Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

І словником основних понять і термінів



Частина 1

ПЕРЕДМОВА

Останнім часом як в Україні, так і за кордоном видано чимало підручників з філософії. Серед загальних їхніх відмінностей від підручників, виданих до 1991 р., можна відмітити все меншу їх «ідеологічність». Адже раніше філософія викладалась як діалектико-матеріалістична філософія, а інші філософські концепції розглядалися в оцінному плані, через призму так званого принципу партійності. Тепер же студента ми знайомимо зі світом філософських систем і концепцій, прилучаємо його до філософського способу збагнення навколишнього світу, що включає різні прийоми критичного мислення. А діалектико-матеріалістична філософія в цьому плані розглядається тепер як один з елементів світу філософії, досить строкатого різноманіття філософських концепцій і систем.

Основна ідея, що автор прагнув провести через весь курс, – це ідея раціональності філософії. З цією ідеєю тісно пов'язана гуманістична орієнтація філософії і взаємодія її з наукою.

Тематичний план курсу в загальному відповідає «Навчальній програмі нормативної дисципліни для вищих закладів освіти: Філософія» (Київ, 1997). За винятком теми 8 (яка повністю винесена на самостійне вивчення) усі теми викладені з достатньою повнотою. При викладі лекційного матеріалу в посіб­нику настільки малого обсягу автор переслідував принаймні дві мети: а) вик­ладати найбільш важливі аспекти теми і б) викладати, по можливості, корот­­­ко. При цьому виклад усе-таки вийшов у деяких місцях недостатньо конкрет­ним і недостатньо ілюстративним. Автор усвідомлює це і сподівається, що читач заповнить цю прогалину, звернувшись до інших джерел, посилання на які маються наприкінці кожної теми, а також даються в ході викладу (в квад­ратних дужках) (див.: «Бібліографічні посилання» в кінці тексту посібника).

Зважаючи на те, що освоєння філософії багато в чому пов'язано з засво­єнням її понятійної мови, автор вважав за потрібне акцентувати увагу на роз'яс­нення змісту ключових філософських категорій як при викладі відповід­них тим, так і в короткому «Словнику» наприкінці книги.

Самостійна робота над курсом філософії не повинна обмежуватись лише засвоєнням даного конспекту та інших супутніх йому матеріалів. Необ­хідно також доопрацювати відповідні питання теми і за відповідними фраг­ментами першоджерел.

Автор висловлює щиру подяку колегам по кафедрі філософії ВДТУ і рецензентам за цінні зауваження, зроблені під час обговорення даного посіб­ника.

ЗМІСТ

Розділ І. Вступ................................................................................................6

Тема 1. Філософія, її предмет і основні функції.........................................6

Розділ ІІ. Основні етапи і течії в історії філософської думки.................17

Тема 2. Філософія від античності до середини ХІХ століття..................17

Тема 3. Основні філософські напрями ХХ століття.................................30

Тема 4. Становлення та розвиток філософської думки в Україні...........44

Розділ III. Проблема буття..........................................................................50

Тема 5. Буття і матерія.................................................................................50

Тема 6. Детермінізм...................................................................................59

Тема 7. Діалектика.......................................................................................67

Тема 8. Філософські аспекти відношення людини до природи..............80

БІБЛІОГРАФІЧНІ ПОСИЛАННЯ......................................................................86

КОРОТКИЙ СЛОВНИК ТЕРМІНІВ І ПОНЯТЬ...............................................88

ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН ПОВНОГО КУРСУ...................................................103

ПИТАННЯ ДО ЕКЗАМЕНУ З ФІЛОСОФІЇ...................................................104

ПІДРУЧНИКИ ТА НАВЧАЛЬНІ ПОСІБНИКИ,

ВИДАНІ ЗА ОСТАННЄ ДЕСЯТИЛІТТЯ........................................................106

ФІЛОСОФСЬКІ СЛОВНИКИ ТА ЕНЦИКЛОПЕДІЇ.....................................107





Дата публикования: 2014-11-29; Прочитано: 241 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...