Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Бухгалтерський облік закупівель імпортних товарів



Основою для обліку товарно-матеріальних цінностей, при надходженні за імпортними операціями, є відповідним чином оформлені первинні документи та митні декларації. Первинні документи для оформлення операцій в сфері зовнішньоекономічної діяльності, виходячи з виконання функцій на різних етапах, вважаємо, необхідно розподілити на:

договірні (контракт, специфікація до контракту);

технічні (паспорт, описи виробів, креслення, інструкції і тощо);

оперативно-комерційні (комерційний рахунок, рахунок - проформа, сертифікат походження, калькуляції виготовлення експортного товару, накладна на внутрішнє переміщення та інші);

транспортно - супровідні (коносамент, авіаційно - вантажна накладна (Air-Waybill),Міжнародна транспортна накладна (CMR), залізнична накладна (Rail Waybill), специфікація, пакувальний лист, багажна накладна);

якісні та екологічні посвідчення (сертифікат якості, ветеринарне посвідчення, карантинний сертифікат та інші);

страхові (страховий сертифікат, страховий поліс та інші);

митні документи (митна декларація форми ВМД-2, ВМД-3, довідка про сплату мита, акцизу, ПДВ та митних послуг і інші);

розрахункові документи (рахунки постачальників, посередників, страхувальників);

приймальні документи (приймальні акти, комерційні акти, приймальні акти іноземних експедиторів, приймальні акти консигнаторів та інші документи).

При митному оформленні імпорту вантажів за товарно-супровідним документом є обов’язковим подання митним органам дозволів уповноважених державних органів (МВС, МОЗ, МЗЕЗТ, УКЕК, розрахунку митної вартості та інших).

Розмитнення проводиться на підставі рахунку постачальника (INVOICE), в якому вказується назва товару, кількість, ціна, сума в конвертованій валюті, розрахунок митної вартості та інші підтверджуючі та супровідні документи. До рахунку додається міжнародна товарно-транспортна накладна (CMR), сертифікат, свідоцтво про якість, провізна відомість, специфікація тощо.

На підставі митних декларацій форми ВМД-2 та додатків до неї форми ВМД-3 проводиться оприбуткування товарно-матеріальних цінностей, визначення митної вартості товарів, що ввозиться на територію України та вивозиться за її межі проводиться з врахуванням ст.16 Закону України “Про єдиний митний тариф”.

Єдиний митний тариф України - це систематизоване зведення ставок мита, яким оподатковуються товари та інші предмети, що ввозяться на митну територію України або вивозяться за межі її території. При експорті та імпорті товарів слід розрізняти їх контрактну, фактурну, митну та облікову вартість.

Контрактна вартість - це продажна вартість експортних товарів у валюті контракту відповідно до базисних умов поставки. При перетині митного кордону України подається вантажна митна декларація, в якій вказується фактурна вартість товару.

Фактурна вартість - це вартість, зазначена в супровідних документах. Фактурна вартість відображається у вантажній митній декларації в іноземній та національній валюті за курсом НБУ на дату її подання до митного органу. Ключовий момент процедури митного оформлення товару, який є об'єктом експортно-імпортних операцій - визначення митної вартості.

Митна вартість імпортного товару - це фактурна вартість товару, визначена в національній валюті шляхом перерахунку суми в іноземній валюті за курсом НБУ на дату імпорту з урахуванням виду товару та умов постачання за ІНКОТЕРМС. Митна вартість визначається відповідно до Розрахунку митної вартості.

Митна вартість за кожним видом товару, вказується у вантажно-митній декларації форми ВМД-3.

Митне оформлення товарів і предметів, що переміщуються громадянами в супроводжуваному, несупроводжуваному багажі, надходять на адресу громадян у вантажних, міжнародних, експрес- та поштових відправленнях та підлягають оподаткуванню, може бути завершено в повному обсязі лише після сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) згідно із законодавством України.

Податки та збори (обов'язкові платежі) і плата за митне оформлення товарів і транспортних засобів поза місцем розташування митних органів або поза робочим часом, установленим для митних органів, нараховуються митними органами за ставками, що діють на день подання митної декларації, та сплачуються громадянами у валюті України.

При визначенні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) та плати за митне оформлення товарів і транспортних засобів поза місцем розташування митних органів або поза робочим часом, установленим для митних органів, які нараховуються за фіксованими ставками, застосовуються офіційні курси іноземних валют, що визначаються Національним банком України на день подання митної декларації.

При митному оформленні товарів, що ввозяться громадянами в супроводжуваному багажі (за умови усного декларування), пересилаються в несупроводжуваному багажі та надходять на адресу громадян у МПВ, сумарна митна вартість яких не перевищує 200 євро, а загальна вага не перевищує 50 кг, податки та збори не нараховуються

При митному оформленні товарів:

а) сумарна митна вартість яких не перевищує 1000 євро, та/або загальна вага яких не перевищує 100 кг, за уніфікованою митною квитанцією МД-1 (оглядовим розписом М-15) нараховуються такі види податків і зборів (обов'язкових платежів): ввізне мито за ставкою в розмірі 20 відсотків митної вартості товарів, податок на додану вартість, акцизний збір і плата за митне оформлення товарів і транспортних засобів поза місцем розташування митних органів або поза робочим часом, установленим для митних органів, у випадках і за ставками, установленими законодавством;

б) сумарна митна вартість яких перевищує 1000 євро та/або загальна вага яких перевищує 100 кг, за ВМД нараховуються такі види податків і зборів (обов'язкових платежів): ввізне мито за повними ставками Митного тарифу України, податок на додану вартість, акцизний збір і плата за митне оформлення товарів і транспортних засобів поза місцем розташування митних органів або поза робочим часом, установленим для митних органів, у випадках і за ставками, установленими законодавством.

Товари, що надходять на адресу громадян у вантажних відправленнях і МЕВ, сумарна митна вартість яких не перевищує 1000 євро та загальна вага не перевищує 100 кг, обкладаються ввізним митом за повними ставками Митного тарифу України, податком на додану вартість і в установлених законодавством випадках акцизним збором.

Якщо сумарна митна вартість та/або загальна вага перевищують 1000 євро та/або 100 кг відповідно, то оподаткування товарів, що безпосередньо ввозяться громадянами в супроводжуваному багажі будь-якими видами транспорту на митну територію України, пересилаються в несупроводжуваному багажі або в МПВ, які надходять в Україну в одній депеші від одного відправника на адресу одного одержувача (незалежно від кількості відправлень), здійснюється з нарахуванням мита за повними ставками Митного тарифу України, податку на додану вартість, акцизного збору та плати за митне оформлення товарів і транспортних засобів поза місцем розташування митних органів або поза робочим часом, установленим для митних органів, у випадках і за ставками, установленими законодавством, за ВМД та поданням дозволів (ліцензій) та сертифікатів відповідності чи свідоцтв про визнання іноземного сертифіката, у випадках, установлених законодавством для суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності.

Сумарна митна вартість, заявлена громадянином або визначена митним органом, визначається шляхом складення митної вартості всіх товарів, які ввозяться громадянином або містяться в МПВ.

Транспортні засоби за кодами 8701, 8702, 8703, 8704, 8705 Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі - УКТЗЕД) і номерні вузли до них, що ввозяться (пересилаються) безпосередньо громадянами на митну територію України або надходять на адресу громадян у несупроводжуваному багажі чи у вантажних відправленнях для вільного обігу, незалежно від їх вартості обкладаються ввізним митом, податком на додану вартість і в установлених законодавством України випадках акцизним збором

Митне оформлення єдиного неподільного товару, митна вартість якого перевищує 200 євро та вага перевищує 50 кг, що ввозиться (пересилається) громадянином у супроводжуваному, несупроводжуваному багажі, надходить на адресу громадянина в МПВ, здійснюється за умови його письмового декларування шляхом заповнення митної декларації, передбаченої для громадян, та після сплати громадянином або вповноваженою на те особою ввізного мита в розмірі 20 відсотків від митної вартості такого предмета, податку на додану вартість та в передбачених законодавством України випадках акцизного збору.

Якщо митна вартість та вага неподільного товару не відповідає встановленим параметрам (200 євро та 50 кг), то митне оформлення такого товару здійснюється відповідно до Порядку.

Митне оформлення єдиного неподільного товару, митна вартість якого не перевищує 200 євро, а вага не перевищує 50 кг, здійснюється за умови усного декларування. При цьому мито, податок на додану вартість, акцизний збір не нараховуються.

Митне оформлення єдиного неподільного товару, що надходить на адресу громадянина у вантажному відправленні чи МЕВ, здійснюється за умови його письмового декларування шляхом заповнення митної декларації, передбаченої для громадян, та після сплати громадянином або вповноваженою на те особою ввізного мита за повними ставками Митного тарифу України, податку на додану вартість і в установлених законодавством випадках акцизного збору

При тимчасовому ввезенні громадянами на митну територію України товарів, сумарна митна вартість яких не перевищує 200 євро та загальна вага не перевищує 50 кг, податки та збори не нараховуються.

Тимчасове ввезення громадянами на митну територію України товарів, сумарна митна вартість яких не перевищує 1000 євро та загальна вага не перевищує 100 кг, або єдиного неподільного товару незалежно від митної вартості та ваги дозволяється за умови письмового декларування та надання зобов'язання про їх зворотне вивезення в порядку, передбаченому для громадян, а також унесення такими громадянами на рахунок митного органу, що здійснив пропуск таких товарів, грошової застави в розмірі суми податків, що підлягають сплаті при ввезенні таких товарів на митну територію України з метою вільного обігу.

Митне оформлення товарів, що ввозяться на митну територію України громадянами в режимі тимчасового ввезення, сумарна митна вартість яких перевищує 1000 євро та/або загальна вага яких перевищує 100 кг, проводиться в порядку, передбаченому для суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності.

Розрахунок суми мита в разі застосування адвалерних ставок мита (у відсотках до митної вартості товарів) здійснюється за формулою

С = (МВ х Ст): 100 %,

де С - сума мита;

МВ - митна вартість товару (у грн.);

Ст - ставка мита, установлена у відсотках від митної вартості товару.

Розрахунок суми мита в разі застосування ставок специфічного мита, що нараховується у встановленому грошовому розмірі на одиницю товарів, здійснюється за формулою

С = Н х Ст х Кє,

де С - сума мита;

Н - кількісна або фізична характеристика товару в натуральному вираженні;

Ст - ставка мита в євро за одиницю товару;

Кє - курс євро, установлений Національним банком України на день подання митної декларації.

Розрахунок суми мита в разі застосування ставок комбінованого мита, що поєднує специфічне та адвалерне мито, здійснюється за формулою

(МВ х Ст1)/100 %, але не менше ніж Н х Ст2 х Кє,

де МВ - митна вартість;

Ст1 - ставка мита, установлена у відсотках від митної вартості товару;

Н - кількісна або фізична характеристика товару в натуральному вираженні;

Ст2 - ставка мита в євро за одиницю товару;

Кє - курс євро, установлений Національним банком України на день подання митної декларації.

Нарахування суми акцизного збору при ввезенні громадянами на митну територію України товарів та транспортних засобів здійснюється відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України "Про акцизний збір" за ставками згідно з законодавством.

Розрахунок суми акцизного збору, ставку якого встановлено в грошовому еквіваленті до фізичної одиниці виміру товару, здійснюється за формулою

Са = Н х А,

де Са - сума акцизного збору;

Н - кількісна або фізична характеристика товару в натуральному вираженні;

А - ставка акцизного збору.

Нарахування суми податку на додану вартість (далі - ПДВ) при ввезенні громадянами на митну територію України товарів та предметів здійснюється відповідно до Податкового кодексу за ставкою 20 (17) відсотків від бази оподаткування.

Спдв = (МВ + С + Са) х 0,17 (0,2),

де Спдв - сума податку на додану вартість;

МВ - митна вартість товарів;

С - сума мита;

Са - сума акцизного збору.

Облік імпортних товарів, необхідно вести в розрізі:

облікових партій;

товарних номенклатур ЗЕД;

за місцями зберігання, етапами та направленнями руху товарів;

матеріально відповідальних осіб.

Облік повинен вестись на картках, або книгах в натуральних та грошових вимірниках. На кожну облікову партію повинна бути виписана партіонна картка. Особливістю обліку є наявність такого поняття як “облікова одиниця”. За облікову одиницю потрібно сприймати товарну облікову партію. Товарною обліковою партією вважається:

при одержанні товарів в порт - товару одного виду, оформленого однією або декількома залізничними накладними в одному напрямку або відфактурована підприємством-постачальником одним рахунком;

при морських перевезеннях - одержання товару із-за кордону, оформлена одним коносаментом;

при одержанні товарів через прикордонні залізничні пункти, з переоформленням накладних на прикордонній станції,

одержання товару одного виду відповідно угоді з постачальником товару в одному або декількох вагонів, в один пункт призначення, для одного покупця, оформлена однією або декількома залізничними накладними;

при перевезені авіаційним транспортом - одержання одного виду із-за кордону, оформлених однією авіаційною накладною;

при одержанні товарів через пошту – одержані товари із-за кордону, оформленні однією поштовою квитанцією.

Якщо підприємства одержують інші виробничі запаси, то необхідно замість рахунку 28 використовувати відповідний рахунок.

Таблиця 4.1.

Бухгалтерський облік імпорту товарів





Дата публикования: 2015-10-09; Прочитано: 516 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.01 с)...