Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Лекція (2 год). Раціоналізація суспільства як зміщення акценту з неінституціалізованих форм діяльності на інституціналізовані



Раціоналізація суспільства як зміщення акценту з неінституціалізованих форм діяльності на інституціналізовані. Формальна раціональність як мережа соціальних інститутів.

Соціальний суб’єкт як суб’єкт пізнання у німецькій класичній філософії. Суспільна практика і проблема суб’єкта соціальних змін у марксизмі. Критика філософією життя одномірного розуміння поняття суб’єкта (Ф.Ніцше, В.Дільтей). Поняття інтерсуб’єктивності у феноменології Е.Гусерля і його послідовників. Критика суб’єкт-об’єктної парадигми пізнання М.Гадеґґером. Джерела розуміння у філософській герменевтиці Г.-Г.Гадамера. Поняття актора у сучасній соціальній філософії (американська школа, Ю.Габермас). Стратегічна і комунікативна дія.

Соціальні групи як суб’єкти соціальної дії. Проблема колективної ідентифікації і колективної соціальної дії. Поняття соціальної маси і народу (Ж.-Б.Віко, К.Ясперс, Х.Ортега-і-Гассет). Соціалізація. Поняття соціальної ролі (Дж.Мід, Т.Парсонс, Я.Морено, Е.Бернс). Засвоєння і створення соціальних ролей.

Поняття соціальної комунікації. Парадигмальний поворот до теми комунікації у філософії. Критика теорій маніпуляції. Рамкові умови забезпечення соціальної комунікації.

Семінар 6. – 2 год.

1. Поняття утопії. Класичні утопії Давнього світу.

2. Утопія і суспільний ідеал.

3. Утопія й ідеологія.

4. Утопія й антиутопія.

5. Дія і комунікація. Роль людини в житті суспільства.

6. Еліта і маси. Соціальні групи як суб’єкти соціальної дії.

Завдання для самостійної роботи (2 год.)

1. Проаналізуйте специфіку розгляду людини як суб’єкта соціальної дії та як носія соціальних якостей.

2. Що характеризує колективну соціальну дію?

3. Проаналізуйте специфіку розгляду соціальних процесів під кутом парадигми соціальної комунікації.

Контрольні запитання та завдання

1. Чим відрізняються інструментальна та комунікативна раціональність як основа різних типів соціальної дії?

2. В чому специфіка маси як суб’єкту соціальної дії?

3. Як функціонують еліти у високо диференційованому суспільстві?

Рекомендована література.





Дата публикования: 2015-02-18; Прочитано: 310 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...