Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Філософська антропологія М.Шелера. Основні ідеї роботи «Формы знания и образования»



Макс Шелер - творець оригінальної філософської антропології, теорії цінностей, а також - основоположник соціології знання. У роботі "Форми знання і освіти", він звертається до проблеми сутності освіти, її проблем на сучасному етапі, класифікує різні типи знання і описує їх значення в житті людини. Шелер, з тривогою зазначивши риси інтелектуального занепаду сучасності (поширення масових політичних ідеологій - соціалізму та фашизму, зародження християнського фундаменталізму в США, масове захоплення містичними та окультними вченнями), переходить до аналізу сутності знання та освіти.

Освіта для філософа - це форма причетності людини буття. Це також і формування ціннісної структури особистості відповідно до об'єктивно існуючої ієрархією цінностей. Освіта - це формування людини шляхом засвоєння знання. Шелер наголошує, що знання сприяє становленню. І він визначає 3 вищих "цілі становлення", яким знання може і повинно бути:

1) знання повинно служити становленню та повний розвиток особистості, яка "знає", - це "освітнє знання".

2) становленню миру і позачасовий становленню самої вищої основи так-буття і наявного буття світу - це знання заради божества або "рятівне, святе знання".

3) становленню, практичного панування над світом і його перетворенню для наших людських цілей - це знання заради панування, або «знання заради досягнень».

Шелер зазначає, що з трьох видів знання сучасний Захід односторонньо розвиває лише нижчий - знання заради панування. Але це веде до того, що найважливіша складова буття залишається абсолютно не освоєної. Він каже, що різні культури можуть культивувати різні типи знання. Так, на його думку, "азіатські культури" століттями розвивали освітній та рятівне знання, ігноруючи при цьому шановане сучасним Заходом знання заради панування. Філософ вважає, що будь-яка однобічність шкідлива. Жоден з типів знання не може замінити інший, вони всі важливі для людини. Тому завданням освіти в майбутньому є формування цілісного знання, що включає всі три описані форми. І від того, чи зуміє людина досягти такої єдності, залежить майбутнє людської культури. З точки зору Шелера, досягнення подібного єдності було б знаком синтезу найкращих досягнень не тільки Заходу, але й інших культур.

Отже, у своїй роботі "Форми знання і освіти" Шелер зазначив біологічну незавершеність людини, але оцінив це як можливість виходу в культуру.





Дата публикования: 2015-01-26; Прочитано: 902 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2025 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.173 с)...