречність та доцільність, яка залежить від того, наскільки повно та глибоко людина оцінює ситуацію спілкування, інтереси, стан, настрій адресата.

Писемне мовлення спирається на усне і є вторинним. Воно розраховане на зорове сприйняття і тривале збереження інформації.

«Запамятайте».

Писемне мовлення – результат вираження думки з допомогою системи письма відповідної мови.

На відміну від усного мовлення, писемне мовлення переважно монологічне, чітко структуроване, передається не лише словами й літерами, а й графічними знаками, схемами, таблицями, малюнками тощо; характеризується значною кількістю складних речень, різними формами сурядності, підрядності, дієприкметникових та дієприслівникових зворотів, відокремлень, вставних слів. У писемному мовленні не вживається лайлива лексика, жаргонізми, діалектна лексика використовується обмежено. Писемне мовлення розраховане на зорове сприйняття, часто без урахування адресата.





Дата публикования: 2015-09-18; Прочитано: 736 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2025 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.008 с)...