Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
Державним стандартом України (ДСТУ 3582-97), чинним від 07.01.98, установлено загальні вимоги до скорочень, розглянуто умови та випадки скорочування, рекомендовано списки загальновживаних умовних скорочень та особливих випадків скорочень. Під час укладання ділових паперів на позначення понять чи значень спеціалісти з діловодства та інформаційної діяльності зобов’язані дотримувати цього стандарту, що забезпечує максимальну стандартизацію письма, лаконічність і стислість викладу.
Загальні вимоги до скорочування в тексті:
1. Дотримуватися правил скорочування та написання скорочених слів і словосполучень.
2. Використовувати однотипні принципи й форми скорочування.
3. Уникати омонімії в скорочених словах чи словосполученнях.
Виокремлюють такі види скорочень: загальновживані, спеціальні, локальні або індивідуальні.
Загальновживані (загальноприйняті) скорочення використовують у більшості видів літератури, крім художньої і дитячої. Вони зрозумілі реципієнту й легко запам’ятовуються. Проте й для них є розроблені Державні стандарти (див. додаток 1).
До загальновживаних належать скорочення:
а) після переліків, наприклад: та ін.; і т. д.;
б) перед іменами та прізвищами, наприклад: п. – пан; ім. – імені та ін.;
в) родових понять географічних назв, наприклад: м. – місто; оз. – озеро; с. – село тощо;
г) при датах, записаних цифрами, наприклад: рр. – роки; до н. е. – до нашої ери;
д) при посиланнях з цифрами або літерами, наприклад: див.; пор.; дод.; іл.; табл.; рис.; розд.; п.; с. тощо.
Скорочення, які широко використовують у спеціальних видах тексту (наприклад, у бібліографічних описах) чи літературі для спеціалістів (підготовлених реципієнтів) і не потребують додаткового пояснення, називають спеціальними. До спеціальних належать:
а) скорочення в бібліографічних описах (докладніше див. нижче);
б) зуніфіковані скорочення, наприклад: обл.-вид. арк. – обліково-видавничий аркуш; мф/кас – магнітна фонограма на касеті; Кбайт – кілобайт тощо.
Індивідуальні (локальні) скорочення функціонують у певному тексті (групі текстів, видань) і потребують розшифрування чи додаткового пояснення. Список їх із розшифруванням звичайно додають до текстів, але можливе розшифрування і в тексті, якщо скорочень небагато. Найвідоміші індивідуальні скорочення – умовні. Вони скорочуються за основними правилами, але обов’язково повинні бути розшифровані, наприклад: ЛОР – Львівське обласне радіо; СУМ – Словник української мови; БВ – банк видань; ЕС – експертна система; Люб. – А. Любченко; Цюпа – І. Цюпа; верх. – верхній; вип. – випуск; к. с. – кінська сила; хр. – хребет; пошир. – поширений; гол. чин. – головним чином; кол. – колишній; зал. – залізничний; м. ін. – між іншим тощо.
Розрізняють кілька типів графічних скорочень:
– з крапкою: див., пор., ім. тощо;
– з дефісом: б-ка, ін-т, пром-сть, р-н, т-во, ун-т тощо;
– зі скісною лінією (дробові): а/с, мф/кас, п/с (! між ними крапка не ставиться);
– так звані нульові, що вживаються лише після цифрових назв для позначення фізичних або грошових одиниць, метричних величин, мір тощо. Після них крапка не ставиться, і вони не змінюються в множині, наприклад: 20 хв, 4 кг, 250 см тощо;
– комбіновані: півд.-зах., півн.-сх.
Дата публикования: 2015-09-18; Прочитано: 1375 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!