Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
Четверта істина – про шлях до припинення страждань – стверджує, що правильна життєва дорога та, що веде до нірвани. Це серединний шлях, який керується трьома основними принципами – мудрістю, моральністю і зосередженістю. Серединний шлях складається з восьми ступенів і називається восьмискладовим шляхом. Перший ступінь – правильне розуміння (тобто пізнання чотирьох благородних істин). Другий ступінь –• правильна поведінка, яка полягає в тому, щоб перетворити життя на світлі істини та проявляти співчуття до всіх живих істот. Третій ступінь є правильна мова, нехитра, правдива і дружня.
Четвертий ступінь передбачає правильну поведінку – утримання від неправильних дій. П’ятий ступінь – правильний спосіб життя, або отримання засобів для життя чесним шляхом. Шостий ступінь – правильні зусилля: постійне бажання підтримувати моральність (не шкодити живим істотам, не брати чужого, не перелюбствувати, не вести світських брехливих розмов, не вживати п’янкі напої). Сьомий ступінь передбачає правильний напрям думок, тобто постійне утримання в пам’яті того факту, що світ мінливий. Восьмий ступінь є правильним зосередженням за допомогою чотирьох істин на шляху до нірвани.
Буддизм відхиляє життя, спрямоване на отримання насолод, але, з іншого боку, він заперечує і аскетизм як крайню форму заперечення всього людського, земного. Згідно з буддизмом, дотримуючись чотирьох благородних істин і восьмискладового шляху вдосконалення, людина здатна припинити свої страждання, зупинити санса-ру – колесо постійних життєвих перероджень – і вийти в простір нірвани – заспокоєння власного “Я”.
Основна увага в буддизмі приділяється стану “просвітлення” через праведне життя та розуміння істини про вічну змінність усього існуючого.
Філософія буддизму дає можливість кожній людині усвідомити здатність індивідуального духовного зростання та удосконалення через дотримання послідовності проходження морально-етичних ступенів. Буддизм спрямований на активне практичне застосування та вирішення проблем людини в період її життя, а не колись на небесах. Вона спроможна впливати на перебіг подій свого життя. Спасіння людини – це її справа, а не бажання богів чи релігійних діячів.
Буддизм сприяє формуванню в неї психології відповідальності за своє життя. Ця філософія, що стала релігією для мільйонів жителів нашої планети, культивує повагу до всіх людей та живих істот, урівноважує відносини особистості зі світом.
Запитання і завдання
1. У чому, на ваш погляд, полягає філософський сенс легенди про принца Гаутаму?
2. Чому земне життя, за вченнями буддистів, є постійним стражданням? Чи згодні ви з таким твердженням?
3. Що таке сансара? Як досягається стан нірвани?
4. Розкрийте зміст чотирьох благородних істин буддизму.
5. Як ви розумієте запропонований буддизмом серединний шлях?
6. У чому головна причина земних страждань з погляду буддизму?
7. У який спосіб учення буддизму пропонує позбутися страждань і печалей земного життя?
Дата публикования: 2015-01-10; Прочитано: 1249 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!