Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Поняття менеджменту



Тлумачний словник: «Менеджмент — сукупність стратегій, філософій, принципів, методів, засобів та форм управління виробництвом з метою підвищення його ефективності та зростання прибутків».

Ю. К. Конаржевський: «Менеджмент — це нова філософія управлін­ня, яка виокремлює роль управління і менеджера в суспільному житті, а також соціальну значущість професії управляючого. Це вимога зро­бити процес управління цілком обгрунтованим, доцільним і складати плани досягнення цілей таким чином, щоб підлеглі працювали з усві­домленням власної гідності і отримувати від роботи задоволення».

Фундаментальний Оксфордський словник:

1. «Менеджмент — це спосіб та манера спілкування з людьми (пра­цівниками)».

2. «Менеджмент — це влада та мистецтво керівника».

3. «Менеджмент — це вміння та адміністративні навички організувати ефективну роботу апарату управління (служб працівників)».

4. «Менеджмент — це органи управління, адміністративні одиниці, служби і підрозділи».

5. «З функціональних позицій менеджмент — процес планування, організації, мотивації та контролю, необхідний для формування і досягнення мети організації».

Ф. І. Хміль: «Менеджмент — це система організації колектив­ної праці, ефективного використання ресурсів, концентрації зусиль на безперервному підвищенні якості роботи персоналу підприємства (організації)».

В. Т. Жигалов, Л. М. Шимановська: «Менеджмент є складовою частиною управлінської діяльності, яка реалізує теорію та практи­ку ефективного управління колективами підприємств. Менеджмент охоплює методи і техніку управління підприємствами, спрямовані на досягнення поставленої мети за умов оптимального використання трудових, матеріальних і фінансових ресурсів».

П. Друкер: «Менеджмент — це особливий вид діяльності, який пе­ретворює неорганізований натовп на ефективну та продуктивну групу. Саме менеджмент створює економічний і соціальний розвиток. Він є його результатом».

Німецька енциклопедія з управління: «Менеджмент — це таке керів­ництво людьми і таке використання засобів, яке дозволяє виконати поставлені задачі гуманним, економічним і раціональним шляхом».

О. М. Гірняк, П. П. Лазановський: «Менеджмент — це складова процесу управління, яка забезпечує координацію дій персоналу підпри­ємства (організації) на усіх його рівнях з раціонального використання ним наявних ресурсів із застосуванням наукового підходу, психологічних та етичних норм керівництва».

А. С. Большаков: «Менеджмент — це сукупність методів, принципів, засобів та форм управління організаціями з метою підвищення ефек­тивності їх діяльності».

Поняття педагогічного управління та менеджменту М. М. Поташник, А. М. Моїсєєв: «Управління в освіті ми розгля­даємо як галузь соціального управління і відповідно складову частину соціального управління як науки, її галузь».

Г. В. Єльнікова: «Сутнісно управління освітою можна визначити як цілеспрямований вплив суб'єктів управління різних рівнів (державного, регіонального, місцевого) на всі ланки освіти з метою гармонійного розвитку підростаючого покоління, життєдіяльність якого необхідно забезпечує збереження і подальший розвиток соціального організму та культури суспільства».

Ю. В. Васильєв: «Педагогічне управління як педагогічна діяльність — це управління вихованням і навчанням підростаючих поколінь».

М. М. Поташник: «Управління — це цілеспрямована діяльність всіх суб'єктів, яка забезпечує становлення, стабілізацію, оптимальне функціонування і обов'язковий розвиток школи».

В. С. Лазарєв: «Управління школою можна визначити як особливу діяльність, під час якої її суб'єкт засобом рішення управлінських задач, забезпечує організованість сумісної діяльності учнів, педагогів, батьків, обслуговуючого персоналу та її спрямованість на досягнення освітніх цілей та розвитку школи».

Є. М. Хриков: «Суть внутрішньошкільного управління можна визначити як діяльність управлінської підсистеми, що спрямована на створення соціально-прогностичних, педагогічних, психологіч­них, кадрових, організаційних, правових, матеріально-фінансових,

санітарно-гігієнічних, медичних умов, які потрібні для нормального функціонування і розвитку навчально-виховного процесу та реалізації мети школи».

Отже, послуговуючись визначеннями понять вітчизняними і за­рубіжними вченими та практиками управління, ми дійшли певних ви­сновків та уявлень, зокрема:

1. Поняття «управління», «керівництво» та «менеджмент» утворюють синонімічний ряд.

2. Управління — це вид діяльності, який забезпечує оптимальне фун­кціонування та розвиток систем, узгоджує та координує діяльність людей щодо досягнення спільної мети.

3. Управляти можна системами, процесами; керувати — людьми, ко­лективами. Тобто управління і керівництво відрізняються об'єктами та суб'єктами. Управляти можна чимось, керувати — кимось. Управ­ляти — створювати умови для роботи людей. Керувати — спрямо­вувати роботу інших людей. Керівник — це менеджер, який ор­ганізовує, координує діяльність людей для досягнення професійних успіхів, результатів.

4. Менеджмент — теорія та практика ефективного управління.

5. Внутрішньошкільний (педагогічний) менеджмент — теорія та прак­тика ефективного управління закладом освіти.

6. Менеджер — керівник, який володіє професійними знаннями та уміннями для реалізації ефективного управління.

7. Менеджер освіти — керівник, який володіє професійними знаннями та вміннями для реалізації ефективного управління в освіті.

Довготривала дискусія в спеціальній управлінській літературі май­же завершена з приводу визнання тотожності понять «менеджмент», «управління» та «керівництво». Вони означають:

—практику діяльності людини, професію;

—науку (галузь людських знань);

—процес діяльності;

—людей, які здійснюють управління;

—орган (апарат) управління організацією.

Мартиненко М. М. визначає менеджмент як сукупність видів управ­лінської діяльності, яка спрямована на ефективне результативне вико­ристання усього комплексу ресурсів [28]. Зміст поняття «менеджмент» він укладає у рис. 5.

Категорія людей, які здійснюють управлінську діяльність органи управління, процес управлінської діяльності адміністративна одиниця   сукупність способів спілкування з людьми  

Рис. 5. Зміст поняття «менеджмент»

Менеджер — це спеціаліст, який володіє спеціальними знаннями та уміннями та професійно займається управлінською діяльністю в конкретній галузі.





Дата публикования: 2014-12-11; Прочитано: 1918 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.008 с)...