Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Екологічна оцінка території



Будь-який вплив людини на природні екосистеми призводить до їх змін, які викликають наслідки – позитивні та негативні – як для економіки, так і для всього суспільства.

Процедура екологічної оцінки території ґрунтується на вивченні механізму взаємодії в системі «населення - господарство - природні системи». Ця оцінка направлена на вивчення:

а) впливу, що спричинюється діяльністю людини на природні екосистеми регіону;

б) зміни в природних екосистемах під впливом цієї діяльності;

в) наслідків в результаті впливу змінених природних систем на суспільство і економіку в цілому.

Існують різні підходи щодо екологічної оцінки територій:

1) економічна оцінка, яка відображає наслідки для економічного існування суспільства (економічне зростання, ефективне використання ресурсів та ін.);

2) соціальна оцінка – виявляє наслідки для соціального життя суспільства (рівень життя, культурне середовище, екологічна освіта та ін.);

3) природно-ресурсна оцінка – виявляє наслідки для природних екосистем (зниження біорізноманіття, антропогенний вплив на живі організми та ін.).

В залежності від показника виміру для екологічної оцінки території застосовуються наступні методи оцінки - кількісні або якісні:

1. Якісна бальна оцінка. Її застосовують для оцінки естетичної цінності ландшафту, комфортності середовища, порушення культурних та історичних пам’ятників та ін.

2. Кількісна оцінка на основі натуральних (абсолютних і відносних) показників. Це може бути: зниження запасів та якості природних ресурсів, зміна стану здоров'я населення, зміна демографічної структури, зміни у структурі та розміщенні підприємств, необхідність додаткового ремонту техніки, зміна затрат у часі на пересування до міста роботи та відпочинку та ін. Прикладом кількісних натуральних показників екологічної оцінки території можуть бути показники, що характеризують вплив на довкілля за різними видами екодеструктивної діяльності.

3. Кількісна оцінка на основі вартісних показників. Так, екологічну оцінку території можна надати шляхом розрахунку екологічних втрат від впливу виробничих комплексів, що функціонують на даній території. Під час діяльності територіально-виробничих комплексів відбуваються процеси, пов'язані з вилученням з навколишнього середовища природних ресурсів і відповідних порушень рівноваги в природному середовищі. Ці деструктивні процеси можна розглядати як джерело утворення екологічних витрат. Їх можна виділити в наступні групи:

1) вилучення і використання ресурсу;

2) забруднення;

3) вплив на природні об'єкти;

витрати на природоохоронні заходи.





Дата публикования: 2014-11-28; Прочитано: 561 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...