Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Види і організаційно-правові форми об’єднань підприємств



Об’єднанням підприємств є господарська організація, утворена у складі двох або більше підприємств з метою координації їх виробничої, наукової та іншої діяльності для вирішення спільних економічних і соціальних завдань.

Об’єднання підприємств утворюються підприємствами на добровільних засадах або за рішенням органів, які мають право утворювати об’єднання підприємств. В об’єднання підприємств можуть входити підприємства, утворені за законодавством інших держав, а підприємства України можуть входити до об’єднання підприємств, утворених на території інших держав.

Залежно від порядку заснування об’єднання підприємств можуть утворюватися як господарські об’єднання або як державні чи комунальні господарські об’єднання.

Господарське об’єднання - об’єднання підприємств, утворене з ініціативи підприємств, незалежно від їх виду, які на добровільних засадах об’єднали свою господарську діяльність.

Господарські об’єднання діють на підставі установчого договору та / або статуту, який затверджується їхніми засновниками.

Державне (комунальне) господарське об’єднання - об’єднання підприємств, утворене державними (комунальними) підприємствами за рішенням Кабінету Міністрів України або у визначених законом випадках, рішенням міністерств (інших органів, до сфери управління яких входять підприємства, що утворюють об’єднання), або рішенням компетентних органів місцевого самоврядування.

Державне (комунальне) господарське об’єднання діє на підставі рішення про його утворення та статуту, який затверджується органом, що прийняв рішення про утворення об’єднання.

Господарськими об’єднаннями є асоціації, корпорації, консорціуми, концерни, інші об’єднання підприємств, передбачені законодавством.

Асоціація – договірне об'єднання, створене з метою постійної координації господарської діяльності підприємств. Більшість роздрібних підприємств є дрібними і через невеликі обсяги малоефективні і неконкурентоспроможні. Шляхом об'єднання при збереженні самостійності вони одержують ряд економічних переваг за рахунок:

- створення у рамках асоціації загальних спеціалізованих функціональних підрозділів, що мають кваліфікованих фахівців з постачання, реклами, комерційних питань;

- спільного здійснення закупівлі товарів;

- об'єднання зусиль у рішенні інвестиційних і інноваційних проблем тощо.

Корпорацією визначається договірне об’єднання, створене на основі поєднання виробничих, наукових і комерційних інтересів підприємств, що об’єдналися, з делегуванням ними окремих повноважень централізованого регулювання діяльності кожного з учасників органам управління корпорації.

Консорціум - тимчасове статутне об’єднання підприємств для досягнення його учасниками певної спільної господарської мети.

Концерном визначається статутне об’єднання підприємств, а також інших організацій, на основі їх фінансової залежності від одного або групи учасників об’єднання.

Підприємства – учасники об’єднання підприємств зберігають статус юридичної особи незалежно від організаційно- правової форми об’єднання.

Підприємство-учасник господарського об’єднання - має право:

- добровільно вийти з об’єднання на умовах і в порядку, визначених установчим договором про його утворення чи статутом господарського об’єднання;

- бути членом інших об’єднань підприємств, якщо законом, засновницьким договором чи статутом господарського об’єднання не встановлено іншого;

- одержувати від господарського об’єднання в установленому порядку інформацію, пов’язану з інтересами підприємства;

- одержувати частину прибутку від діяльності господарського об’єднання відповідно до його статуту.

Рішення про утворення об’єднання підприємств (установчий договір) та статут об’єднання погоджуються з Антимонопольним комітетом України в порядку, встановленому законодавством.

Питання для закріплення матеріалу

1. Чим є „підприємство” згідно діючого законодавства?

2. Ознаки „підприємства” як юридичної особи.

3. Види підприємств залежно від форм власності.

4. В якому разі підприємство визначається як підприємство з іноземними інвестиціями та іноземним підприємством?

5. Види підприємств залежно від способу створення та формування статутного фонду.

6. За якими ознаками підприємства підрозділяються на малі, великі, середні.

7. Види і організаційно - правові форми об’єднань підприємств.

8. Які права має підприємство як учасник господарського об’єднання?

Завдання для практичних занять





Дата публикования: 2014-10-20; Прочитано: 1209 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...