Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Тема 5. Інфляція та грошові реформи



Програмна анотація та ключові питання лекції

Сутність та закономірності розвитку інфляції. Інфляція як наслідок порушень у сфері грошового обороту. Закономірності виникнення інфляції. Вимірювання інфляції. Індекс споживчих цін, індекс цін виробника, дефлятор ВВП.

Види інфляції. Інфляція за формами прояву: цінова інфляція, інфляція заощаджень, девальвація. Класифікація інфляції за темпами знецінення грошей: повзуча, помірна, галопуюча та гіперінфляція. Інфляція попиту. Інфляція пропозиції.

Причини інфляції. Грошова теорія інфляції. Погляди монетаристів на причини інфляції. Монетаристський механізм впливу грошово-кредитної політики на розвиток інфляції. Зовнішні та внутрішні причини інфляції.

Економічні та соціальні наслідки інфляції. Державне регулювання інфляції. Наслідки інфляції у соціальній сфері. Наслідки інфляції в економічній сфері. Дж. Кейнс та теорія «контрольованої» інфляції. Антиінфляційна політика та її складові. Дефляційна політика. Політика доходів.

Сутність та види грошових реформ. Грошові реформи як повна чи часткова перебудова грошової системи. Класифікація грошових реформ. Структурні грошові реформи та реформи часткового типу. Економічні передумови проведення грошових реформ.

Завдання для підготовки до практичного заняття

Інфляція – це тривале або швидке знецінення грошей унаслідок надмірного зростання їх маси в обороті. Інфляція є явищем досить складним за формою її прояву та за сукупністю чинників, що її спричиняють. Тому при вивченні цієї теми перш за все треба зрозуміти сутність інфляції, її форми прояву й способи вимірювання. Необхідно ознайомитись із науковими дискусіями щодо причин інфляції. Зокрема, звернути увагу на основні положення так званої грошової теорії інфляції, а також на погляди монетаристів і кейнсіанців щодо причин інфляції.

Інфляція призводить до відчутних наслідків у багатьох сферах суспільного життя, насамперед у соціальній та економічній. Тому під час вивчення теми необхідно пізнати механізм впливу інфляції на реальну економіку, її економічні й соціальні наслідки.

Особливу увагу при вивченні теми варто приділити механізму державного регулювання інфляції. Антиінфляційна політика більшості країн із розвинутою ринковою економікою здійснюється за кількома напрямами – дефляційної політики (врегулювання попиту), політики доходів та іншими напрямами одночасно. Тому при вивченні даного питання необхідно ознайомитися з особливостями інфляційного процесу в Україні.

Треба знати, за якими критеріями класифікуються грошові реформи, зрозуміти їх сутність і завдання. Потрібно чітко уявляти різницю між частковими та структурними, або повними, грошовими реформами і закріпити отримані знання при визначенні особливостей проведення грошової реформи в Україні.

Вивчення цієї теми необхідно обов’язково пов’язувати з раніше розглянутим матеріалом.

Питання практичного заняття:

1. Сутність інфляції та закономірності її розвитку.

2. Види інфляції.

3. Причини інфляції.

4. Соціальні та економічні наслідки інфляції.

5. Державне регулювання інфляції.

6. Грошові реформи, їх сутність та види.

Основні поняття:

Девальвація – офіційне зниження державного металевого вмісту та валютного курсу (чи тільки курсу) національної грошової одиниці щодо іноземних валют.

Інфляція – знецінення нерозмінних на золото паперових грошей внаслідок надмірного їх випуску і переповнення ними каналів обігу.

Інфляція — знецінення нерозмінних на золото паперових грошей внаслідок надмірного їх випуску і переповнення ними каналів обігу. Девальвація — офіційне зниження державного металевого вмісту та валютного курсу національної грошової одиниці щодо іноземних валют.

Нуліфікація – оголошення державою знецінених паперових грошей недійсними або обмін знецінених паперових грошей на нові грошові знаки у надзвичайно низькій пропорції, так що плата за такі гроші має суто символічне значення.

Ревальвація (реставрація) – офіційне підвищення державного золотого вмісту та валютного курсу або тільки валютного курсу національної грошової одиниці щодо іноземних валют.

Деномінація — обмін усіх старих грошових знаків на нові в певній пропорції з одночасним перерахунком у цій пропорції цін, тарифів, зарплати тощо. Нуліфікація — оголошення державою знецінених паперових грошей недійсними або обмін знецінених паперових грошей на нові грошові знаки у надзвичайно низькій пропорції, так що плата за такі гроші має суто символічне значення.

Ревальвація —офіційне підвищення державного золотого вмісту та валютного курсу або тільки валютного курсу національної грошової одиниці щодо іноземних валют.

Грошова реформа — повна чи часткова перебудова грошової системи, яку проводить держава з метою оздоровлення грошей чи поліпшення механізму регулювання грошового обороту стосовно нових соціально-економічних умов чи одне і друге водночас.

Питання для самоконтролю:

1. Дайте визначення поняття інфляції. Які розбіжності існують у трактуванні поняття інфляції?

2. Чи всяке зростання цін є інфляцією? Чи зводиться інфляція тільки до зростання цін?

3. У чому полягають причини інфляції. Чому М. Фрідман вважає, що інфляція скрізь і завжди є монетарним феноменом?

4. Що таке повзуча, галопуюча і гіперінфляція?

5. Способи вимірювання інфляції.

6. Грошова теорія інфляції.

7. Монетаристський підхід щодо причин інфляції.

8. Погляди кейнсіанців на причини інфляції.

9. Кейнсіанська ідея регульованої інфляції: її переваги та недоліки.

10. Чи завжди інфляція негативно впливає на економіку?

11. Чому в Україні інфляція набула форми стагфляції?

12. Назвіть особливості інфляції в Україні в 90-ті роки?

13. Яку роль відіграє бюджетний дефіцит у розвитку інфляції?

14. Дайте визначення поняття грошової реформи?

15. Які види грошових реформ Ви знаєте?

16. Назвіть основні особливості грошової реформи в Україні?

Тематика рефератів:

1. Інфляція – як монетарний феномен

2. Особливості розвитку інфляції в Україні.

3. Гіперінфляція, її причини та наслідки.

4. Грошова теорія інфляції.

5. Грошові реформи та їх класифікація

6.Особливості проведення грошової реформи в Україні.

7. Революція цін 1540-1640 рр. та її наслідки для економіки європейських країн.

8. Ефективність грошово-кредитної політики в умовах режиму інфляційного таргетування: вітчизняний та зарубіжний досвід.

9. Таргетування інфляції – стратегічний напрямок грошово-кредитної політики України

10. Інфляція та діяльність Національного банку України у стабілізації грошового обігу.





Дата публикования: 2014-12-11; Прочитано: 722 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.009 с)...