Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
Найважливішою властивістю діелектриків є їхня здатність до поляризації під дією прикладної електричної напруги. Процес поляризації є зміною розташування в просторі частинок діелект-рика, які мають електричні заряди, причому діелектрик одержує індукований (наведений) електричний момент, а в конденсаторі, який утворений діелектриком з електродами утворюється електрич-ний заряд.
Інтенсивність поляризації визначається поляризованістю Р, що вимірюється в Кл/м2. В однорідному полі, коли дипольні електричні моменти всіх n молекул орієнтовані паралельно, поляризованість визначається за формулою:
(1.18)
де – сумарний електричний момент молекули; – об’єм діелектрика між обкладками конденсатора.
Рис.1.10. Розміщення зарядів у поляризованому діелектрику.
Оскільки в глибині діелектрика додатні і від’ємні заряди взаємно компенсуються, то нескомпенсовані електричні заряди за-лишаються на поверхні діелектрика. Таким чином, у випадку одно-рідного електричного поля поляризованість діелектрика дорівнює поверхневій густині його зарядів. Якщо збільшувати напруженість електричного поля, то поверхнева густина електричних зарядів буде також збільшуватись, відповідно буде збільшуватись і поляри- зованість діелектрика.
Для більшості діелектриків поляризованість прямопропор-ційна напруженості електричного поля і їх називають лінійними. В деяких діелектриків, особливо у сегнетоелектриків ця залежність не є прямопропорційною і їх називають нелінійними. В останній час вони знаходять все ширше застосування, оскільки дають змогу керувати електричними та оптичними властивостями матеріалів шляхом зміни напруженості електричного поля, температури і т.д.
Діелектрик, ввімкнений в електричне коло, можна розгля-дати як конденсатор визначеної ємності.
Величина заряду (Кл) визначається, як
(1.19)
де С – ємність конденсатора, Ф; U – напруга, В.
При паралельному з’єднанні конденсаторів сумарна (еквівалентна) ємність дорівнює сумі ємностей віток:
(1.20)
При послідовному з’єднанні конденсаторів еквівалентна ємність буде виражена формулою:
(1.21)
Енергія електричного поля (Дж), що накопичена в ділянці ізоляції з ємністю С, до якої прикладена напруга U:
(1.22)
В будь-якому діелектрику, поміщеному в електричне поле, спостерігаються такі явища: зміщення зарядів різних видів поляри-зації, переміщення зарядів або струму по об’єму структури або на поверхні та нагрів діелектрика від енергії розсіяння.
Ємність кондесатора з діелектриком і накопичений в ньому електричний заряд зумовлені сумарною дією механізмів поляризації, що представлені на схемі заміщення діелектрика (рис.1.11.).
Рис.1.11. Діелектрик складної будови з різними механізмами поляризації в електричному полі (а) і його еквівалентна схема (б).
Електронна поляризація є жорстким зміщенням і деформацією електронних оболонок атомів та іонів. Діелектрична проникність речовини з чисто електронною поляризацією чисельно дорівнює квадрату показника заломлення світла n. Електронна поляризація матеріалу зменшується при збільшенні температури в зв’язку з тепловим розширенням діелектрика.
Іонна поляризація характерна для твердих тіл з іонною будовою і зумовлюється зміщенням жорстко зв’язаних іонів. З підвищенням температури вона посилюється в результаті послаб-лення жорстких сил між іонами із-за збільшення відстані між ними при тепловому розширенні.
Дипольно-релаксаційна поляризація відрізняється від електронної та іонної тим, що вона пов’язана з тепловим рухом частинок. Дипольні молекули, що знаходяться в хаотичному тепловому русі, частково орієнтуються під дією поля, що і є причиною поляризації.
Іонно-релаксаційна поляризація спостерігається в неорганіч-ному склі і в деяких неорганічних кристалічних речовинах. Тут іони речовини під дією електричного поля зміщуються в напрямі поля.
Електронно-релаксаційна поляризація характерна для діе-лектриків з високими степенем заломлення та електронною елект-ропровідністю.
Міграційна поляризація розуміється як додатковий механізм поляризації, що може проявлятися в твердих діелектриках з неоднорідною структурою та наявності домішок.
Дата публикования: 2015-04-10; Прочитано: 1260 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!