Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Основні положення, терміни та визначення дисципліни



Безпека життєдіяльності – це дисципліна, яка вивчає небезпеки та ознайомлює із можливими способами захисту від них.

Предмет науки це небезпеки, які можуть негативно впливати на людину.

Мета БЖД як науки – сформулювати у людини спосіб мислення та поведінку, які необхідні для збереження здоров’я і життя, а також ознайомити людину із можливими способами захисту від небезпек природного, техногенного і соціального походження.

Основоположна аксіома БЖД – будь яка діяльність людини потенційно небезпечна для неї, тобто небезпека є універсальною властивістю процесу взаємодії людини із навколишнім середовищем.

Основні теореми БЖД:

1. джерелами небезпек є природні чи антропогенні явища, об’єкти, процеси;

2. небезпеки з’являються якщо потоки речовини, енергії, інформації у середовищі перевищують порогові значення для людини;

3. небезпеки діють в обмеженому просторі та часі;

4. небезпеки впливають, як на людину, так і на природні та техносферні об’єкти;

5. захист від небезпек досягається за допомогою зниження потоків речовини, енергії, інформації до гранично допустимого рівня.

Небезпека або небезпечний фактор – процес, явище, об’єкт або їх комбінація, які можуть нанести шкоду здоров’ю людини, її майну або навколишньому середовищу яке оточує людину і призвести до надзвичайної ситуації.

Безпека – стан при якому з певною вірогідністю можна гарантувати відсутність загрози життю, здоров’ю, майну людині або оточуючому її середовищу.

Надзвичайна ситуація (НС) – це стан порушення звичайних умов роботи обладнання, техніки або діяльності людей при якому виникає загроза їх життю чи здоров’ю, завдається матеріальна шкода або відбувається значне відхилення стану навколишнього середовища внаслідок дії небезпеки.

Аварія – це локальна надзвичайна ситуація, спричинена виходом із ладу, поломкою або руйнуванням технічних об’єктів, що може призвести до загрози для життя і здоров’я невеликої кількості людей.

Аварії поділяються на дві категорії.

До І категорії належать аварії, внаслідок яких: загинуло 5 або травмовано 10 і більше осіб; стався викид отруйних, радіоактивних, небезпечних речовин за санітарно-захисну зону підприємства; збільшилась концентрація забруднюючих речовин у навколишньому середовищі більш як у 10 разів; зруйновано будівлі, споруди чи основні конструкції об’єкта, що створило загрозу для життя, здоров’я працівників підприємства чи населення.

До ІІ категорії належать аварії, внаслідок яких: загинуло до 5 чи травмовано від 4 до 10 осіб; зруйновано будівлі, споруди чи основні конструкції об’єкта, що створило загрозу для життя і здоров’я працівників цеху, ділянки (враховуються цех, ділянка з чисельністю працівників 100 осіб і більше).

Катастрофа – великомасштабна надзвичайна ситуація, спричинена природним чи антропогенним чинником внаслідок чого постраждало чи загинуло велика кількість людей або відбулось істотне погіршання стану довкілля на значній території.

Стихійне лихо – це надзвичайна ситуація викликана природним явищем, в результаті чого завдається значна матеріальна шкода або з’являється загроза життю чи здоров’ю великій кількості людей.

Загальні ознаки надзвичайної ситуації:

· наявність або загроза загибелі людей чи значне порушення умов їх життєдіяльності;

· заподіяння матеріальних втрат (економічних збитків);

· істотне погіршання стану довкілля.





Дата публикования: 2015-06-12; Прочитано: 259 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.009 с)...