Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Структура сімей і домогосподарств



Загальна соціально-демографічна характеристика є основою вивчення структури домогосподарств (ДГ) за складом, розміром і типом. При вивченні складу ДГ виділяють такі категорії: діти (особи віком до 18 років), дорослі, особи непрацездатного віку, особи працездатного віку, пенсіонери, працюючі особи, непрацюючі особи.

По-перше, домогосподарства поділяють на приватні (звичайні) та колективні (групові). За ознакою сімейності вони можуть бути сімейними та несімейними. При цьому сімейні домогосподарства поділяють на групи за такою ознакою, як структура сім’ї:

§ із однієї шлюбної пари;

§ зі шлюбної пари з дітьми;

§ із двох шлюбних пар із дітьми чи без дітей;

§ із трьох і більше шлюбних пар із дітьми чи без дітей;

§ із матері (батька) із дітьми;

§ зі шлюбної пари з дітьми чи без дітей та одного із батьків подружжя з дітьми і т. д.

На підставі класифікації за складом сім’ї можна обчислювати частки домогосподарств, використовуючи відносні величини структури:

o із повними і неповними сім’ями,

o із простими і складними сім’ями,

o із однієї, двох трьох і т.д. осіб,

o без дітей, із однією дитиною, двома і т.д. дітьми,

o із дітьми у відповідному віці,

o у складі яких є працюючі особи (немає працюючих осіб) і т.д.

Структура домогосподарств не стабільна, вона безперервно змінюється під впливом демографічних, соціальних, економічних, політичних та інших факторів. Тому аналізуючи структуру домогосподарств, вивчають її динаміку.

Визначення структурних зрушень окремих частин сукупності та узагальнюючих характеристик структурних зрушень в цілому по сукупності базується на відносних показниках структури, що являють собою співвідношення окремих частин і цілого. При цьому вони можуть бути представлені як частка (коефіцієнт) або питома вага (%). Як часткові, так і узагальнюючі показники структурних зрушень можуть відображати або “абсолютну” зміну структури у процентних пунктах чи долях одиниці, або її відносну зміну у процентах чи коефіцієнтах. “Абсолютна” зміна показана в лапках, тому що цей показник є абсолютним за методологією розрахунку, а не за суттю та одиницями виміру.

“Абсолютний” приріст питомої ваги і - ої частини сукупності показує на скільки процентних пунктів збільшилася (+) або зменшилася (-) ця структурна частина в j – ий період часу порівняно із (j – 1) періодом:

(4.17)

де dij - питома вага (частка) і - ої частини сукупності в j – ий період часу;

dij-1 - питома вага (частка) і - ої частини сукупності в (j – 1) період часу.

Найпростіше, визначити по кожній групі “абсолютну” зміну питомої ваги – структурні зрушення, які вимірюються у відсоткових (процентних) пунктах. У табл. 4.5 наведено приклад такого аналізу для визначеного складу домогосподарств за категоріями осіб в них.

Таблиця 4.5

Склад домогосподарств за категоріями осіб

  Показник Всі домогосподарства Структурні зрушення, в.п.
2008р. 2009р. 2009р. - 2008р.
Кількість домогосподарств (тисяч) 17199,0 17096,8 -
Середній розмір домогосподарства (осіб) 2,60 2,60 -
Склад домогосподарств (%) 100,0 100,0 0,0
діти до 3 років 3,2 3,4 +0,2
3–6 років 3,5 3,7 +0,2
7–13 років 7,4 6,9 -0,5
підлітки 14–15 років 2,5 2,5 0,0
16–17 років 2,8 2,7 -0,1
жінки 18–29 років 8,5 8,5 0,0
чоловіки 18–29 років 8,9 9,2 +0,3
жінки 30–54 років 19,1 19,0 -0,1
чоловіки 30–59 років 20,1 19,9 -0,2
жінки у віці 55 років і старші 16,9 17,0 +0,1
чоловіки у віці 60 років і старші 7,1 7,2 +0,1

Як видно із таблиці 4.5 за рік у складі ДГ відбулися незначні структурні зрушення, а саме: зросла питома вага дітей до 3 років і від 3 до 6 років на 0,2 в.п. кожної групи. Найбільше зростання питомої ваги (+ 0,3 в.п.) відбулося по групі чоловіків 18–29 років, а найменше- по групі «жінки у віці 55 років і старші» та «чоловіки у віці 60 років і старші» -на 0,1 в.п. кожна. Найбільше зниження питомої ваги (- 0,5 в.п.) відбулося по групі «діти 7–13 років».

Узагальнюючими показниками структурних зрушень у випадках, коли виникає необхідність оцінити структурні зрушення у соціально-економічному явищі в цілому за якісь окремі часові періоди або у кількох структур, що відносяться до окремих об’єктів за один і той же часовий період, є лінійний та квадратичний коефіцієнти “абсолютних” структурних зрушень, які визначають за формулами:

лінійний коефіцієнт “абсолютних” структурних зрушень

, (4.18)

де k – кількість структурних частин сукупності;

dij - питома вага (частка) і - ої частини сукупності в j – ий період часу;

dij-1 - питома вага (частка) і - ої частини сукупності в (j – 1) період часу.

квадратичний коефіцієнт “абсолютних” структурних зрушень

. (4.19)

Лінійний та квадратичний коефіцієнти “абсолютних” структурних зрушень (у процентних пунктах) дозволяють отримати зведену оцінку швидкості зміни питомої ваги окремих частин сукупності. Для зведеної характеристики інтенсивності зміни питомої ваги окремих частин сукупності використовують квадратичний коефіцієнт відносних структурних зрушень:

, (4.20)

Цей показник відображає той середній відносний приріст питомої ваги (у відсотках), який спостерігався за період, що досліджується.

Для зведеної оцінки структурних зрушень у досліджуваній сукупності в цілому за весь часовий інтервал, що охоплює кілька тижнів, місяців, кварталів чи років, найбільш доцільно використовувати лінійний коефіцієнт “абсолютних” структурних зрушень за n періодів (у процентних пунктах):

, (4.21)

де din - питома вага (частка) і - ої частини сукупності в останній період часу;

di1 - питома вага (частка) і - ої частини сукупності в 1 - ий період часу.

Цей показник може використовуватися як для порівняння динаміки двох і більше структур, так і для аналізу динаміки однієї і тієї ж структури за різні за тривалістю періоди часу. Методику використання формул 4.18 – 4.21 наведено у прикладі 1 до теми 6. «Статистика споживання».





Дата публикования: 2015-01-09; Прочитано: 423 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.008 с)...