Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Загальна частина. Тема 1. Комунальне право – комплексна галузь права, наука, навчальна дисципліна



Тема 1. Комунальне право – комплексна галузь права, наука, навчальна дисципліна

Поняття і предмет комунального права України. Комплексна природа комунального права. Методи правового регулювання.

Комунально-правові норми і інститути. Класифікація норм комунального права.

Комунально-правові відносини, їх суб'єкти.

Джерела комунального права.

Наука комунального права: поняття, предмет, джерела і завдання. Комунальне право як навчальна дисципліна: поняття, предмет і джерела. Роль та завдання вивчення студентами курсу «Комунальне право України».

Тема 2. Поняття, принципи і функції місцевого самоврядування

Поняття місцевого самоврядування. Громадська та державна сутність місцевого самоврядування.

Основні принципи місцевого самоврядування. Поняття основних принципів місцевого самоврядування: народовладдя, законності, гласності, колегіальності, поєднання місцевих і державних інтересів, виборності, правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності, державної підтримки та гарантій місцевого самоврядування, підзвітності та відповідальності перед територіальною громадою, судового захисту прав місцевого самоврядування.

Функції місцевого самоврядування. Поняття та характеристика функцій місцевого самоврядування в Україні та у зарубіжних країнах.

Місцеве самоврядування як основа конституційного ладу України. Місцеве самоврядування і державна влада. Централізація та децентралізація. Громадянське суспільство і місцеве самоврядування. Критерії місцевого самоврядування.

Тема 3. Місцеве самоврядування в історії України

Місцеве самоврядування України-Русі за часів Київської централізованої держави та у період феодальної роздробленості.

Місцеве самоврядування в українських землях у складі Польсько-Литовської держави. Магдебурзьке право.

Самоврядування на території козацької держави - Гетьманщини. Конституція Пилипа Орлика. Ліквідація козацького самоврядування в ХVІІІ столітті.

Місцеве самоврядування в українських землях у 2-й пол. XIX – на початку XX століть на території Російської імперії й Австро-Угорщини. Місцеве самоврядування в Україні в 1917 − 1920 роках. Місцеве самоврядування в західноукраїнських землях у 20 − 30-ті роки.

Концепція місцевих органів влади у радянських конституціях України.

Місцеве самоврядування в законодавстві України 1990-1996 років.

Тема 4. Основи місцевого самоврядування

Поняття основ місцевого самоврядування. Система основ місцевого самоврядування України.

Правові основи місцевого самоврядування: поняття та елементи.

Організаційні основи місцевого самоврядування: поняття та елементи.

Поняття територіальних основ місцевого самоврядування та їх елементи. Адміністративно-територіальний устрій і місцеве самоврядування.

Матеріально-фінансові основи місцевого самоврядування: поняття та структура.

Тема 5. Система місцевого самоврядування

Поняття системи місцевого самоврядування. Елементи системи місцевого самоврядування в Україні: територіальна громада, сільська, селищна, міська рада, сільський, селищний, міський голова, виконавчі органи сільської, селищної, міської ради, районні та обласні ради, органи самоорганізації населення.

Поняття територіальної громади. Правоздатність територіальної громади. Статут територіальної громади села, селища, міста, його структура і зміст. Обмеження прав територіальних громад на місцеве самоврядування.

Загальна характеристика форм прямого волевиявлення громадян та інших форм участі населення у здійсненні місцевого самоврядування. Місцевий референдум: правове регулювання організації і проведення. Предмет місцевого референдуму. Питання, що виносяться на місцевий референдум. Принципи і стадії проведення місцевого референдуму. Суб`єкти ініціювання та призначення місцевого референдуму. Дорадче опитування громадян України.

Місцеві вибори: загальні питання організації та проведення виборів, особливості обрання сільських, селищних та міських голів, депутатів представницьких органів місцевого самоврядування на базовому та регіональному рівнях.

Загальні збори громадян за місцем проживання. Місцеві ініціативи. Громадські слухання. Мітинги, ходи, демонстрації.

Органи місцевого самоврядування: поняття, ознаки, основні риси, система.

Тема 6. Представницькі органи та посадові особи місцевого самоврядування

Поняття і система представницьких органів місцевого самоврядування. Поняття і правовий статус посадових осіб органів місцевого самоврядування.

Система місцевих рад. Форми та організація діяльності місцевих рад та їх органів. Акти місцевих рад.

Повноваження сільських, селищних, міських рад. Загальна та виняткова компетенція сільських, селищних, міських рад. Особливості повноважень районних у містах рад.

Депутат представницького органу.

Сільський, селищний, міський голова: правовий статус, порядок обрання, організація роботи, термін повноважень. Випадки і порядок дострокового припинення повноважень. Відповідальність, підзвітність і підконтрольність голови. Повноваження сільського, селищного, міського голови, його акти.

Статус районних і обласних рад. Порядок формування. Повноваження районних і обласних рад. Питання, які вирішуються виключно на їх пленарних засіданнях. Делегування повноважень відповідним місцевим державним адміністраціям. Голова районної, обласної ради. Статус, порядок його обрання, повноваження. Заступник голови. Президія (колегія) районної, обласної ради.

Органи самоорганізації населення: поняття, принципи організації та діяльності, порядок створення, повноваження, гарантії діяльності.

Тема 7. Правовий статус депутата місцевої ради

Особливості обрання депутатів місцевих рад згідно Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».

Особливості правового статусу депутатів місцевих рад. Депутатський мандат. Повноваження депутата місцевої ради. Депутатський запит і депутатське запитання.

Форми роботи депутатів місцевих рад. Організація роботи у радах та інших виборних органах.

Гарантії діяльності депутатів місцевих рад: поняття, класифікація та особливості.

Тема 8. Виконавчі органи місцевих рад

Поняття, порядок утворення, структура, чисельний склад та термін повноважень виконавчих органів місцевих рад.

Форми, методи роботи виконавчих органів місцевих рад. Особливості статусу відділів, управлінь та інших виконавчих органів місцевих рад.

Функції та повноваження виконавчих органів місцевих рад. Делеговані повноваження. Особливості повноважень районних у містах виконавчих органів. Виконавчий апарат районної, обласної ради.

Акти виконавчих органів місцевих рад.

Відповідальність виконавчих органів перед представницькими органами місцевого самоврядування.

Змістовний модуль 2





Дата публикования: 2015-02-28; Прочитано: 239 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.01 с)...