Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Сутність простого мультиплікатора витрат. Математична інтерпретація мультиплікатора витрат



Спираючись на методи визначення рівноважного ВВП, що обсяг залежить від величини запланованих сукупних витрат. Чим більші заплановані сукупні витрати, тим більшим є рівноважний ВВП. Кейнс сказав так: збільшення величини сукупних витрат на 1 грошову одиницю призводить до збільшення ВВП більше ніж на 1 грошову одиницю.

Отже йде мова про мультиплікативний (помножувальний) ефект від збільшення витрат, так званий мультиплікатор витрат.

Кейнс оголосив версію: «попит породжує пропозицію». Це означає, що тільки ефективний попит (реалізація продукції) сприяє розвитку виробничої діяльності, а відтак, і зайнятості та економічному розвитку держави.

У своєму дослідженні Кейнс виявив причини, що скорочують сукупний попит:

1) з боку домогосподарств - «психологічний закон», що пояснює причини через які люди не витрачають гроші, а заощаджують - мотив ризику (відкласти на «чорний» день); трансакційний мотив (очікування на здійснення майбутніх угод, що принесуть прибутки); спекулятивний мотив (очікування моменту, який буде вдалим для оперування грошима, зростання проценту);

2) з боку фірм - зниження очікуваної норми прибутку або спадна капіталовіддача та підвищення процентної ставки, що призводить до падіння попиту на інвестиційні товари.

Кейнс пропонує підвищити сукупне споживання шляхом активної державної політики, направленої на те, щоб заощадження домогосподарств перетворювались в інвестиції.Дія мультиплікатора (k), як примножувача сукупних витрат проявляється тоді, коли відбувається зменшення заощаджень (S) та зростання споживчого попиту (С), бо саме останній (витрати сектору домогосподарств) породжує пропозицію у Кейнса, а значить впливає на інвестиційні витрати (витрати сектору фірм). Засобом для цього він вважав податки, що вилучаються і тим самим зменшують суму заощаджень; фіксування норми проценту – його зниження коли зростають заощадження і навпаки; бюджетне фінансування (державні капіталовкладення) через державні закупки товарів і послуг, організацію громадських робіт…

В результаті такого державного регулювання збільшується споживчий попит, який активізує ріст виробництва та зайнятості та в кінці-кінців збільшується ВВП-дохід (Y).Мультиплікатор витрат буває простий і складний.

Простий мультиплікатор витрат враховує лише один канал вилучень – заощадження.

Складний мультиплікатор витрат враховує всі вилучення - заощадження, податки, імпорт.Для математичної інтерпретації мультиплікатора витрат (простого, складного):національний дохід (Y) витрачається на сукупне споживання (C) та сукупні інвестиції (I),

∆Y=∆C+∆I;звідси ∆I=∆Y-∆C.





Дата публикования: 2015-01-04; Прочитано: 1773 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...