Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Юридична техніка підготовки проектів відомчих нормативних актів



Ефективність будь-якого нормативного акта значною мірою залежить від його якості, яка, в свою чергу, визначається тим, наскільки витримані відповідні вимоги щодо його підготовки.

Так, обов’язковим приписам надається форма наказу, і вони мають владний характер.

У проект наказу не підлягають включенню різного роду рекомендації, поради, цитати та інші тексти, що не мають відношення до цієї форми акта.

З питань, які потребують докладної регламентації, розробляються проекти актів, як правило, у формі інструкцій, статутів, положень, настанов, правил, які можуть бути затверджені наказом.

Якщо наказ про затвердження такого нормативного акта не видається, то на його першій сторінці в правому верхньому кутку розміщується гриф "затверджую’.

Акт про правовий статус структурного підрозділу або юридичної особи приймається у формі положення або статуту.

Нормативні акти у формі вказівок, рішень, листів, телеграм й інших подібних документів не допускаються.

У разі потреби роз’яснення мети й мотивів прийняття нормативного акта – в ньому дається вступна частина (преамбула). Приписи, які мають нормативний характер, викладаються в розпорядчій (наказовій) частині проекту.

Якщо підставою для видання нормативного акта є закон, указ, постанова чи інший акт вищого органу державної влади і управління, то у вступній частині проекту вказується вид цього документа, його дата, номер і назва. Встуїіна частина може бути відсутня, якщо приписи нормативного акта не потребують роз’яснення.

Розпорядча (наказова) частина проекту наказу відокремлюється від вступної частини словом "наказую", надрукованим великими літерами і врозбивку окремою строчкою на середині аркуша. Нормативні приписи розташовуються в логічній послідовності, яка забезпечує в першу чергу регламентацію основних питань. Якщо вступна частина (преамбула) відсутня, то приписи наказу викладаються без слова "наказую".

Незалежно від форми нормативного акта проект повинен мати граничне коротку назву, яка точно відображає його зміст.

Текст проекту нормативного акта підрозділяється на складові частини:

у наказі – па пункти, підпункти і абзаци; пункт наказу, як правило, повинен містити один нормативний припис;

6 Див.: Матейко А. Условия творческого труда / Пер. с польск. - М., 1981. - С. 78.


в інструкції, положенні, статуті та інших документах нормативного характеру, що не мають вступної частини, – на розділи (глави); підрозділи, пункти, підпункти, абзаци, розділи (глави); підрозділи можуть мати заголовки.

Кожна складова частина, крім абзаців, повинна мати номер. При нумерації використовують арабські цифри. Номер кожної складової частини включає всі номери відповідних складових частин більш високих ступенів ділення. Номер розділу (глави) складається з одного числа: 1, 2 та ін.; номер пункту – з номера відповідного розділу (глави) й номера пункту, розділених крапкою: 1.1., 1.2., 1.3. і т.д.; номер підпункту – з номера відповідного розділу (глави), номера відповідного пункту і номера підпункту, також розділених крапками: 1.1.1., 1.1.2., 1.1.3. і т. д.

"ЇІри більш дрібному діленні зберігається той же принцип

нумерації.

Нормативний припис, що розрахований на визначений період часу включається до окремого пункту проекту.

У пункт проекту, що містить норму, дія якого не обмежується визначеним строком, не повинен включатися припис, який має тимчасове значення.

У разі, коли це необхідно для повноти викладення питання, в проекті може бути відтворене окреме положення чинного законодавства. Таке положення обов’язково супроводжується посиланнями типу: "відповідно до постанови...", "враховувати, що постанова...", ‘...прийняти до відома і керівництва, що постановою...".

Посилання на іншій пункт (підпункти) наказу, а також на раніше виданий нормативний акт застосовується лише у тих випадках, коли потрібно показати взаємозвязок норм і уникнути повторення.

При згадуванні раніше виданого акта вказується орган, який видав акт, дата, номер і точне найменування акта.

Як виняток у проекті нормативного акта допускається примітка. її роблять, коли припис без шкоди для змісту неможливо викласти у відповідному пункті.

До проекту наказу можуть додаватися затверджувані ним інші акти (інструкції, правила, настанови, статути, положення та інші), а також матеріали у вигляді таблиць, зразків документів графіків, схем, бланків і т. п.

Кожний додаток повинен мати свій порядковий номер. У пункті проекту наказу, яким затверджуються (вводяться в дію) правові акти чи матеріали, робиться посилання до відповідного додатку. В таких випадках у приписах вказується: "Затвердити і ввести в дію з "_" ___^__ 19_р. Інструкцію... (додається)", "Внести зміни в наказ (інструкцію), згідно з переліком (додаток 1)", "Вважати такими, що втратили чинність накази (інструкції, положення) згідно з додатком 1...".

У верхньому правому кутку на першій сторінці кожного документа, що додається, вказується:


Додаток

до наказу МВС України

від 10.03.98

№285

Або

до Інструкції..., затвердженої наказом МВС України від 10.03.98 №285





Дата публикования: 2014-10-19; Прочитано: 479 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2025 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.115 с)...