Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

ЛЕКЦІЯ №3



ТЕМА: МІОЛОГІЯ

План

1. Загальна характеристика м’язової системи людини

2. Будова скелетного м’яза як органа. Сухожилки. Апоневрози.

3. Класифікація м’язів. М’язи-синергісти та м’язи-антагоністи

4. Поняття про допоміжний апарат м’язів.

5. Початок і прикріплення м’язів: їх функціональна характеристика.

Загальні поняття про біомеханіку м’язів.

6. Загальна характеристика скелетних м’язів ділянок тіла людини

Самостійне вивчення тем:

Топографо-анатомічні утвори шиї.

Топографо-анатомічні утвори передньої стінки живота.

Топографо-анатомічні утвори верхніх і нижніх кінцівок.

Виконайте завдання №11-13 збірника позааудиторної самостійної роботи

Література:

Основна Л – 1 Федонюк Я.І. Анатомія та фізіологія з патологією. — Тернопіль: Укрмедкнига, 2001. — с. 676, с.

Синельников Р.Д. Атлас анатомии человека. В трёх томах. — М.: Медицина, 1968.

Збірник питань і завдань для контролю знань студентів с.

М’язи становлять 42% маси тіла дорослої людини, а у новонароджених і дітей – більше 20%. У людей що тренують свою мускулатуру, маса їх може досягати 50% від загальної маси тіла. В організмі людини нараховують більше 400 скелетних м’язів, які утворюють м’язову систему, systema musculare.

М’язи поділяють на:

-посмуговані (скелетні)

-гладкі

У людському організмі понад 400 скелетних м'язів.Як і кожен орган, м'яз побудований із багатьох тканин, основною з яких є посмугована м'язова тканина. До складу м'яза входить також сполучна тканина, яка утворює тонкі прошарки між м'язовими волокнами, які мають назву ендомізію. Кожне м'язове волокно має самостійну іннервацію й оточене сіткою кровоносних капілярів. Комплекс волокна з елементами пухкої сполучної тканини, що його оточують, є структурною і функціональною одиницею скелетного м'яза і має назву міон.

М'язові волокна об'єднуються в пучки, між якими розта­шовуються більш товсті прошарки пухкої сполучної ткани­ни — перимізій. У ньому містяться також і еластичні волок­на. Сполучна тканина, що оточує м'яз у цілому, має назву епімізію.

У м'язі виділяють активну скоротливу частину — черевце і пасивну частину, за допомогою якої м'яз прикріплюється до кісток,— сухожилок. Сухожилок складається зі щільної спо­лучної тканини і має блискучий, світло-золотистий колір.

За формою м'язи поділяють на довгі, короткі і широкі.

До­вгі м'язи знаходяться переважно на кінцівках, вони мають ве­ретеноподібну форму і за формою нагадують хатню мишу (лат. mus — миша, звідси і назва всіх м'язів — musculus).

Короткі м'язи розташовуються між окремими ребрами і хребцями.

Широкі м'язи локалізуються переважно на тулубі у вигляді пласта різної товщини, сухожилки таких м'язів мають форму широкої пластинки і називаються апоневрозами.

Зустрічаються також й інші форми м'язів: квадратна, три­кутна, пірамідальна, кругла, дельтоподібна тощо.

За направленням волокон виділяють м'язи з прямими па­ралельними волокнами, косими, поперечними і коловими. Останні утворюють сфінктери, які оточують отвори. Якщо косі волокна приєднуються до сухожилка з одного боку, то мають назву одноперих, а якщо з двох боків — двоперих.

За функціями м'язи поділяють на згиначі та розгиначі, відвідні й привідні, привертаючі і відвертаючі, а також м'язи-замикачі (сфінктери).

За відношенням до суглобів, через які перекидаються м'я­зи, вони отримали назву одно-, дво- або багатосуглобових.

За положенням виділяють поверхневі і глибокі, зовнішні та внутрішні, медіальні та латеральні.

Окрім головних частин м'яза — його тіла та сухожилка — існують ще й допоміжні утворення, які певною мірою полег­шують роботу м'язів. Група м'язів (або всі м'язи певної части­ни тіла) оточується оболонками із волокнистої сполучної тка­нини — фасції, які поділяються на поверхневу, або підшкірну, та глибоку, або власну.

Там, де м'язи розміщуються кількома шарами, глибока фасція розщеплюється на кілька пластинок і утворює фасціальні піхви.

Розрізняють волокнисті піхви, утво­рені тільки фасцією, і волокнисто-кісткові, сформовані фас­цією та кістками.

Фасції утворюють також піхви для судин, нервів та деяких внутрішніх органів. Якщо цілість фасції порушується і в цьо­му місці випинається м'яз чи інший орган, утворюється м'язо­ва грижа. У тих місцях, де сухожилки прилягають до кісток, а також між близько розташованим сухожилком та шкірою зна­ходяться синовіальні сумки, заповнені синовіальною рідиною, яка полегшує процес ковзання сухожилків.

У сухожилках деяких м'язів, біля місць їхнього прикріплення до кісток, іноді знаходяться невеликі, кулястої форми сесамоподібні кістки, які збільшують кут прикріплення сухо­жилків до кісток і тим самим посилюють дію м'яза на кістку.





Дата публикования: 2014-11-28; Прочитано: 1398 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...