Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Тема 6. Статистичні методи вимірювання взаємозв'язків



Усі явища у суспільному житті існують не ізольовано, а у нерозривному зв'язку, тобто залежать одне від одного. При цьому виділяються факторні (х) і результативні (у) ознаки.

Для кількісних ознак залежності між окремими явищами можуть бути:

- функціональними, коли певному значенню однієї змінної, чиннику (х), відповідає певне значення результативної ознаки (у);

- кореляційними (статистичними), коли із зміною факторної ознаки (х) змінюються групові середні результативної ознаки (у).

Основним моментом у вивченні зв'язків між явищами є встановлення їх суті на основі пізнання якісних характеристик явищ, їх зв'язків.

Наявність або відсутність зв'язків можна виявити, використовуючи:

▪ метод аналітичних групувань;

▪ графічний метод;

▪ побудову та аналіз кореляційних таблиць;

▪ кореляційний аналіз.

У кореляційно-регресійному аналізі лінії регресії відображають не окремими точками, як в аналітичних групуваннях, а в кожній точці інтервалу зміни факторного значення (х). Лінія регресії зображується у вигляді певної функції: у = f (x), яка називається рівнянням регресії, де у – теоретичне значення результативної ознаки.

Серед безлічі функцій найбільш поширеною у статистичному аналізі є лінійна , що пояснюється її простотою і змістовністю.

Для визначення за даними парної кореляції параметрів лінійної регресії треба розв’язати систему нормальних рівнянь для знаходження параметрів а і b:

.

Інколи для знаходження параметрів а і b використовують спосіб визначників:

;

або ; .

Після знаходження параметрів (а і b), це вже рівняння не регресії, а кореляційне, яке можна використовувати в прогнозуванні результативної ознаки (у) при певному значенні чинника (х): . Методику розрахунків викладено в таблиці.

№ п/п Товарооборот, тис. грн. х Витрати обігу тис. грн. у х2 ху у2 Вирівняне (теоретично) значення витрат обігу, тис. грн.
...            
 

Виміряти щільність зв'язку між корелюючими величинами (х и у) можна за допомогою кореляційного відношення (η) і коефіцієнта кореляції (r).

1. Кореляційне відношення застосовне до всіх випадків кореляційної залежності, незалежно від форми цього зв'язку. Загальний вигляд формули кореляційного відношення:

,

де η - кореляційне відношення;

η2 - коефіцієнт детермінації.

В основі числення цих показників лежить правило додавання дисперсій, згідно з яким загальна дисперсія (σ2) дорівнює сумі міжгрупової () і середньої з групових дисперсій ():

σ2= + ,

де - загальна дисперсія, що характеризує вплив усіх чинників на результативну ознаку (у);

- міжгрупова дисперсія, що характеризує вплив чинника (х), який вивчається, на результативну ознаку (у);

- середня з групових дисперсій, яка характеризує вплив інших чинників на результативну ознаку (у);

- загальна середня;

- групові середні;

n - число даних, які обстежують в цілому;

fi - число обстежених одиниць у кожній групі;

.

Кореляційне відношення може бути обчислене як:

емпіричне, на основі фактичних даних:

теоретичне, що обчислюється після знаходження параметрів (а і b), тобто після розв’язання функцій і знаходження теоретичних (вирівняних) значень результативної ознаки ():

,

де - дисперсія теоретичних значень результативної ознаки, що характеризує міру впливу факторної ознаки (х) на результативну (); - теоретичне значення результативної ознаки, вирівняне.

Оскільки:

,

де – залишкова дисперсія, то ηТ може бути обчислено за формулою

і носитиме назву в цьому випадку індексу кореляції.

Чим ближче значення η до 1, тим вища, щільніша залежність між у та х. Чим ближче η до 0, тим залежність менша.

При:

η < 0,3 говорять про слабку залежність між корельованими величинами;

0,3 < η <0,6 говорять про середню щільність зв'язку між х і у;

η > 0,6 говорять про високу (істотну) залежність.

2. Лінійний коефіцієнт кореляції (r), який використовується як показник тісноти зв'язку лише при лінійному зв'язку між х і у.

Його можна обчислити за формулами:

,

де r - коефіцієнт кореляції, значення якого коливається від -1 до +1 і характеризує не лише тісноту зв'язку, але і його напрям (“-” - обернена залежність, “+” - пряма залежність між х і у);

; ; ;

; ;

;

n - кількість ознак.

Для якісної оцінки щільності зв'язку використовують таблицю Чеддока.

Значення коефіцієнта кореляції 0,1 – 0,3 0,3 – 0,5 0,5 – 0,7 0,7 – 0,9 0,9 – 0,99
Характеристика тісноти зв'язки слабка помірна помітна висока дуже висока

З суті щільності зв'язку випливає, що чисельне значення може знаходитися лише в межах ±1. Близькість до 1 коефіцієнта кореляції говорить про близькість до функціональної залежності, а близькість до 0 - про слабку залежність.





Дата публикования: 2014-10-25; Прочитано: 5466 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.01 с)...