Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Лабораторна робота № 8



Тема: Інформаційні ресурси Інтернет. Пошук інформації в Інтернет

Мета: отримати навички пошуку інформації в Інтернет

1. Пошукові системи інформаційних ресурсів Інтернет.

2. Основні правила пошуку інформації в Інтернет.

Методичні вказівки

Приєднання до мережі Інтернет.

Для роботи в мережіІнтернет необхідно:

• фізично приєднати комп'ютер до одного з вузлів мережі;

• одержати постійну або тимчасову IP-адресу;

• встановити і настроїти програмне забезпечення — програми-клієнти тих сервісів, послугами яких є намір скористатися.

Організаційно доступ до мережі користувачі дістають через провайдерів. Це організація, що надає послуги приєднання користувачів до мережі Інтернет.

Провайдер має постійно ввімкнений продуктивний сервер, сполучений з іншими вузлами каналами з відповідною пропускною здатністю, і засоби для одночасного підключення кількох користувачів (багатоканальний телефон, багатопортова плата і т. ін.). Провайдери роблять подібну послугу на договірній основі, найчастіше орієнтуючись на час роботи користувача або обсяг даних, які пересилаються по мережі. При укладенні договору провайдер повідомляє клієнту всі атрибути, необхідні для підключення та налаштування з'єднання (ідентифікатори — login, паролі, номери телефонів тощо).

Зазвичай користувачі навчальних закладів, великих організацій, фірм, підприємств приєднуються до Інтернету через свою локальну мережу. На один із комп'ютерів локальної мережі покладається виконання функцій proxy-сервера — управління локальною мережею і «посередництво» між комп'ютерами користувачів та мережею Інтернет (proxy — представник, довірена особа). Всі технічні й організаційні питання щодо взаємодії з провайдером вирішує адміністратор мережі.

Для користувачів розробляється інструкція з переліком дій, які треба виконати для приєднання до мережі Інтернет.

Технічно для приєднання до комп'ютера провайдера необхідні ПК, відповідне програмне забезпечення і модем — пристрій, що перетворює цифрові сигнали від комп'ютера на сигнали для передавання по телефонних лініях і навпаки.

Комп'ютери провайдера можуть виконувати функції хост-машини або звертатися до потужніших хост-машин для доступу до глобальних ресурсів Інтернету через високопродуктивний канал передавання даних — магістраль. Хост-машина (від англ. host; — господар) — це комп'ютер, що виконує мережні функції, реалізуючи повний набір протоколів усіх семи рівнів моделі OSI, або завдання користувача (програми, розрахунки).

Основні етапи процесу пошуку інформації

Етап Зміст роботи этапу
Визначення предмета пошуку Визначаємо, що конкретно нас цікавить.
Складання списку ключових слів Виявляємо, як може називатися те, що нас цікавить.
Вибір інформаційного простору Визначаємо, де може знаходитися те, що нас цікавить.
Визначення інструменту для пошуку Приймаємо рішення про те, як простіше і швидше знайти те, що нас цікавить.
Попередній пошук Пробуємо знайти.
Аналіз отриманої інформації Дивимося на отримані результати. Якщо це необхідно (в тому випадку, коли отримані результати нас не влаштовують), проводимо коректування всіх попередніх дій.
Додатковий пошук Шукаємо далі, поки не одержуємо відповідь на своє питання.

Бажано визначити час, протягом якого інформація повинна бути знайдена, оцінити альтернативні способи одержання та ступінь важливості цієї інформації.

Основні методи пошуку в мережі і їх використання. Існує два основних методи пошуку інформації в Internet – з використанням пошукової машини (системи) або з використанням каталогу. При цьому сам механізм пошуку в обох випадках практично однаковий. Розходження виникають на етапі складання списку ключових слів. Для пошукової машини – це складання списку ключових слів, а для каталогу на цьому етапі визначається тематика розділів, в яких може знаходитися необхідна користувачу інформація. Приклади пошукових систем та каталогів представлені в додатках 2, 3 відповідно.

Багато пошукових систем дозволяють шукати інформацію не тільки на Web–сторінках, але й в групах новин і сховищах файлів. Таким чином, в результаті пошуку можна знайти повідомлення в групі новин або якомусь файлі. Часто замість терміну сторінка застосовується більш загальний термін – документ. Під документом мається на увазі Web–сторінка, повідомлення або файл, що містить ту або іншу інформацію. Процес пошуку досить простий: задаючи ключові слова, характерні для шуканої інформації, знаходяться потрібні документи.

Підбір ключових слів. Ефективний пошук інформації, багато в чому залежить від правильного підбору ключових слів. На основі попередньо отриманої інформації про предмет пошуку складається максимально широкий набір ключових слів у вигляді окремих термінів, словосполучень, професійної лексики, назв і прізвищ, тісно зв'язаних із проблемою.

Загальні правила формулювання запиту для пошукової машини:

· не задавайте тільки одне слово. Використовуйте цілі фрази, або, принаймні, кілька слів;

· вказуйте слова, що не повинні зустрічатися в шуканих документах. Звичайно для цього використовують або знак "–", або ключове слово NOT;

· починайте власні імена, назви компаній, міст, прізвища людей та ін. з великих букв, а всі інші слова пишіть тільки маленькими буквами;

· якщо ви хочете знайти словосполучення цілком – записуйте його в лапках;

· якщо ви вводите запит до пошукової машини, що складається з декількох слів, то в результаті одержуєте список документів, в яких зустрічається хоча б одне слово із запиту.

Пошукова машина здійснює сортування документів за принципом релевантності. При індексації документів пошукові машини вираховують так званий " об’єм " слова на сторінці – співвідношення кількості повторів на сторінці заданого слова до загальної кількості слів на сторінці документа. Якщо задається запит, що складається з декількох слів, то більш релевантними будуть документи, в яких сукупна вага слів буде максимальною. Однак, при підрахунку об’єм не враховується, чи поруч, чи роздільно знаходяться дані слова, і тому немає гарантій, що в перших документах міститься максимальна кількість повторень словосполучень. Цілком можливо, що такого словосполучення там взагалі не буде.

Тому, якщо необхідно знайти задане словосполучення, то запит у вікні пошукової машини записується в лапках. В цьому випадку буде вираховуватися об’єм словосполучення цілком. Відповідно, гарантується наявність саме даного словосполучення в знайдених документах.

Критерієм правильності вибору ключових слів буде кількість документів, знайдених пошуковою машиною при попередньому пошуку. Якщо вони обчислюються сотнями – то необхідно уточнити запит, ввівши додаткові ключові слова або скориставшись спеціальними засобами розширеного пошуку. Якщо не знайдено жодного документа – складається список синонімів даного терміна або перевіряється орфографія.

Вибір пошукових інструментів. Цей етап визначає всю подальшу технологію пошуку. Переходити до нього слід тільки після аналізу попередньо отриманої інформації.

Пошукові машини. За допомогою пошукових машин легше знайти щось конкретне і змістовне, а за допомогою каталогів – щось загальне і невизначене. Для пошукової машини – головне релевантність виданих посилань, а на цей показник, крім розміру, впливає структура бази даних і синтаксис мови запитів.

Каталоги. За допомогою каталогів зручно шукати інформацію на загальні теми (природа, мистецтво, комп'ютери, медицина і т.д.). Каталог має рубрикатор. Таким чином, інформація деякою мірою відсортована. При вирішенні досить стандартної пошукової задачі саме каталог, а не пошукова машина виявляються більш прийнятними для початку пошуку.

Багато в чому тип інформаційного ресурсу, що вимагається, визначається характером шуканої інформації:

· адресна інформація – адресні довідники;

· новини – новинні портали й інформаційні агентства, списки розсилань;

· конкретна інформація – пошукові машини;

· загальні зведення – каталоги;

· статистика – сервера статистичних служб, рейтинги;

· необхідно щось купити – Internet–магазини і дошки оголошень;

· необхідно проконсультуватися – сайти компаній, що спеціалізуються на даній тематиці і списки розсилань.

· файли доцільно шукати за допомогою FTP–шукача, MP3 (файли музичних здобутків, записані й оброблені в цифровому форматі) – за допомогою MP3–розвідувача. В запиті вказується найбільш ймовірне ім'я файлу, наприклад, «name.jpg»;

· дуже рідкісна інформація – необхідно знайти ресурси, присвячені більш загальній темі. Можливо там будуть розміщені посилання на необхідні ресурси або будуть опубліковані необхідні матеріали;

Алгоритм пошуку інформації у пошукових системах

Необхідно завантажити початкову сторінку пошукової системи або будь–яку іншу сторінку, на якій знаходяться поля для введення запиту і кнопка для початку пошуку. В останньому випадку після натиснення кнопки відбувається автоматичний перехід на сторінку пошукової системи. Принципових відмінностей між пошуковою системою і сторінкою з полями введення запиту, який передається пошуковій системі, немає. Головне – перейти на сторінку, на якій можна ввести запит.

Якщо система дозволяє послідовні уточнення області пошуку, то можна перейти в розділи, які визначають межі пошуку інформації (наприклад, пошук тільки в області науки або пошук серед європейських вузлів Internet). В таких системах запит в головному розділі здійснює пошук серед всіх вузлів Internet. Якщо, наприклад, перейти в розділ "Новини", то пошук за запитом виконуватиметься тільки серед вузлів, присвячених новинам. Таким чином, спочатку визначаються межі, в яких слід вести пошук, і після цього відправляється запит на пошук інформації. Якщо вибрана система пошуку не дозволяє уточнити запит, то ця дія пропускається.

Вводиться запит на пошук відповідно до правил, прийнятих у вибраній системі пошуку. Можливі і складні запити з логічними операціями "І", "АБО", "НІ".

Якщо система пошуку дозволяє, то уточнюються деякі параметри запиту за допомогою додаткових полів, списків, прапорців і перемикачів, які можуть знаходитися на сторінці поряд з полем запиту. В більшості випадків уточнення параметрів не потрібне. Натискається кнопка для початку пошуку, і після деякої паузи автоматично відбувається перехід на сторінку із списком документів, що задовольняють ваш запит.

Якщо посилань багато і вони не поміщаються на одній сторінці, то після перегляду першої сторінки з результатами пошуку можна перейти до наступної, і так далі.

Після знаходження потрібного посилання на ньому натискається мишкою для переходу на сторінку, яка шукається. Зазвичай, шукана сторінка відкривається у новому вікні оглядача (на посиланні на цю сторінку натискається правою кнопкою мишки і з контекстного меню вибирається команда Открыть в новом окне).

В багатьох пошукових системах поле запиту залишається на сторінці під час перегляду результатів, і є можливість швидко уточнити запит та організувати новий пошук. В більшості систем список включає, окрім посилань, декілька рядків кожного із знайдених документів, щоб було легше вибрати потрібний.

При виконанні запиту пошукова система не шукає документи безпосередньо в Internet. Вона звертається до своєї бази даних, де в компактному вигляді зібрані дані про інформацію в Internet. Можливо, що реальний стан Internet дещо відрізняється від того, що зберігається в базі даних. Пошукові системи постійно поповнюють і оновлюють свої бази даних, щоб мінімізувати таке неспівпадання існує два способи додавання інформації в бази даних пошукових машин:

1) розробник Web–сторінки самостійно додає посилання на неї в пошукову систему. Більшість систем дозволяють це зробити абсолютно безкоштовно.

2) спеціальна програма, яка називається роботом, знаходить посилання на нову сторінку у WWW. Роботи запускаються пошуковою системою, щоб перевірити,чи існують раніше знайдені документи і чи не з'явилися нові.





Дата публикования: 2015-10-09; Прочитано: 446 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.009 с)...