Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Додатки. Кожен додаток повинен починатися з нової сторінки, обов’язково мати заголовок, розміщений симетрично до тексту й надрукований чи написаний угорі малими



Додатки оформляють як продовження роботи на наступних її сторінках, розміщуючи їх у порядку посилань у тексті.

Кожен додаток повинен починатися з нової сторінки, обов’язково мати заголовок, розміщений симетрично до тексту й надрукований чи написаний угорі малими літерами з першої великої букви. Посередині рядка над заголовком розміщують слово Додаток і його порядковий номер [21, с.37].

2.9. Оцінювання курсової роботи

В останній редакції курсову роботу студент у встановлений термін подає керівникові на перевірку. Після встановленого терміну курсова робота на перевірку не приймається.

Студент, який не виконав курсову роботу, не переводиться на наступний курс і відраховується з університету.

Керівник уважно перевіряє роботу. Під час її перевірки звертається увага на такі питання:

1. Композиція курсової роботи: зміст (план), позитивне й негативне в його оформленні; система викладу: як розкрито в роботі питання, зазначені в змісті, і в якому обсязі; пропорційність частин; повнота використання літератури; послідовність, логічність викладу, зв’язок окремих частин роботи.

2. Зміст курсової роботи і якість наукового апарату та його оформлення; критичне ставлення до поглядів різних авторів; правильність висловлених теоретичних положень, тверджень та розроблених на основі самостійного аналізу дібраного фактичного матеріалу висновків, повнота викладу.

3. Мовностилістичне оформлення роботи: культура мови автора, додержання орфографічних, пунктуаційних і стилістичних норм літературної мови.

4. Зовнішнє оформлення роботи: почерк (якщо це рукопис, а не комп’ютерний набір), поля, виділення окремих частин за допомогою певних знаків (арабських цифр, позначок) та за допомогою абзаців; логічні переходи, що пов’язують окремі частини викладу; точне оформлення цитат, посилань на джерела; додержання правил оформлення бібліографії.

5. Особлива увага звертається на вміння самостійно викласти матеріал теми, творчо використати опрацьовану наукову літературу.

Аналіз роботи складається з трьох частин:

· Стислий огляд позитивних якостей роботи.

· Докладний аналіз істотних недоліків та помилок у ній.

· Висновки й оцінка роботи.

Якщо в роботі наявна велика кількість помилок (орфографічних, пунктуаційних, стилістичних), то вона оцінюється «незадовільно» навіть тоді, коли зміст і композиція вповні відповідають вимогам.

Неохайно написана чи оформлена робота повертається авторові для належного її оформлення.

Якщо зовнішнє оформлення роботи (титульна сторінка, бібліографія, цитати і посилання на джерела та ін.) містить незначні порушення, то (хоча в цілому робота має позитивні якості) оцінка роботи знижується на один бал, а якщо таких порушень багато, то пропонується їх виправити.

Курсові роботи, оцінені «задовільно» та «добре»,.після перевірки повертаться авторові для удосконалення.

Роботи, оцінені «незадовільно», повинні бути написані заново з урахуванням зауважень і пропозицій наукового керівника.

2.10. Захист курсових робіт

Захист курсової роботи – це завершальний етап роботи студента над дослідженням. Він проводиться публічно перед комісією у складі 2-3 викладачів кафедри, у т.ч. керівника курсової роботи та за присутності студентів-однокурсників.

Студент до захисту готує доповідь, яку викладає чітко й розбірливо, виразно і просто, щоб сама форма його виступу приваблювала учасників захисту. У доповіді корисно вдаватися до такого прийому, як звернення до учасників засідання: зверніть увагу на…, таким чином …, з викладеного вище видно, що… і под.

Результати захисту курсових робіт оцінюються за національною та європейською системами. Оцінка виставляється керівником курсової роботи у день захисту в залікову книжку та відомість і враховується при виведенні загального підсумку навчання студента.

Протокол захисту курсових робіт ведеться в кожній комісії окремо. У ньому фіксується тема, прізвище, ім’я та по батькові студента і його наукового керівника, питання, що були поставлені під час захисту роботи тощо. Після виставлення оцінки протокол підписує кожен член комісії. Протоколи зберігаються на кафедрах протягом п’яти років.

Захист курсової роботи проводиться орієнтовно в такій послідовності:

· Студент у своєму виступі стисло (5-10 хвилин) обґрунтовує актуальність теми; мету, завдання, об’єкт і предмет дослідження, коротко передає зміст роботи: що вдалося встановити, виявити, довести, якими методами це досягнуто та розкриває висновки, до яких дійшов у результаті дослідження, робить огляд використаної літератури.

· Студент відповідає на запитання, поставлені членами комісії та присутніми на захисті студентами.

· Керівник коротко рецензує роботу, вказуючи на позитивне й недоліки в роботі, та пропонує оцінку.

· У прикінцевому слові студент відповідно реагує на зауваження керівника: погоджується з ними чи захищає свої погляди, твердження, положення і дякує за допомогу в написанні роботи.

· Рішення комісії про оцінку роботи. Результати захисту курсової роботи оцінюються з урахуванням якості виконаної роботи та рівня її захисту.

· На завершення захисту курсових робіт керівник відповідає на запитання, що виникли в студентів у ході захисту робіт, інформує про досягнуті успіхи, звертає увагу на типові недоліки й дає конкретні поради щодо їх ліквідації, вказує шляхи подальшого підвищення наукового рівня самостійності дослідницької роботи.

· Кращі роботи рекомендуються для обговорення на засіданні гуртка, студентській науково-практичній конференції, опублікування в студентських наукових збірниках.

Курсові роботи зберігаються на кафедрах протягом одного року, а потім ліквідуються за актом. Акти зберігаються на кафедрах разом із протоколами захисту курсових робіт п’ять років.

Такий детальний аналіз технології написання і захисту курсової роботи стане в нагоді студентам, як пишуть дипломні й магістерські (випускні) роботи. Різниця полягатиме лише в складності проблеми, вищому рівні самостійності й необхідності глибше осмислювати, аналізувати та інтерпретувати досліджувану проблеми, спираючись на попередній досвід.

розділ 3

основні Вимоги до написання й захисту

випускних робіт

3.1. Загальні положення про виконання робіт

Одним з ефективних шляхів якісної підготовки філологів, викладачів української мови та вчителів-словесників є поліпшення організації самостійної роботи студентів, підготовка їх до творчої діяльності. Вони мусять не лише глибоко оволодіти програмовим матеріалом, а й навчитися самостійно вдосконалювати свої знання, набуваючи навичок дослідника.

Навчально- й науково-дослідницька робота студентів має на меті поглибити теоретичні знання, навчити самостійно опрацьовувати наукову літературу, проводити дослідження мовних явищ чи навчально-виховного процесу в школі, робити на основі цих досліджень певні наукові висновки.

Основні форми навчально- й науково-дослідницької роботи – це участь у наукових гуртках, проблемних групах, студентських конференціях, всеукраїнських конкурсах; написання рефератів і курсових робіт. Однією з найбільш складних форм науково-дослідної роботи студента є випускні (дипломні та магістерські) роботи. Вони виконуються на випускних курсах, коли у студентів уже нагромаджено значний досвід дослідницької роботи.

Випускні роботи виконуються на завершальному етапі навчання, і вимагають від студентів значних інтелектуальних і творчих зусиль, напруження волі й концентрації уваги на головному предметі дослідження. Основною їх метою є виявлення підготовленості студентів до науково-дослідницької творчості, що дозволило б оцінити:

· готовність випускників до наступної професійної діяльності; рівень їх навичок самостійної роботи з урахуванням сучасних інформаційних технологій;

· ступінь відбиття сучасного стану мовознавчої науки, передових тенденцій психології, дидактики, теорії та методики навчання й виховання;

· уміння застосовувати знання, уміння й навички до наукового дослідження;

· наукову новизну або практичну значущість;

· актуальність тематики та використання передового професійного досвіду;

· результати, отримані дипломниками в процесі педагогічного експерименту;

· узагальнення й аналіз матеріалів літературних джерел: монографій, наукових і методичних журналів, періодичних видань, архівних документів.

Основні завдання випускної роботи:

· розвиток наукового мислення;

· добір та опрацювання наукової літератури й відбір необхідного матеріалу;

· творче осмислення досліджуваної проблеми, використання досвіду роботи вчителів і власного досвіду педагогічної практики;

· експериментальна перевірка (для дипломних, магістерських робіт з лінгводидактики) висунутих наукових передбачень, аналіз фактологічного матеріалу;

· виконання індивідуальної роботи з конкретної теми й виявлення при цьому повної обізнаності з науковою літературою та умінь самостійно розкрити зміст досліджуваної теми.

Випускна робота – індивідуальне завдання науково-дослідницького, творчого характеру, яке виконує студент на завершальному етапі фахової підготовки, одна з форм виявлення теоретичних і практичних знань; уміння застосовувати їх при розв’язанні конкретних наукових, творчих, соціальних і виробничих завдань та містить елементи наукової новизни в певній галузі знань або напрямі практичної діяльності.

До випускних робіт студентів ставляться такі вимоги:

· актуальність проблеми;

· визначення стратегії дослідження, його мети, завдань, об’єкта і предмета дослідження;

· організація й етапи проведення дослідження;

· доступність висновків і рекомендацій для використання їх у практичній діяльності.

Науковими керівниками випускних робіт призначаються професори й доценти (магістерські роботи), професори, доценти, старші викладачі (роботи освітньо-кваліфікаційного рівня «Спеціаліст»).

Тематика дипломних (магістерських) робіт своїм змістом не виходить за межі програм з мовознавчих дисциплін та лінгводидактики й охоплює всі основні їх розділи. Зміст випускних робіт передбачає ґрунтовні знання з вивчених дисциплін, обізнаність з інноваційними процесами, новими технологіями шкільної освіти [15, с.17].

Студентам надається право пропонувати свою тему випускної роботи з обґрунтуванням доцільності її розробки. У таких випадках перевага надається темам, що продовжують тематику виконаної курсової роботи, або таким, що безпосередньо пов’язані з місцем майбутньої професійної діяльності випускника.

Випускні роботи виконуються студентами як денної, так і заочної форм навчання.

Заміна складання всіх державних випробувань захистом випускної роботи вказаних форм навчання проводиться за розпорядженням ректорату.

Від складання усіх модулів комплексного державного екзамену при захисті випускної роботи можуть звільнятися студенти, що претендують на отримання диплома з відзнакою; студенти, що є призерами всеукраїнських та міжнародних олімпіад, змагань, конкурсів; мають середній бал заліково-кредитної книжки 4 і вище.

Інші категорії випускників освітньо-кваліфікаційного рівня «Спеціаліст» звільняються від складання того модуля державного екзамену, з якого підготовлена випускна робота.

Дозвіл на заміну складання модуля державного екзамену захистом випускної роботи дає перший проректор після рішення експертної комісії.

Керівники інститутів та декани факультетів за погодженням із завідувачами кафедр подають у ректорат до 15 листопада рапорти про затвердження тематики випускних (дипломних) робіт студентів, склад наукових керівників, рецензентів.

Наказ видається ректором на підставі рішення вченої ради ВНЗ не пізніше грудня. Зміни щодо тематики випускної роботи вносяться наказом ректора не пізніше березня.

За одним керівником закріплюється не більше восьми випускних робіт освітньо-кваліфікаційного рівня «Спеціаліст»; не більше п’яти випускних робіт освітньо-кваліфікаційного рівня «Магістр».

Учена рада ВНЗ у вересні-жовтні затверджує план роботи із студентами-випускниками.

3.2. Нормативні параметри форматування

наукової роботи

Випускну роботу друкуютьза допомогою комп’ютерної техніки на одній стороні аркуша білого паперу формату А 4 (210 х 297 мм) з книжною орієнтацією до 28-30 рядків на сторінці та 60-65 знаків укожному рядку, кожна прогалина між словами рахується за один знак. За необхідністю можна використовувати також папір формату АЗ (297 х 420 мм) для виконання таблиць та ілюстративного матеріалу. Закінчена робота повинна мати тверду палітурку.

Оформлення випускної роботи за допомогою комп’ютерної техніки виконується з використанням шрифтів текстового редактора Word (або більш високої версії) з полуторним міжрядковим інтервалом і кеглем 14 пунктів (у дюймі 72 пункти). Широко використовуються шрифти Times New Roman або Courier New.

Шрифти машинописний і Courier New відносяться до категорії моноширинних (усі букви й інтервали мають однакову ширину). Шрифт Times New Roman належить до категорії таких, що масштабуються, тобто літери, знаки, інтервали мають різну ширину. Тому при застосуванні різних типів шрифтів рядки з однаковими берегами сторінки вміщують різну кількість знаків. Стандартна кількість знаків у кожному рядку в межах 60-65 зберігається за умов застосування різних величин берегів сторінки для різних шрифтів.

Кількість знаків у роботі визначає її обсяг. За одиницю обсягу авторського твору прийнято авторський аркуш, який дорівнює 40 тис. друкованих знаків разом з літерами, розділовими знаками, цифрами, а також прогалинами між словами. Якщо на сторінці 30 рядків, а в кожному рядку – близько 60 знаків, кількість знаків на сторінці 1800. Тоді один авторський аркуш складатимуть 40000: 1800 = 22 сторінки.

Усі сторінки випускної роботи нумерують від титульного аркуша до останньої сторінки. На титульному аркуші номер сторінки не ставлять, на наступних сторінках номер проставляють арабськими цифрами в правому верхньому куті сторінки без будь-яких додаткових знаків (тире, крапки).

Відстань між назвою розділу і наступним текстом повинна дорівнювати 3-4 інтервалам, тобто текст повинен починатися після одного пропущеного рядка. Така ж відстань витримується між кінцем тексту й заголовком підрозділу, заголовком розділу й підрозділу.

Міжрядковий інтервал у заголовку розділу або підрозділу повинен бути таким же, як і в тексті роботи.

Абзацний відступ повинен дорівнювати 8-12 мм.

Не дозволяється розміщувати назву підрозділу, пункту й підпункту в нижній частини сторінки, якщо після неї розміщено тільки один рядок тексту.

Текст випускної роботи треба набирати на комп’ютері, залишаючи поля таких розмірів: ліве – 30 (45) мм, верхнє і нижнє – не менше 20 мм, праве – 15 (10) мм. Абзацний відступ має бути однаковим по всьому тексту в межах 12-20 мм.

Кожну структурну частину роботи треба починати з нової сторінки.

Обсяг випускної роботи

Обсяг основного тексту випускної роботи залежно від освітньо-кваліфікаційного рівня і групи спеціальностей становить: дипломні роботи – 50- 60 сторінок; магістерські – 90-100 сторінок.

3.3. Основні вимоги до випускних робіт

Випускна робота виконується на підставі глибокого вивчення літератури зі спеціальності (підручників, навчальних посібників, монографій, періодичної літератури, журналів, у тому числі й іноземною мовою, нормативної, довідкової літератури тощо).

У кожній випускній роботі повинна бути розроблена основна тема відповідно до програми, що схвалена випускаючою кафедрою, включаючи окремі сучасні й перспективні теоретичні та практичні питання.

За прийняті в роботі рішення та правильність усіх даних відповідає студент – автор випускної роботи.

Розробка випускної роботи здійснюється на основі аналізу наукової літератури й зібраного фактичного матеріалу або за конкретними матеріалами навчальних закладів, зібраних за час переддипломної практики студентів денної форми навчання та за місцем основної діяльності студентів заочної форми навчання. Окремі випускні роботи можуть бути виконані за підсумками навчально-дослідницької роботи студента.

Випускні роботи повинні відповідати таким вимогам:

1. Ту чи іншу тему може взяти лише один студент.

2. Робота має носити пошуковий, проблемний характер і сприяти розвитку в студента науково-дослідницьких умінь і здібностей.

3. Кожна тема супроводжується коротким викладом проблематики, яку необхідно розкрити в роботі. З основними аспектами роботи науковий керівник знайомить студента на першій консультації.

4. У ході опрацювання теми студент може доповнювати і дещо змінювати основні її напрями й розширювати, уточнювати досліджувану проблему.

5. Опрацьовуючи наукову літературу (особливо статті з проблеми дослідження), слід зважати, що різні автори можуть висловлювати неоднакові погляди на суть проблеми, шляхи її розв’язання.

6. Під час написання роботи необхідно ретельно обдумувати ілюстративний матеріал, прагнути, щоб він відображав сучасний стан досліджуваної проблеми [15, с. 18].

3.4. Методика та організація наукового дослідження

Наукове дослідження є складним, багатоаспектним, аналітичним процесом, який має свою логіку, методику та організацію.

У цьому процесі можна виділити певні етапи:

· визначення наукової проблеми й теми дослідження;

· формулювання мети і завдань дослідження;

· збір і обробка фактичного матеріалу;

· аналіз та оформлення результатів наукового дослідження;

· застосування на практиці.

Першим етапом дослідження є визначення його теми. Позитивний результат будь-якого дослідження значною мірою залежить від правильної постановки та обґрунтування проблеми (грец. – складність, завдання, перешкода) самого дослідження, оскільки її складніше знайти, ніж вирішити, бо для першого потрібна уява, а для другого – тільки вміння.

Якщо висунута проблема нічому не суперечить, то вона може стати безплідною, неактуальною. Тому наукові дослідження спрямовані на пошук нових, більш прогресивних та ефективних способів вирішення завдань різних наук, у т.ч. мовознавчої та лінгводидактичної.

Якщо поставлену проблему обґрунтовано, то відповідно окреслено напрям дослідження.

Проблеми дослідження можуть визначатися:

· безпосередніми потребами практики наукової та навчально-виховної роботи;

· запитами середньої та вищої школи, реалізації мовної освіти в Україні;

· внутрішнього розвитку мовознавчої науки та її окремих напрямів;

· аналізом недосліджених сторін теорії та практики мовознавчої та лінгводидактичної науки.

Проблема дослідження – це теоретичне або практичне питання, що має значення для розвитку певної галузі науки і може бути розв’язане наявними засобами наукового дослідження.

Проблема має бути відображена в темі дослідження, що відбиває рух від уже досягнутого наукою, традиційного, до нових підходів у її вирішенні. Тема дослідження відображає конкретний напрям науково-дослідницької роботи, що забезпечує цілісність дослідження.

Першим етапом розробки наукового апарату дослідження є обґрунтування актуальності досліджуваної проблеми, що передбачає:

· посилання на державні документи, у яких зумовлюється важливість розв’язання даної проблеми;

· визначення практичних потреб удосконалення певних складових навчання й виховання;

· характеристику недостатності наукових знань, на збагачення й доповнення яких спрямоване дослідження.

Практика свідчить, що часто у випускних роботах спостерігається розмитість формулювання теми, у якій не визначено, що треба досліджувати. Це призводить до того, що об’єкт і предмет дослідження не узгоджуються з темою, а тема не конкретизується методами дослідження. Визначення цих складових наукового апарату є дуже важливим, оскільки від них значною мірою залежить ефективність наукового дослідження.

Чим конкретніше сформульовано тему дослідження, тим легше визначити об’єкт і предмет роботи, її мету й завдання.

Об’єкт дослідження – частина об’єктивної реальності, що на даному етапі стає предметом теоретичного чи практичного дослідження.

Предмет дослідження – окремий бік, властивості об’єкта, що досліджуються з певною метою. Предметом можуть бути зміст, форми, методи організації й проведення навчального процесу тощо.

Об’єкт дослідження виступає загальною сферою пошуку, а предмет – те конкретне, що виявляється. Один і той же об’єкт може аналізуватися в різних напрямах. Тому визначення предмета можна розуміти як вирізнення певної сторони дослідження, як припущення про найсуттєвішу характеристику об’єкта, що вивчається.

Важливою вимогою є відповідність предмета об’єктові дослідження. Предмет – вужче поняття, ніж об’єкт, він – частина, сторона, елемент об’єкта. Якщо об’єктом виступає процес навчання, то предметом можуть бути методи, форми, зміст, умови тощо.

При визначенні об’єкта й предмета дослідження студенти часто допускають помилки такого плану:

· неточність у визначенні об’єкта й предмета дослідження;

· змішування, паралелізм або дублювання об’єкта й предмета дослідження.

Визначивши об’єкт і предмет дослідження, можна сформулювати мету наукової роботи. Це дає можливість вирішити, якого кінцевого результату прагне дослідник.

Мета дослідження – це авторська стратегія в одержанні нових знань про об’єкт і предмет дослідження. Формулювання мети спрямоване на кінцевий результат, що має одержати дослідник у науково-дослідницькій діяльності.

Мета завжди відображає спрямованість наукового пошуку на одержання нових знань та їх експериментальну апробацію. Якщо в темі дослідження розкривається що і для чого досліджується, то в меті – не тільки те, що досліджується, але й яким чином буде відбуватися дослідження.

Ключовими словами у формулюванні мети виступають або дієслова в неозначеній формі (дослідити, описати, здійснити, вивчити, розкрити тощо), або відповідні віддієслівні іменники (дослідження, опис, вивчення, розкриття тощо). Оскільки мета – це поняття ширше, ніж завдання, тут часто вживаються такі означення: комплексний, всебічний (комплексний аналіз, всебічне дослідження, вивчення).

Предмет і мета дослідження повинні відповідати вимогам:

· актуальність і відповідність соціальному замовленню;

· наукова новизна (не повторювати відоме);

· практична значущість.

Завдання дослідження – конкретизація загальної мети, цілей з урахуванням предмета дослідження. Виділяються завдання, зорієнтовані на:

· визначення етапів наукового пошуку;

· виявлення найсуттєвіших ознак об’єкта наукового дослідження;

· обґрунтування системи засобів, необхідних для розв’язання наукової проблеми;

· усебічне вивчення практики вирішення даної проблеми, причин, недоліків і труднощів у її розв’язанні;

· експериментальну перевірку пропонованої системи засобів, необхідних для розв’язання наукової проблеми;

· розробку рекомендацій щодо практики використання результатів дослідження.

Формулювання завдань може починатися сполуками: визначити засади, з’ясувати статус, обґрунтувати використання, визначити межі поширення, з’ясувати семантику, дослідити походження, проаналізувати структуру, описати функціонування, постежити методику застосування, визначити специфіку тощо.

Важливими характеристиками дослідження є новизна отриманого знання та його значення для науки і практики.

Методи дослідження. Метод – це шлях дослідження, спосіб досягнення рішень конкретних завдань, сукупність прийомів чи операцій практичного або теоретичного пізнання дійсності. Методи дослідження учені кваліфікують: за метою дослідження, джерелами нагромадження інформації, способами обробки й аналізу даних досліджень тощо. За метою дослідження виділяються методи теоретичного пошуку й методи виявлення шляхів удосконалення практики.

За джерелами нагромадження інформації методи дослідження поділяються на методи вивчення теоретичних джерел і методи вивчення реальної дійсності. До методів вивчення процесу в реальних умовах відносимо спостереження, бесіди, анкетування, аналіз документів поточної звітності, карткування зібраного матеріалу, експеримент тощо.

За логікою ведення досліджень слід виділити такі методи: вивчення стану досліджуваної проблеми, виклад та інтерпретація наукових результатів або висновків.

За способом обробки й аналізу даних дослідження виділяються методи якісного аналізу та кількісного опрацювання матеріалів (статистичний або нестатистичний). Здебільшого ці методи застосовуються у взаємозв’язку, оскільки кількісні методи не виключають необхідності якісного аналізу результатів дослідження або експерименту.

Як зазначалося вище, завдання дослідника полягає в тому, щоб не формально користуватися набором відомих методів, а для кожного етапу визначати свій оптимальний комплекс методів.

При цьому треба дотримуватися відповідних вимог:

· застосовувати таке поєднання методів, яке б дозволило одержати різнобічні дані про історичні події, факти, особистості;

· методи, що застосовуються, повинні забезпечити одночасне вивчення подій, фактів, особистостей;

· узяті на озброєння методи повинні відбивати динаміку розвитку лінгвістичної, мовознавчої чи методичної науки, соціальних подій у певний проміжок часу;

· важливо брати на озброєння такі методи, які б давали змогу одержати дані про історичні події, факти, мовознавців, письменників, учених-лінгводидактів та їхні праці з якомога більшої кількості джерел;

· методи повинні активізувати не лише процес дослідження та його результати, а й умови, в яких вони функціонують.

Щоб виконати всі ці умови, дослідник повинен володіти великим арсеналом методів наукового дослідження.

У дослідженні мовних фактів, особливостей навчання мови в середніх закладах освіти використовуються такі вихідні прийоми аналізу, що практикуються в будь-якій науці (їх ще називають загальнонауковими методиками дослідження): індукція і дедукція, аналіз і синтез, зіставлення та ін.

Індукція – це такий прийом дослідження, коли на підставі вивчення окремих явищ робиться загальний висновок про весь клас цих явищ; це узагальнення результатів окремих конкретних спостережень. Лінгвісти починають досліджувати мовні явища з розгляду одиничних об’єктів, а далі, йдучи від конкретних випадків, приходять до загального положення, тобто науковий пошук рухається від фактів до узагальнення, методисти – із спостереження й аналізу навчального процесу, вивчення передового педагогічного досвіду.

Дедукція – поняття протилежне індукції, це перехід від загального до окремого. На підставі загального правила логічним шляхом з одних положень як істинних виводиться нове істинне положення. В основі індукції лежить аксіома: все, що стверджується стосовного всього класу, стверджується і стосовно окремих предметів цього класу. У мовознавстві дедуктивний підхід необхідний, а інколи і єдино можливий, коли потрібно дослідити явища, які не можна безпосередньо спостерігати, тобто у випадках так званого «чорного ящика», коли про певні явища робляться дедуктивні висновки, правильність яких перевіряється на основі того, що маємо на вході і на виході «чорного ящика». Саме таким чином вивчається, наприклад, механізм сприйняття і породження мовлення.

Із індукцією пов’язане поняття гіпотези. Гіпотеза (наукове передбачення) – це спосіб пізнавальної діяльності, побудови вірогідного, проблематичного знання, коли формується одна з можливих відповідей на запитання, що виникло в ході дослідження, одне з можливих розв’язань проблеми. Суть гіпотези полягає у висуненні припущення щодо внутрішньої структури об’єкта, форми зв’язків між його елементами і його наступній експериментальній перевірці. Доведена гіпотеза, тобто перевірена на багатьох фактах, стає науковою теорією.

Аналіз – це уявне або практичне розчленування цілого на частини, а синтез – це з’єднання частин у ціле. Пізнання предмета в його цілісності передбачає спочатку розчленування його на складові елементи і розгляд кожного з них (аналіз). Знання предмета як єдності різноманітного, сукупності численних ознак дає синтез. Тільки єдність аналізу й синтезу забезпечує об’єктивне, адекватне відображання дійсності. Ілюстрацією до одночасного використання аналізу та синтезу в мовознавстві може бути процедура компонентного аналізу значень слова.

Із спеціальних наукових методів у мовознавчих та лінгводидактичних дослідженнях найчастіше використовуються описовий, порівняльно-історичний, зіставний і структурний. З появою соціолінгвістики і психолінгвістики набули поширення соціолінгвістичний психолінгвістичний методи, а з розвитком математичної лінгвістики – математичні методи.

Метод зіставлення – це сукупність прийомів дослідження й опису мови через її системне порівняння з іншою мовою з метою виявлення її специфіки. Застосовується до вивчення будь-яких мов, тобто як споріднених, так і неспоріднених. Головним предметом методу зіставлення є дослідження структури мов у їх подібностях і відмінностях. Спрямований, насамперед, на виявлення відмінностей між зіставлюваними мовами, він є ніби зворотним боком порівняльно-історичного. Зіставний метод має велике практичне значення. За допомогою цього методу виявляються збіг і розбіжності в зіставлюваних мовах, що є дуже цінним для теорії і практики перекладу та методики навчання іноземних мов, розкриваються конкретно специфічні особливості мови, які важко, а то й взагалі неможливо помітити при її “внутрішньому” вивченні, встановлюються спільні закономірності, властиві всім мовам, що дозволяє глибше збагнути будову людської мови. На основі зіставного методу створені зіставні граматики різних мов і перекладні словники.

Найдавнішим і, очевидно, найпоширенішим науковим методом є описовий. Суть його полягає в планомірній інвентаризації одиниць мови та з’ясуванні особливостей їх будови і функціонування на певному етапі розвитку мови, тобто в синхронії.

В описовому методі розрізнять такі три послідовні етапи: 1) виділення одиниць аналізу (фонем, морфем, лексем, конструкцій тощо); 2) членування виділених одиниць (вторинна сегментація): поділ речення на словосполучення, словосполучення – на словоформи, словоформи – на морфеми, морфеми – на фонеми, фонеми – на диференційні ознаки; 3) класифікація та інтерпретація виділених одиниць.

Описовий метод використовує прийоми внутрішньої та зовнішньої інтерпретації. Прийоми зовнішньої інтерпретації бувають двох видів: а) за зв’язком з позамовними явищами (соціологічні, логіко-психологічні, артикуляційно-акустичні) і б) за зв’язком з іншими мовними одиницями (прийом міжрівневої інтерпретації).

Соціологічні прийоми застосовуються при нормативно-стилістичному й історичному вивченні мови, при дослідженні словникового складу тощо.

Логіко-психологічні прийоми застосовуються при дослідженні зв’язку змісту мовних одиниць і категорій з одиницями мислення (співвіднесеність слова і поняття, речення і судження тощо).

Артикуляційно-акустичні прийоми мають місце при вивченні звуків у аспекті фізіологічному (артикуляція – місце і спосіб утворення звуків) і фізичному (участь голосу й шуму, тембр, тон тощо).

Прийоми міжрівневої інтерпретації полягають у тому, що одиниці одного ярусу використовуються як засіб лінгвістичного аналізу іншого ярусу. При міжрівневому аналізі на властивості виучуваного явища дивляться з погляду суміжного ярусу. Це відкриває нові особливості явищ, що розглядаються, і допомагає встановити міжрівневі зв’язки.

Прийоми внутрішньої інтерпретації – це різні способи вивчення мовних явищ на основі їх системних парадигматичних і синтагматичних зв’язків. Парадигматична методика охоплює опозиційний прийом (на основі зіставлення та протиставлення мовних одиниць встановлюються їх диференційні ознаки, а на основі їх спільності й відмінності одиниці об’єднуються в різні парадигматичні групи). Парадигматична методика доповнюється синтагматичною, тобто вивченням сполучуваності досліджуваних одиниць, їх контексту.

Описовий метод має широке застосування. Його використовують не тільки для опису мовних елементів, а й для вивчення функціонування мови. Опис фактів мови є їх якісним аналізом, систематизацією, а це вже створює теорію. Цей метод прийнятий і в лінгводидактичних дослідженнях, зокрема в описах констатувального й формувального експериментів, результатів дослідження.

Окремо слід виділити групу методів, що застосовуються в лінгвістичних дослідженнях – порівняльно-історичний, структурний, метод лінгвістичної географії, дистрибутивний, трансформаційний та ін.

Порівняльно-історичний метод (його ще називають компаративним і лінгвогенетичним) – це сукупність прийомів і процедур історико-генетичного дослідження мовних сімей і груп, а також окремих мов для встановлення закономірностей їх розвитку. Як свідчить сам термін, техніка порівняльно-історичного методу складається з двох паралельних процедур: порівняння мовних явищ (причому для цього залучають тільки споріднені мови) і їх розгляд в історичному аспекті. Цей метод застосовується в лінгвістичних дослідженнях, пов’язаних з вивченням і порівнянням історичних фактів однієї чи кількох мов.

Порівняльно-історичному методу відповідає певна теорія мови, основний зміст якої зводиться до таких чотирьох положень:

1) у порівнянні мов виявляється їх спорідненість, тобто походження від одного джерела – мови-основи (прамови);

2) за рівнем спорідненості мови об’єднуються в сім’ї, групи й підгрупи;

3) відмінності споріднених мов можуть бути поясненні тільки безперервним їх розвитком;

4) зміни звуків у споріднених мовах мають суворо закономірний характер, тому корені та флексії є стійкими впродовж тисячоліть, що дає можливість установити (реконструювати) архетипи.

Порівняльно-історичний метод залишається найважливішим інструментом установлення спорідненості мов і пізнання їх історії. Головна мета, яку ставить перед собою порівняльно-історичний метод, – це відкриття законів, за якими розвивалися мови в минулому.

Метод лінгвістичної географії (його ще називають ареальним) – це сукупність прийомів, сутність яких полягає у картографуванні елементів мови, що розрізняють її діалекти. За допомогою цього методу вивчається та інтерпретується просторове розміщення мовних явищ.

Одним із завдань методу лінгвістичної географії є точне вивчення зон поширення тих чи інших мовних (діалектних) явищ. Нанесення цих зон на географічні карти вимагає опрацювання принципів і методик картографування та укладання діалектних карт.

Кожне лінгвогеографічне дослідження передбачає чотири етапи:

1) складання питальника;

2) збір матеріалу (анкетний чи польовий);

3) картографування зібраного матеріалу;

4) інтерпретація нанесеного на карту діалектного матеріалу.

Структурний метод. Основні ідеї теорії структуралізму можна звести до таких положень:

1) реальним є не окремий факт, а реальною є мова як система; система не є сумою, що складається з елементів, вона визначає ці елементи;

2) відношення домінують над елементами; основними є опозиційні відношення;

3) оскільки в мові основними є мовні одиниці та відношення між ними, то для їх вивчення можна застосовувати математичні методи.

Мета структурного методу – вивчення мови як цілісного функціональної структури, елементи й частини якої співвіднесені та пов’язані суворою системою лінгвальних відносин.

Структурний метод акцентує увагу на відношеннях і зв’язках між мовними елементами. Він спрямований на вивчення внутрішньої організації самого механізму мови.

Дистрибуція – це сукупність усіх оточень, у яких міститься досліджуваний елемент, на відміну від оточених елементів. Дистрибутивний аналіз – це методика дослідження мови на основі оточення (розподілу) окремих одиниць у тексті.

Перед лінгвістом при дистрибутивному аналізі стоять такі три завдання (їх можна інтерпретувати і як три послідовних етапи аналізу): 1) сегментація тексту (мовленнєвого потоку) на одиниці певного рівня; 2) ідентифікація виділених одиниць, тобто об’єднання їх у певні класи; 3) виявлення відношень між виділеними класами.

Трансформаційний аналіз – це експериментальний прийом визначення синтаксичних і семантичних подібностей та відмінностей між мовними об’єктами через подібності й відмінності в наборах їх трансформацій.

Методика трансформаційного аналізу, полягає в тому, що в основу класифікації мовних структур покладено їх еквівалентність іншим за будовою структурам, тобто можливість однієї структури перетворюватися на іншу (активна конструкція може трансформуватися в пасивну).

Компонентний аналіз – система прийомів лінгвістичного вивчення значень слів, суть якого полягає в розщепленні значення слова на складові компоненти, які називають семами, семантичними множниками і, зрідка, маркерами. За цими ознаками (компонентами) лексичні одиниці різняться між собою або об’єднуються. Виділення в лексичній одиниці складових елементів здійснюється шляхом зіставлення її з іншими одиницями, які мають з нею семантичну спільність.

Методи соціолінгвістики – це синтез лінгвістичних і соціологічних процедур. Серед них виділяють методи польового дослідження (методика збирання матеріалу) і методи соціолінгвістичного аналізу зібраного матеріалу (обробка інформації). Перші включають різні форми опитування (анкетування, інтерв’ювання), а також безпосереднє спостереження, експериментування, вивчення документальних джерел.

Окреме місце в сучасних дослідженнях мовознавчої й лінгводидактичної тематики займає метод психолінгвістичного аналізу.

Психолінгвістичний метод – обробка й аналіз мовних чинників або навчально-виховного процесу та його учасників, які можна одержати від інформантів у результаті спеціально організованих експериментів та аналізу психолінгвістичної літератури. В основі методу лежить розуміння мови як системи, мовлення як мовленнєвої діяльності, що уможливлює звернення до мовця, як до експерта здатного оцінювати мовні факти та мовленнєві процеси. У сучасних дослідженнях практикуються два різновиди психолінгвістичних досліджень: 1) дослідження фізіологічних реакцій організму людини в процесі її мовленнєвої діяльності (породження і сприймання мовлення) і 2) аналіз мовленнєвих реакцій та оцінок мовних явищ інформантів при впливі на них мимовільних або цілеспрямованих мовленнєвих стимулів.

Статистичні та лінгвостатистичні методи спрямовані на розрізненнятого, що в мові визначається правом вибору мовця, а що зумовлене її іманентною структурою, і як ці чинники співвідносяться між собою. Означені методи активно використовуються і в лінгводидактичних дослідженнях.

До цих методів належить і стилостатистика – визначення й характеристика стилістичних особливостей окремих творів або мови письменників через кількісні відношення використаних мовних елементів. В основі статистичного підходу лежить розуміння літературного стилю як індивідуального способу володіння засобами мови.

Найпростішим різновидом статистичного підходу до вивчення мови письменників або окремих творів є підрахунок уживаності слів, оскільки багатство словника певним чином характеризує їх мову [2, с.54-90].

Ці методи можуть застосовуватися як під час написання випускних робіт з української мови, так і з методики її навчання в середній та вищій школі.

Наукова новизна дослідження полягає в розкритті змісту концепції, методу чи методики випускної роботи, виявленні й формулюванні закономірностей навчального процесу або опису певних моделей, мовних фактів і явищ. Відзначається що автор роботи уточнював, конкретизував і що дослідив, унісши елементи новизни.

У формулюванні наукової новизни важливо враховувати такі умови:

1. Розкриття виду результату: необхідно вказати, який тип нового знання здобув дослідник. Це може бути вироблення концепції, методики, класифікації, закономірностей тощо або методичних рекомендацій, форм роботи, які раніше не були відомі.

2. Визначення рівня новизни отриманого результату, його місце серед відомих наукових фактів. У зіставленні з ними нова інформація може виконувати різні функції: уточнювати, конкретизувати відому інформацію, розширювати й доповнювати її або суттєво перетворювати.

3. Оцінкою нових результатів є їх розгорнутий, чіткий виклад.

Основою обґрунтування наукової новизни роботи виступає критичний огляд літератури, посилання на джерело дослідження, педагогічний досвід, що дає підстави довести недостатню вивченість визначеної проблеми та розкрити зміст пропонованих нововведень.

Характеристику новизни необхідно доповнювати критеріями значущості, оскільки вона, як і новизна, може мати теоретичну і практичну цінність.

Практична значущість уключає рекомендації, вимоги, пропозиції щодо використання результатів мовознавчого або лінгводидактичного дослідження; характеризує реальні зрушення в навчанні й вихованні, що досягнуті чи можуть бути досягнутими через упровадження в практику результатів проведеного дослідження.

Розрізняють два шляхи такого впровадження:

· безпосередній, коли отримані результати прямо адресуються навчальним закладам і вчителям для використання;

· опосередкований, коли результати включаються в мовознавчу або лінгводидактичну теорії і, як їхні складові, впливають на практику.

У визначенні практичної значущості треба вказати, де і з якою метою можна використовувати результати та висновки дослідження, у якому вигляді вони подані (методичні рекомендації, правила, програми, розробки уроків тощо), який лінгвістичний та методичний результат очікується від їх упровадження.

3.5. Структура випускної роботи

Випускна робота повинна містити такі структурні частини:

· титульний аркуш,

· зміст,

· перелік умовних позначень (за необхідністю),

· вступ,

· основну частину,

· висновки,

· список використаних джерел,

· додатки (за необхідністю).

Титульний аркуш повинен виконуватися відповідно до наведеного зразка (Додаток В).

Зміст

Зміст є другою сторінкою випускної роботи. Він містить найменування та номери початкових сторінок усіх розділів, підрозділів та пунктів (якщо вони мають заголовок), зокрема: переліку умовних позначень, вступу, розділів, висновків з розділів, загальних висновків, списку використаних джерел, додатків, як показано нижче на зразку.

ЗМІСТ Вступ ………………………………………………………………… Розділ 1.Науково-теоретичні основи формування культури мовлення учнів загальноосвітньої школи 1.1. Культура мови і культура мовлення як наукові поняття …… 1.2. Психолого-педагогічні умови формування культури мовлення учнів основної школи ……………………………………… Розділ 2 2.1.; 2.2.; 2.3. Розділ 3 3.1.;3.2.;3.3 Висновки …………………………………………………………… Список використаних джерел ……………………………... Додатки Додаток А. Конспект уроку з української мови ………………… Додаток Б. Тестові завдання ……………                

Вступ

Заголовок структурної частини ВСТУП друкують без лапок великими літерами симетрично до тексту. Крапку в кінці заголовка не ставлять. Орієнтовний обсяг вступу 3-4 сторінки.

У вступі обґрунтовується актуальність вибраної теми випускної роботи. Висвітлення актуальності не повинно бути багатослівним. Досить висловити головне – сутність проблеми або завдання. Вона характеризує співвідношення між тим, що з цієї проблеми вже відомо, а що досліджується здобувачем уперше, і свідчить про те, для якої галузі науки мають цінність наукові результати роботи [20, с.178].

Обґрунтування актуальності теми свідчить про те, як автор уміє вибрати важливу для теорії і практики тему; характеризує наукову обізнаність і професійну підготовленість випускника до наукової роботи. Висвітлюючи актуальність проблеми дослідження, достатньо в межах однієї сторінки коротко викласти сутність проблеми; доцільність роботи, її відмінність у порівнянні з відомими розв’язаннями проблеми, стан її розробки. Для цього складається стислий огляд літератури з теми дослідження, у якому обґрунтовується, що досліджувана проблема ще не вивчена чи маловивчена, розкрита лише частково або розкривалася не в тому аспекті. Для цього варто послуговуватися такими словами й словосполученнями: набуває першочергового значення, помітно (значно) зріс інтерес, значну увагу приділяють, особливу увагу привертають, користується посиленою увагою, однією з найважливіших проблем є тощо.

Виходячи з актуальності, логічно формулюється мета випускної роботи, завдання дослідження, які необхідно вирішити для досягнення поставленої мети.

Завдання дослідження потрібно правильно й чітко сформулювати, розташувати в порядку розгортання дій (дослідження). Вони можуть включати такі складові:

· вивчення й аналіз літератури з даної проблеми;

· розв’язання певних теоретичних питань;

· аналіз дібраних мовних фактів (ситуації);

а для лінгводидактичної теми ще й:

· проведення педагогічного експерименту;

· аналіз програм і підручників;

· добір системи вправ і завдань тощо.

Ключовими слова у формулюванні мети і завдань дослідження виступають слова: дослідити, описати, здійснити, вивчити, розкрити; дослідження, опис, вивчення, розкриття; комплексний, всебічний (аналіз, вивчення; розробити засади, з’ясувати рівень сформованості, обґрунтувати теоретичні засади, визначити межі застосування (поширення), дослідити (проаналізувати) структуру, описати функціонування, визначити специфіку, розробити (запропонувати) систему тощо.

Обґрунтовується об'єкт і предмет дослідження. Об'єкт дослідження – це процес або явище, що породжує проблемну ситуацію і обране для вивчення питання. Предмет дослідження міститься в межах об'єкта.

Наводиться коротка характеристика змісту роботи, що дає загальне уявлення про випускну роботу.





Дата публикования: 2015-07-22; Прочитано: 374 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.044 с)...