Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Завдання та методичні рекомендації до вивчення теми. Державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють:



Державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють:

· спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з нагляду за охороною праці;

· спеціально уповноважений державний орган з питань радіаційної безпе­ки;

· спеціально уповноважений державний орган з питань пожежної безпеки;

· спеціально уповноважений державний орган з питань гігієни праці.

Органи державного нагляду за охороною праці не залежать від будь-яких господарських органів, суб'єктів підприємництва, об'єднань громадян, політичних формувань, місцевих державних адміністрацій і органів місцевого самовряду­вання, їм не підзвітні і не підконтрольні.

Діяльність органів державного нагляду за охороною праці регулю­ється законами України «Про охорону праці», "Про викорис­тання ядерної енергії і радіаційну безпеку", "Про пожежну безпеку", "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», іншими нормативно-правовими актами та положеннями про ці органи, що затверджуються Президентом України або Кабінетом Міністрів України.

Посадові особи спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з нагляду за охороною праці мають право:

· безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об'єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства викори­стовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції;

· одержувати від роботодавця і посадових осіб письмові чи усні пояснення, висновки експертних обстежень, аудитів, матеріали та інформацію з відповідних питань, звіти про рівень і стан профіла­ктичної роботи, причини порушень законодавства та вжиті заходи щодо їх усунення;

· видавати в установленому порядку роботодавцям, керівникам та іншим посадовим особам юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Авто­номної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування обов'язкові для виконання приписи (розпорядження) про усунення порушень і недоліків в галузі охорони праці, охорони надр, безпечної експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки;

· забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підпри­ємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих;

· притягати до адміністративної відповідальності працівників, винних у порушенні законодавства про охорону праці;

· надсилати роботодавцям подання про невідповідність окремих посадових осіб займаній посаді, передавати матеріали органам проку­ратури для притягнення цих осіб до відповідальності згідно із законом.

Громадський контроль за додержанням законодавства про охорону праці здійснюють професійні спілки, їх об'єднання в особі своїх виборних органів і представників.

Державний нагляд (контроль) здійснюється за принципами:

· пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров'я людини, функціону­вання і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності;

· підконтрольності і підзвітності органу державного нагляду (контролю) відповідним органам державної влади;

· рівності прав і законних інтересів усіх суб'єктів господарювання;

· гарантування прав суб'єкту господарювання;

· об'єктивності та неупередженості здійснення державного нагляду (конт­ролю);

·наявності підстав, визначених законом, для здійснення державного нагляду (контролю);

· відкритості, прозорості, плановості й системності державного нагляду (контролю);

· неприпустимості дублювання повноважень органів державного нагляду (контролю);

· невтручання органу державного нагляду (контролю) у статутну діяльність суб'єкта господарювання, якщо вона здійснюється в межах закону;

· відповідальності органу державного нагляду (контролю) та його посадових осіб за шкоду, заподіяну суб'єкту господарювання внаслідок порушення вимог законодавства;

· дотримання умов міжнародних договорів України;

· незалежності органів державного нагляду від політичних партій та будь-яких інших об'єднань громадян;

· наявності одного органу державного нагляду у складі центрального органу виконавчої влади.

Державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження госпо­дарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокрем­лених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (конт­ролю) у випадках, передбачених законом.

Питання для самоконтролю

1. Назвіть органи державного нагляду за охороною праці?

2. У чому полягають основні принципи державного нагляду за охороною праці?

3. Якими законами регулюються діяльність органів державного нагляду з охорони праці?

4. У чому полягають основні принципи громадського контролю за додержанням законодавства про охорону праці?

5. Які повноваження мають представники державного нагляду за охороною праці при перевірці об’єктів господарської діяльності?

Завдання до самостійної роботи

1. Чи всі працівники підприємства повинні проходити щорічну перевірку знань з охорони праці,чи лише ті,які зайняті на роботах з підвищеною небезпекою?Якщо щорічну перевірку знань проходять не всі працівники,то яка періодичність перевірки знань працівників, незайнятих на роботах з підвищеною небезпекою?Чи необхідно проводити навчання працівників з питань охорони праці перед щорічною перевіркою їх знань?

2. В якому порядку проводиться стажування робітників та допуск їх до роботи?

3. Де повинні проходити навчання і перевірку знань з охорони праці керівники та члени комісії з перевірки знань підприємств?

4. Чи є необхідність у вивішуванні інструкцій з охорони праці та планів ліквідації аварій в цехах підприємств?

5. У яких посадових інструкціях працівників повинні передбачатися обов’язки,права та відповідальність з питань охорони праці?

6. Повноваження осіб,які здійснюють громадський контроль за охороною праці та їх законодавче підтвердження?

7. Повноваження осіб,які здійснюють державний контроль за станом охорони праці?

8. Який орган виступає в ролі арбітра у випадку розірвання трудового договору за власним бажанням працівника у разі невиконання власником законодавства про охорону праці?

Рекомендована література

Основна література [1, 2, 3, 4, 8]

Додаткова література [8, 11, 12]

ТЕМА 9. СОЦІАЛЬНЕ СТРАХУВАННЯ ВІД НЕЩАСНОГО ВИПАДКУ ТА ПРОФЕСІЙНОГО ЗАХВОРЮВАННЯ НА ВИРОБНИЦТВІ

План вивчення теми

1. Завдання страхування від нещасного випадку.

2. Суб’єкти та об’єкти страхування. Види страхування. Страховий ризик і страховий випадок

3. Страхові експерти з охорони праці, їх функції і повноваження

Навчальні цілі:

засвоєння, закріплення, поглиблення і систематизація знань про:

- принципи та види страхування від нещасного випадку;

- фінансування страхових виплат, соціальних послуг та профілактичних заходів;

- джерела фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків.





Дата публикования: 2015-01-15; Прочитано: 172 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...