Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Аналіз використання основних фондів



Аналіз ефективності використання основних засобів здійснюється завдяки розрахунком системі взаємозалежних показників (коефіцієнтів), що безпосередньо характеризують ефективність використання основних засобів і виробничих потужностей, а також розкривають резерви подальшого поліпшення їхнього використання. До системи відносяться коефіцієнти:

екстенсивного завантаження;

коефіцієнт інтенсивного навантаження;

коефіцієнт інтегрального навантаження.

До числа показників екстенсивного використання основних фондів на підприємстві відноситься, у тому числі, і коефіцієнт змінності. Він дорівнює середньому числу змін, протягом яких завантажена кожна одиниця устаткування. Коефіцієнт змінності розраховується по окремих групах устаткування, окремим виробничим підрозділам підприємства, а також у цілому по підприємству. Він показує, скільки змін протягом доби в середньому працювало встановлене устаткування.

Застосовується з той же цілями коефіцієнт використання парку устаткування, дорівнює відношенню числа одиниць фактично працюючого устаткування до числа одиниць установленого чи наявного в наявності.

Роль узагальнюючого показника використання основних засобів може деякою мірою виконувати показник випуску продукції на одиницю виробничої площі. Цей показник, як правило, виражається в натуральних одиницях.

Одним з найбільш загальних показників використання виробничої потужності є коефіцієнт її фактичного використання, що розраховується шляхом розподілу продукції, виготовленої за визначений проміжок часу (звичайно за рік), на величину виробничої потужності. Для підприємств, знову введених в експлуатацію, звичайно визначається коефіцієнт використання проектної потужності, що представляє собою частка від розподілу фактичного випуску продукції на величину потужності підприємства по проекті. Цей показник характеризує рівень освоєння проектної потужності.

Натуральні показники використання основних засобів, застосовувані при аналізі сучасного стану і планування виробничих потужностей, при складанні балансу устаткування і для інших цілей, усе-таки не розкривають загальної картини ефективності використання всієї сукупності основних засобів підприємства. Тому напрямку аналізу доповнюються наведеними нижче.

1) Характеристика узагальнюючих показників ефективності використання основних фондів установлюється по показникам:

фондовіддачі і фондоемкости;

рентабельності основних фондів;

оборотності основних фондів.

Необхідно відзначити, що показник фондовіддачі може виражатися й у вартісних і в натуральних одиницях виміру.

Натуральні показники фондовіддачі, поряд з вартісними, застосовуються в електроенергетичній, металургійній і деякій галузях видобувної промисловості. Наприклад, у чорній металургії таким показником є виплавка чавуна чи стали на 1 грн. основних виробничих фондів, відповідно, доменного чи сталеплавильного цехів.

Фондовіддача і фондоемкость є найважливішими показниками використання основних виробничих фондів. Фондовіддача визначається відношенням вартості річного обсягу продукції до середньорічної вартості основних виробничих фондів. Фондоемкость – показник, зворотний фондовіддачі.

Однієї з головних причин, що погіршують показник фондовіддачі, є повільне освоєння основних засобів, що вводяться в дію. І, навпроти, скорочення термінів введення в експлуатацію нових об'єктів основних засобів дозволяє прискорити оборот виробничих фондів і тим самим сповільнити настання морального зносу основних засобів підприємства, підвищити ефективність його економічної діяльності.

Про ефективність використання основних виробничих у галузях матеріального виробництва судять за такими показниками, як динаміка фондовіддачі (фондоемкость), відносна економія основних виробничих фондів.

На розмір чи фондовіддачі фондоемкости впливають різні фактори. Загальна фондовіддача на 1 грн. середньорічної вартості основних виробничих фондів залежить від виходу продукції на 1 руб. середньорічної вартості машин і устаткування (як найбільш активної частини основних фондів), а також від питомої ваги машин і устаткування в загальній вартості основних виробничих фондів. Вихід продукції на 1 грн. вартості машин і устаткування характеризує ефективність використання знарядь праці. При аналізі з'ясовується вплив на цей показник виходу продукції на 1 грн. вартості діючого устаткування і коефіцієнта використання наявного устаткування (у свою чергу, що залежить від розміру невстановленого устаткування і встановленого, але бездіяльного). Резерви підвищення виходу продукції на 1 грн. вартості діючого устаткування аналізують по двох напрямках – підвищенню продуктивності роботи устаткування і поліпшенню використання часу діючого устаткування.

При розрахунку показника фондовіддачі можна виходити не тільки з вартості продукції, але і із суми прибутку, отриманої підприємством.

Практичне значення мають не стільки самі значення розглянутих показників, скільки їхнього динаміка. У цьому зв'язку і показники випуску товарної продукції, і середню річну стоимость основних фондів варто брати в порівнянних цінах.

Для підвищення ефективності виробництва важливо, щоб було забезпечене випереджальне зростання виробництва продукції в порівнянні з ростом основних виробничих чи фондів випереджальний ріст продуктивності праці в порівнянні з ростом його фондовооруженности. Підвищення рівня використання основних фондів – важливе джерело збільшення обсягу продукції й економії капітальних витрат.

2) Аналіз вивчення використання основних фондів здійснюється по наступним характеристиках:

по кількості (коефіцієнти використання наявного, установленого, діючого устаткування);

за часом роботи (коефіцієнти мінливості, використання календарного і режимного фондів роботи устаткування);

по потужності (середньорічна потужність, коефіцієнти освоєння проектної, виробничої потужності, приріст обсягу продукції за рахунок поліпшення використання виробничої потужності).

Від досконалості морального і матеріального стимулювання в значній мірі залежить рівень використання виробничих потужностей і основних фондів. Аналіз техніко-економічних показників промислових підприємств, що працюють в умовах ринку, свідчить про те, що ефективно застосовувані економічні механізми, у тому числі збільшення податку на майно підприємств (фактично введення додаткової плати за виробничі фонди), можливість застосування нових методик для визначення рентабельності й інших фінансових показників сприяють поліпшенню використання основних виробничих фондів.

Величезне значення в поліпшенні використання виробничих потужностей має також матеріальне стимулювання робітників, поставлене в залежність від їхнього внеску в збільшення ефективності виробництва.

3) Аналіз використання виробничих площ здійснюється по показниках:

коефіцієнт використання виробничої площі;

коефіцієнт використання площі, зайнятої під устаткування;

зняття продукції з одного квадратного метра площі.





Дата публикования: 2015-01-10; Прочитано: 1746 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...