Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

МОДУЛЬ 1 -2 кредити



Тема 1. Вступ. Предмет, метод, джерела курсу «Історія держави і

права України».

Предметом науки історії держави і права України є історія виникнення, становлення, розвитку різноманітних типів держави і права. Історія держави і права України, маючи чітко виражений предмет дослідження, належить до юридичних дисциплін. Історія права та його інститутів розглядається у рамках розвитку окремих етапів української державності.

Тема 2. Рабовласницькі держави, утворення, право на території

Північного Причорномор’я (середина І тис. до н.е. – V ст. н. е.).

Відомості про перші державні утворення знаходимо в творах античних авторів – Гомера, Есхіла. Такими стародавніми державами були Скіфія, античні міста-держави, Боспорське царство.

Тема 3. Суспільно-політичний лад і право на території України

з VI по XІV ст.

Лекція 3.1 – Східні слов’яни.

Проблеми походження слов’ян і державотворенням є найбільш складним і суперечливим питанням в історичній науці. Існують певні теорії походження слов’ян: норманська, торговельна, анти норманська.

Державність виникла в результаті поступового перетворення військової демократії до державних органів влади.

Лекція 3.2 – Київська Русь.

Київська Русь була ранньофеодальною державою. Склалися відповідні соціальні групи: аристократична верхівка, вільне населення, напіввільне і залежне населення.

Давньоруська держава була побудована на принципах сюзеренітету-васалітету.

Лекція 3.3 – Право Київської Русі.

Розвиток давньоруського права був тісно пов’язаний із розвитком феодальних відносин. Першоджерелом був звичай, який поступово трансформувався в джерела права, а саме: князівські і церковні устави, міжнародні договори, Руська Правда.

Тема 4. Українські землі під владою Польщі та Литви

(кінець ХІV – перша половина XVII ст.)

Лекція 4.1.Українські землі в складі держави Річ Посполита.

Київська Русь існувала порівняно недовго. Внаслідок процесу колонізації українських земель польськими шляхтичами утворилась держава Річ Посполита.

Чужоземне підкорення накладало певний відбиток на розвиток верств населення і органів влади українських земель.

Лекція 4.2 Правова система (кінець ХІV – перша половина XVII ст.)

Доба польсько-литовського панування на українських землях характеризувалася необхідністю модифікації старих правил і запровадження нових. Тому правова система українських земель була сформована на основі місцевого звичаєвого права і права Литви і Польщі (статути, судебник, сеймові постанови та ін.)

Тема 5. Створення української національної держави та обмеження її суверенітету у другій пол. ХVII ст.

Лекція 5.1. Формування української національної держави у 1648-1654 рр

Формування української держави відбувалося в період національно-визвольної війни 1648-1654 рр. внаслідок цього відбулися певні зміни в суспільному, державному ладі та розвитку законодавства.

Лекція 5.2. Правове оформлення переходу України під протекторат російського царя.

З укладенням Переяславського договору розпочався новий етап юридичного закріплення української державності, але в межах Московської держави. Це вплинуло на функціонування як всього державного механізму, так і окремих його елементів.

Тема 6. Суспільно-політичний устрій і право України в період наступу на її автономію (ХVIII ст.)

В умовах занепаду Гетьманщини відбулися суттєві зміни, а саме: юридичного обмеження української автономної влади, запровадження нового адміністративно-територіального поділу, кодифікації права України.

Тема 7. Суспільно-політичний лад і право України після ліквідації української державності (перша пол. ХІХ ст.).

Українські землі в першій половині ХІХ знаходилися в складі Російської імперії та переживали період кризи феодально-кріпосницького ладу і формування елементів нового буржуазного устрою. Особливості розвитку знайшли відображення в організації управління, суспільних відносинах, функціонування законодавства.

Тема 8. Суспільно-політичний лад і право України в період утвердження і розвитку капіталізму(друга пол. ХІХ- поч. ХХ ст.)

Лекція 8.1 Реформи 60-70-х років XIX ст.

Ствердження і розвиток капіталізму на Україні призвів до проведення низки реформ, а саме: селянської, судової, поліцейської, військової, фінансової. Наслідками реформ було: зміцнення самодержавної системи, посилення національного гніту, уніфікація правової системи.

Лекція 8.2. Зміни в державному і суспільному ладі в другій пол. ХІХ ст. - поч. ХХ ст.

Селянська реформа не тільки скасувала кріпацтво, але і позначилася на правовому становищі інших суспільних верств населення.

Органи влади в Україні формувалися на основі адміністративно-територіального устрою і підпорядковувалися імператору та міністерствам.

Лекція 8.2.Розвиток права (друга пол. ХІХ- поч. ХХ ст.)

Для розвитку права другої пол. ХІХ ст. було характерно прийняття законів, що сформувалися в ході проведення буржуазних реформ.

Хоча в нових нормативних актах закріплювалися зміни, більшість галузей права регламентувалися старими феодальними нормами.





Дата публикования: 2015-01-04; Прочитано: 235 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.006 с)...