Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Вивчення особистісних особливостей школярів



У використанні вчителями результатів психолого-педагогічних до­сліджень особистості школяра є певні недоліки, тому що педагоги ме­ханічно переносять психологічні методи дослідження в педагогічну діяльність. Зазначимо ці недоліки:

1. Відсутній цілісний підхід до вивчення особистості, завдяки якому можна було б простежити динаміку внутрішніх протиріч її розвитку. Усе вивчення особистості школяра обмежується описом зовнішніх ознак і підрахунком негативних і позитивних властивостей дитини.

2. Відсутнє вивчення особистості учня в реальних співвідношен­нях, що виявляються через спадкоємні особливості та ті, що були на­буті у результаті неправильного сімейного виховання.

3. Відсутнє вивчення соціальної системи відносин особистості та оточуючого середовища.

4. Відсутній облік значущих ситуацій, у яких розкривається внутрі­шній зміст особистості школяра.

5. Відсутні індивідуальні програми вивчення особистості учня у відповідності зі структурною моделлю вікових особливостей, що при­зводить до шаблонізації дослідницьких методик, що застосовуються.

Для правильного вивчення особистості школяра необхідно розкри­ти специфічні і типові особливості особистості, на основі яких можливо було б простежити динаміку змін у структурі особистості. Вивчення особистості учня повинно включати:

• виявлення його інтересів і схильностей, позитивних якостей, на які можна спиратися в процесі перевиховання;

• виявлення виховних можливостей родини й оточення за місцем

проживання;

• виявлення причин і умов, що заважають успішному вихованню, пошук шляхів їхнього усунення;

• встановлення джерел негативного впливу: характер і ступінь

цього впливу;

• виявлення кола осіб, які могли б сприяти процесу перевихован­ня;

• визначення на основі виявлених особливостей умов, можливос­тей, основних завдань індивідуальної корекційної виховної роботи.

На першому етапі психолого-педагогічної діагностики особистості школяра використовується метод опитування, який може бути пред­ставлений у формі стандартизованого інтерв'ю або анкети, спрямова­ної на вивчення системи виховання дитини з констатацією форм, ме­тодів, засобів і умов педагогічного впливу на дитину в дошкільний пе­ріод виховання. На даному етапі необхідно виявити скарги батьків у системі взаємин з дитиною, визначити, які якості намагалися сформу­вати батьки і хто цим займався конкретно, що вдалося виховати в ди-


тині позитивне, а що, навпаки, одержало негативний розвиток. Необ­хідно з'ясувати, який стиль виховання притаманний конкретній родині, кожному з батьків, хто в більшій мірі займається вихованням дитини. Головне - з'ясувати в батьків, яким чином вони продовжують вихову­вати свою дитину, чи задоволені результатами, що передбачають ще використовувати у своєму арсеналі педагогічного впливу, як оцінюють вони успіхи дитини в навчальній, ігровій діяльності, у спілкуванні, чим пояснюють причини успішної або безрезультатної діяльності школяра (див. карту бесіди).





Дата публикования: 2014-11-04; Прочитано: 573 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...