Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Інституту прокуратури і слідства



МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

«ОДЕСЬКА ЮРИДИЧНА АКАДЕМІЯ»

Серія «Навчально-методичні посібники»

Л.І. АРКУША

РОЗСЛІДУВАННЯ ОРГАНІЗОВАНОЇ ЗЛОЧИННОЇ ТА КОРУПЦІЙНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Одеса – 2015


ВСТУП

Період переходу до ринкових відносин обумовлює необхідність проведення політичних, соціально-економічних, правових і інших реформ в Україні, для яких характерними рисами останнім часом є реорганізація економічного механізму, розрив налагоджених господарських зв'язків, спад виробництва промислової і сільськогосподарської продукції, зниження життєвого рівня населення. Ці процеси супроводжуються загостренням криміногенної обстановки, ростом злочинності, як загальнокримінальної спрямованості, так і в сфері економіки, яка все частіше здобуває організований характер.

Так, за останні десять років в Україні постійно збільшується кількість виявлених злочинів, вчинених злочинними організаціями, в загальному масиві зареєстрованих злочинів.

Якщо говорити про результати ліквідації найбільш суспільно небезпечних злочинних організацій, то статистичні дані свідчать про збільшення кількості ліквідованих груп (організацій), а аналіз матеріалів практики свідчить про те, що дані формування не припиняють своєї злочинної діяльності навіть після засудження частини їх учасників.

Інфільтрація організованої злочинності в легальний бізнес, проникнення представників кримінальної еліти з їхньою субкультурою і злочинним мисленням у владні структури є основою для корупції, що гальмує будь-які позитивні процеси і, таким чином, сприяє поглибленню кризових явищ.

Всезростаючі масштаби організованої злочинності і корупції являють реальну загрозу безпеці держави і суспільства. Злочинні формування, користуючись безкарністю, а часом і потуранням працівників правоохоронних органів, діють усе більш нахабно і зухвало, перетворюючи великі території в сфери впливу. Звичайні злочини поступаються місцем великомасштабним злочинним акціям, глибокому проникненню через корумповані зв'язки в економіку і фінансову систему, спробам впливати на політику держави в цьому середовищі.

Злочинні формування, що володіють великими сумами коштів, завойовують впливові позиції на внутрішньому ринку, здійснюють протизаконні великомасштабні операції вивозу з країни сировини, товарів і інших засобів споживання. Протизаконний бізнес прагне придбання контрольних пакетів акцій підприємств і організацій, створення власних «виробництв» (банківських, посередницьких організацій), упровадження до зовнішньоекономічних структур і, таким чином, формування міжнародних злочинних організацій.

Одночасно спостерігається стійка тенденція до поширення корупції та інших протиправних діянь серед представників як органів державної влади і управління, так і правоохоронних органів. Для даної категорії осіб найбільш характерні хабарництво, зловживання службовим становищем, зрощування з кримінальними структурами, протиправна участь у підприємницькій діяльності, у тому числі в незаконному бізнесі.

Організована злочинність і корупція стають одним з основних факторів політичної і соціально-економічної нестабільності в Україні, на що неодноразово зверталася увага у виступах Президента України, керівників Уряду і Верховної Ради України, у документах керівних державних органів.

Організована злочинність і корупція приховують у собі страшну руйнівну силу, у тому числі і для органів, покликаних боротись з цими явищами. Ця обставина багато в чому визначає необхідність їх усебічного вивчення, усілякого стримування в рамках, що забезпечують дієздатність державних і управлінських структур.

Значний внесок у дослідження різних питань боротьби з організованою злочинністю внесли вчені-криміналісти України і країн СНД: В.П. Бахін, Р.С. Бєлкін, П.Д. Біленчук, А.М. Волобуєв, А.Ф. Волинський, Л.Л. Драпкін, С.С. Єпішин, В.О. Коновалова, В.П. Корж, В.І. Куликов, Г.А. Матусовський, В.С. Овчинський, С.С. Овчинський, А.П. Снігєрьов, Є.В. Топільська, О.Г. Філіппов, В.Ю. Шепітько, М.П. Яблоков і ін. Однак, їх роботи присвячені окремим проблемам боротьби з організованою злочинністю в криміналістичному аспекті.

Проблемам корупції, її впливу на дестабілізацію ситуації в державі, а також взаєминам корумпованих представників органів державної влади і управління зі злочинними організаціями, присвятили свої роботи такі вчені, як: Л.В. Багрій-Шахматов, О.І. Гуров, В.О. Дадалко, В.Д. Лаптеакру, О.М. Літвак, Н.К. Мірошник, Д.А. Пєшко та ін. Незважаючи на безумовну значимість робіт вказаних авторів, слід зазначити, що в них в основному представлені кримінологічні, кримінально-правові і соціально-політичні аспекти цього явища. Відповідні ж розробки в цій сфері в криміналістиці фактично відсутні.

Про необхідність розгляду проблемних питань організованої злочинності та корупції свідчить той факт, що в досить великому регіоні України, де вивчалися матеріали практики, фактично відсутні кримінальні провадження (справи) про діяльність злочинних організацій, у яких підозрювалися особи у здійсненні корупційних дій на етапах досудового розслідування або судового провадження.

Виходячи з цього, дослідження проблем методики виявлення і розслідування організованої злочинної діяльності, що супроводжується корумпованими зв'язками, обумовлена як потребами практики, так і завданнями подальшого розвитку загальної теорії організованої злочинної діяльності і потребами посилення її впливу на результати боротьби з злочинними організаціями, які володіють корумпованими зв'язками.

Предмет вивчення – розслідування організованої злочинної та корупційної діяльності.

Виходячи з цього, даний спецкурс має на меті більш глибоке вивчення проблем протидії організованій злочинній діяльності та корупції, загальну інформацію про які студенти в обмеженому обсязі одержують при вивченні криміналістики.

Вивчення спецкурсу зосереджено на вирішенні наступних завдань:

- з'ясування сутності тенденцій розвитку сучасної злочинності та проблем вдосконалення криміналістичної діяльності в боротьбі з її проявами;

- визначення понять організованої злочинної діяльності та корупції,

- дослідження особливостей криміналістичної характеристики організованої злочинної діяльності, що полегшує наступне за цим розуміння особливостей організації та тактики виявлення організованої злочинної діяльності та корумпованих зв’язків;

- розглядання особливостей виявлення та розслідування деяких проявів організованої злочинної діяльності із застосуванням корумпованих зв’язків (якими є вбивства на замовлення, торгівля людьми та незаконна міграція, легалізація доходів, одержаних злочинним шляхом та ін.).

Визначені матеріали, що викладаються в лекціях, закріплюються на практичних заняттях при ознайомленні з діяльністю оперативно-розшукових, слідчих та інших підрозділів правоохоронних органів, діяльність яких спрямована забезпечення протидії організованій злочинній діяльності і проявам корупції.

В результаті вивчення спецкурсу студенти повинні придбати знання про особливості протидії проявам організованої злочинної діяльності та корупції із застосуванням конкретних криміналістичних методів.

Вимоги до знань та умінь студентів

Знати:

- поняття та систему організованої злочинної діяльності;

- види злочинних організацій та проявів корупції;

- підстави для проведення оперативно-розшукової діяльності;

- систему організації протидії організованій злочинній діяльності та корупції правоохоронними органами;

- поняття оперативної та іншої інформації, її значення при виявленні та розслідуванні організованої злочинної діяльності та корупції;

- особливості застосування оперативної інформації в розслідуванні організованої злочинної діяльності та корупції;

- можливості використання інформації, добутої в результаті негласних слідчих (розшукових) дій та оперативно-розшуковим шляхом, як доказової у кримінальному провадженні;

- особливості виявлення та розслідування окремих проявів організованої злочинної діяльності та корупції.

Уміти:

– відрізняти негласні слідчі (розшукові) та оперативно-розшукові заходи;

– використовувати оперативну інформацію для виявлення, попередження, та розслідування проявів організованої злочинної діяльності та корупції;

– організовувати та здійснювати взаємодію слідчих і оперативних підрозділів при розслідуванні кримінальних проваджень за фактами учинення злочинів, пов’язаних з організованою злочинною діяльністю та корупцією;

– використовувати інформацію, отриману оперативно-розшуковим шляхом, в розслідуванні організованої злочинної діяльності.

ТЕМАТИЧНИЙ ПЛАН

Інституту прокуратури і слідства





Дата публикования: 2015-09-18; Прочитано: 265 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.01 с)...