Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Слово вчителя



За веселими забавами непомітно настигала ніч. Поволі згасало купальське вогнище. Дівчата поспішали до берега річки, щоб пустити на воду заготовлені вдень віночки. Плела їх дівчина, як правило, два – для себе і свого судженого. Дівчата вірили у силу землі, води, повітря у цей святковий день, тому ворожили на свою майбутню долю. Пустивши віночки за течією спостерігали, якщо вони пливли в парі, то цього року молодята поберуться, а коли попливуть урозтіч – не судилося бути коханим разом. А чим же займалися в цей час парубки? Вони в цей час лише спостерігали звіддаля. Одні парубки непомітно кидали у воду камінці, щоб віночки спарувалися, інші чекали, доки вони пристануть до берега, щоб узяти їх собі на згадку. Частіше ж долю дівчини та хлопця вирішували батьки, давши згоду на заручини. Саме про це йдеться у наступній пісні.

3.11. Прослуховування пісні «Ой вінку мій, вінку».

- Чи сподобалася вам пісня? Чим саме?

- Які образи малювала уява?

- Які поетичні засоби допомагають оспівати красу дівочого віночка?

- Які рослини згадують у пісні? Що ви про них знаєте?

- Як дівчина ставиться до свого рукоділля? Доведіть, спираючись на текст пісні.

- Що символізує український віночок? Хто мав право ним прикрасити свою голову? Що означало подарувати вінок? Які легенди та перекази про вінок знаєте?

- Сформулюйте основну думку пісні.

IV. Підсумок уроку.

4.1. Узагальнююча бесіда.

- Хто ж головний герой купальських пісень? Кого вони оспівували? Що славили?

- Яким настроєм сповнені купальські пісні?

- Чи хотіли б ви побувати на такому дійстві? Чому?

- Як у вас вдома бабусі та мами готуються до Івана Купала, до Зелених свят?

- Чому до наших днів зберігся звичай вшановувати природу на християнські Зелені свята та на Івана Купала?

- Подивіться на репродукції картин народної художниці-самоуки Катерини Білокур. На них наша українська земля розквітла і буяє своєю величчю і красою. Вона малювала тільки квіти, називаючи їх очима і душею землі. Красива земля формує і внутрішню красу людини.

- Які пісні відносимо до купальських, чим вони відрізняються від інших видів?

V. Оголошення і коментар домашнього завдання.

- Навчитися виразно читати пісні.

- Намалювати малюнок до улюбленої купальської пісні.

- Дібрати перекази, прислів’я про вінок та свято Івана Купала.

- Інсценізувати пісню, яка найбільше сподобалася (за бажанням).

Література

1. Лозко Г.С. Українське народознавство. – К.: Зодіак – ЕКО, 1995.

2. Скуратівський В.Т. Місяцелік. – К.: Мистецтво, 1992

3. Скуратівський В.Т. Русалії. – К.: «Довіра», 1996.

Зразок оформлення плану-конспекту уроку з української літератури

Тема: В. М. Сосюра. Розповідь про поета. «Вода десь точить білий камінь…» Спогади про дитинство. Використання засобів поетичної стилістики (7 клас).

Мета: дати цікаві відомості із життя поета; навчити виразно читати поезію; визначати тему, головну думку ліричного твору, засоби поетичної стилістики, зокрема, зупинитися на понятті «обрамлення»;

розвивати уміння коментувати доцільність використання художніх засобів у поетичному творі, зв’язне мовлення, навички виразного читання, формувати вміння виявляти авторську позицію у ліричному творі, засоби поетичної стилістики;

виховувати почуття любові й поваги до рідного краю, плекати в дітей прагнення глибоко пізнати красу, історію його.

Тип уроку: засвоєння нових знань і розвитку на їх основі вмінь та навичок.

Обладнання: портрет В.Сосюри, фотографії, ребус, текстуальна таблиця.

Епіграф:

Любить свій край – це для народу жити,

Боротися за юне, за нове.

Любить свій край – це значить все любити,

У чім його святе ім’я живе.

В.Сосюра.

План уроку

1.Актуалізація опорних знань.

1.1.Слово вчителя.

1.2.Бесіда.

1.3.Розгадування ребуса.

1.4.Робота з епіграфом.

2.Повідомлення теми, мети уроку, мотивація навчальної діяльності.

2.1. Слово вчителя.

2.2. Робота в зошитах.

3. Вивчення нового матеріалу.

3.1.Розповідь учителя про дитячі роки поета.

3.2.Бесіда.

3.3.Виразне читання поезії «Вода десь точить білий камінь…» учителем.

3.4.Бесіда на сприймання учнями ліричного твору.

3.5.Словникова робота.

3.6.Елементи аналізу (спостереження, евристична бесіда, робота з наочністю).

4. Підсумок уроку.

4.1. Колективне складання текстуальної схеми.

4.2. Розв’язання проблемного запитання.

5. Оголошення і коментар домашнього завдання.

Хід уроку

I. Актуалізація опорних знань.





Дата публикования: 2014-12-11; Прочитано: 383 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...