Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Мета: навчитися визначати якість експертизи, методом парного порівняння



Послідовність виконання завдання:

1. Визначити експертів.

2. Експертам заповнити таблицю експертизи у методі парного порівняння.

3. Розрахувати коефіцієнт узгодженості.

4. Зробити висновок про якість експертизи.

Типове рішення контрольного завдання

1. Експертною називають оцінку, отриману шляхом з`ясування думок спеціалістів (фахівців). Як правило, експертне оцінювання чи експертиза проводиться у вигляді опитування чи анкетування групи експертів. Методика групової експертизи включає до себе: 1) формулювання задач; 2) відбір та комплектування групи експертів; 3) складання плану експертизи; 4) проведення опитування експертів; 5) аналіз та обробку отриманої інформації. Відбір експертів для експертизи, це найголовніший етап, тому що достовірні данні можливо отримати не від будь якого спеціаліста. Експертом може бути людина: 1) яка володіє високим рівнем професійної підготовки; 2) спосібний до критичного аналізу минулого та теперішнього та до прогнозування майбутнього; 3) психологічно стійкий, не схильний до узгодження. Експерт - людина, запрошена для рішення питання, яке вимагає спеціальних знань.

Є й інші важливі якості експертів, але указані вище повинні бути обов`язково. Так, наприклад, професійна комплектність експерта визначається: а) по ступені близькості його оцінки до середньо групової; б) по показниках рішення тестових задач.

Об`єктивна оцінка придатності експерта визначається по формулі:

DМ = |M - Міст|, де Міст - істинна оцінка; М - оцінка експерта.

Бажано мати однорідну групу експертів, але якщо це не можливо, то для кожного з них вводиться ранг.

Експертиза буває індивідуальної та групової.

Визначення експертів. Підбір експертів - важливий етап експертизи. Висококваліфікованому експерту властиві компетентність, безпристрасність, інтуїція, широчінь поглядів та незалежність судження.

2. Провести анонімне письмове очне анкетування і вибрати з групи 5 експертів за критеріями успішності та спортивні результати.

3. Експертам заповнити таблицю 3.8 у методі парного порівняння.

Цей метод заснований на попарному порівнянні всіх факторів. При цьому встановлюється до кожної порівняльної пари об`єктів найбільш вагомий (він оцінюється балом 1). Другий об`єкт цієї ж пари оцінюється в 0 балів.

При застосуванні цього метода експерти заповнюють спеціальну таблицю - так звану матрицю парних зрівнянь. В ній співвідношення об`єктів фіксовано двічі: в строчці та в стовпчику.

Об`єкт порівняння     ... р ... m
    x12   x1p   x1m
  x21         x2m
...            
q x q1 xq2   xqp   xqm
n xn1 xn2   xnp    

Ця матриця повинна бути у кожного експерта. На ній він проставляє на перехрещені порівняльних об`єктів оцінку Хqp (1 або 0). Загальне число порівнянь, яке він повинен провести, знаходиться по формулі:

І = n(n-1)/2

де: n - число об`єктів; І - число зрівняннь.

В цьому випадку експерт заповнює таблицю, в якій і по горизонталі, і по вертикалі позначені всі зрівняльні об`єкти. Кожна клітина таблиці відноситься до двох зрівняльних об`єкта, в якій проставляється номер того, котрий, по думках експерта, має найбільш високу якість або (у випадку оцінки значущості) найбільш важливіший. Заповнюється чи одна половина таблиці, чи (у методі “повного парного зрівняння”) обидві її половини. В останньому випадку оцінювальні об`єкти зрівнюються між собою двічі. Так можна уникнути випадкових помилок.

4. Розрахувати коефіцієнт узгодженості () та зробити висновок про якість експертизи.

Хід роботи:





Дата публикования: 2015-01-04; Прочитано: 472 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...