Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Вид, його критерії і структура



Вид - сукупність популяцій морфологічно подібних особин, здатних схре­щуватись між собою і давати плодюче потомство, які населяють певний ареал, мають однакові вимоги та пристосування до умов навколишнього середовища і не схрещуються з особинами інших видів. Види характеризуються за рядом критеріїв:

1. Морфологічний - схожість зовнішньої і внутрішньої будови організмів одного виду. Критерій не абсолютний, тому що існують види-двійники, статевий диморфізм особин одного виду, породи і сорту, що значно відрізняє їх один від одного.

2. Генетичний - характеризує кількість і структуру хромосом виду, його каріотип. Кожен вид має чітко визначений набір хромосом. Види-двійники відрізняються за кількістю хромосом. Критерій не абсолютний, тому що в межах одного виду кількість хромосом може змінюватися в результаті мутацій.

3. Фізіологічний - визначає схожість процесів життєдіяльності і можливість схрещування. Особини різних видів, як правило, не схрещуються і не дають плодючого потомства, однак є винятки. Між деякими різними видами можлива гібридизація.

4. Біохімічний - дає можливість розрізняти види за біохімічними параметрами (будовою білків і нуклеїнових кислот). Однак наявність мутаційної мінливості веде до синтезу різноманітних білків, тому критерій не абсолютний.

5. Географічний - визначає область поширення виду. Однак існують види з розірваним ареалом і види з дуже широким ареалом поширення. Різні види можуть займати один ареал.

6. Екологічний - визначає умови існування виду, його екологічну нішу, місце існування в біоценозі. Але в одній екологічній ніші можуть існувати різні види. Часто види-двійники займають різні екологічні ніші.

Структура виду складається з таких одиниць:

· Напіввид географічна або екологічна раса, яка майже досягла стану «молодого виду», характеризується достатными морфофізіологічними, географічними, екологічними а в ряді випадків й репродуктивними особливостями.

· Підвид – територіально відмежовані географічні раси, пристосовані до певного місця існування, що відрізняються певними морфофізіологічними ознаками (наприклад ялина звичайна уворює раси європейську, фінську, сибірську).

· Екотипи - екологічні раси, пристосовані до певних умов існування, які мають первні морфофізіологічні ознаки (наприклад лісова та паркова раси чорного дрозда).

· Популяція – відносно відмежована на певній території група особин, що вільно схрещуються між собою, здатна до тривалого існування, самовідновлення та еволюції.

· Організм – елементарна одиниця існування виду.





Дата публикования: 2015-02-20; Прочитано: 1721 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.005 с)...