![]() |
Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | |
|
Загальна характеристика й систематика одноклітинних
Одноклітинні, абоНайпростіші (Protozoa) (лат. protor – раніше; гр. zoon –тварина) це здебільшого одноклітинні організми, хоча серед них є й види, які утворюють колонії із кількох і багатьох клітин. Часто їх називають одноклітинними тому, що кожна клітина, яка входить до складу колонії є по суті окремим цілісним організмом і виконує всі властиві йому функції. У багатоклітинних ж організмах, різні клітини пов’язані між собою й виконують специфічні функції.
Більшість найпростіших живуть у водному середовищі: океанах, морях, озерах, річках, калюжах, плівках води, що огортають часточки ґрунту в тундрі і в тропічних лісах, піщинки в пустелях тощо. Багато їх видів веде паразитичний спосіб життя і теж пов’язані з рідинним середовищем – кров’ю, лімфою, або цитоплазмою клітин господаря. Тому вирішальне значення для їх поширенні у біосфері має волога.
Розміри найпростіших переважно мікроскопічні (від 2-5 до 50-250 мкм). Проте деякі інфузорії мають розміри 1,5-3 мм, а форамініфери – до 10 см, колонії радіолярій – до 25 см.
За останніми розрізненими даними у світовій фауні налічують 40-70 тис. видів найпростіших, у фауні України - близько 1500.
Найпростіші були відкриті в 1675 p. нідерландським вченим Антоні ван Левенгуком (1632-1723). Пізніше значних здобутків при їх вивченні досягли М. М. Тереховський (1740-1796), Л. С. Ценковський (1822-1887), В. Т. Шев’яков (1859-1930), В. О. Догель (1882-1955) та ін. Наука, предметом якої є дослідження найпростіших називають протозоологією (лат. protor; гр. zoon, logos).
Будова і життєві функції найпростіших.
Внутрішній вміст клітин найпростіших (протопласт) обмежований тоненькою мембраною, або плазмалемою. Зверху вона покрита шаром глікокаліксу (гр. glykys – солодкий; лат. callum - товста шкіра) в якому містяться спеціальні рецепторні молекули з допомогою яких вони можуть вибірково поглинати з навколишнього середовища різні речовини. У багатьох найпростіших мембрана потовщується за рахунок додаткових структур, утворюючи щільну плівку - пелікулу або справжню оболонку - кутикулу. Вони відіграють роль зовнішнього цитоскелету, надають їм певної форми і захищають від механічних пошкоджень.
Внутрішній живий вміст клітин складається з таких основних структурних компонентів: цитоплазми, одного, двох, або кількох ядер, органел (органоїдів). У цитоплазмі розрізняють два шари: більш густий і тонкий зовнішній - ектоплазму та рідкий внутрішній - ендоплазму. До складу цитоплазми входять органічні сполуки (білки, жири, вуглеводи, ліпіди), ферменти, вода й неорганічні речовини. В ній локалізуються загальноклітинні органоїди: мітохондрії, ендоплазматична сітка, рибосоми, апарат Гольджі включення та ін. Крім того, у найпростіших є органоїди руху (псевдоніжки, джгутики, війки), травлення (травні вакуолі; в інфузорій - клітинний рот, клітинна глотка, клітинний анальний отвір), виділення та осморегуляції (пульсуючі вакуолі) тощо.
Ядро найпростіших вкрите ядерною оболонкою і наповнене ядерним соком. В інфузорій є двоє ядер (ядерний дуалізм): велике, або макронуклеус (гр. makros – великий і лат. nucleus – ядро) і мале - мікронуклеус (гр. mikros – малий і лат. nucleus). З макронуклеусом (соматичним ядром) пов’язані майже всі вегетативні функції організму. Воно містить значну кількість ДНК - у десятки, а іноді в тисячі разів більшу, ніж мале і буває поліплоїдним. У ньому відбувається синтез усіх видів РНК, які переходять у цитоплазму і беруть участь у синтезі білка. Мікронуклеус (генеративне ядро) має диплоїдний набір хромосом і несе спадкову інформацію, ділиться шляхом мітозу. Ядро (ядра) контролюють обмін речовин в клітинах та розмноження найпростіших.
Важливими складовими клітин найпростіших є мікрофіламенти, що викликають скорочення тіла аби окремих його частин, a також беруть участь у поділі, та мікротрубочки, які виконують роль цитоскелета, фіксують певне положення в клітині різних органел. Взаємодіючи з між собою мікрофіламенти та мікротрубочки забезпечують рух одноклітинних.
Клітина найпростіших виконує всі функції, властиві багатоклітинному живому організму: живлення, виділення, росту, розвитку, розмноження, руху тощо.
Переміщення найпростіших у середовищі відбувається по - різному. Так, амеби рухаються за допомогою тимчасових випинів цитоплазми - псевдоніжок (псевдоподій) із швидкістю 1 см/год. Значно швидше рухаються види, які мають джгутики та війки. Джгутики довші від війок, їх буває від одного до кількох сотень, війок – до 15 тис. Евглена зелена за допомогою джгутика рухається зі швидкістю 14 мм/хв., інфузорія туфелька, органоїдами руху якої є війки – 15 см / хв.
Найпростіші відповідають на подразнення (світло, їжу, вміст солей і т. п.). Частіше вони сприймаються всім організмом. У джгутикових на передньому кінці тіла знаходиться світлочутливе,,вічко” – стигма (гр. stigma – пляма). У деяких інфузорій виявлені органоїди рівноваги – статоцисти (гр. statos – стоячий), які мають вигляд міхурців із кришталиками всередині.
Рухові реакції, якими найпростіші відповідають на подразнення називають таксисами. Залежно від характеру подразника розрізняють: хемо - (реакції на хімічні подразнення), фото - (світлові), термо - (температурні), гальванотаксиси (електричні) тощо; руху відносно подразника - позитивними (рух до подразника) і негативними (від нього).
Способи живлення одноклітинних різноманітні. Наприклад, джгутикові, що мають хлорофілові зерна, на світлі ведуть фототрофний спосіб живлення, у темряві – гетеротрофний (шляхом піноцитозу). Таким чином, ці джгутикові мають змішане, або міксотрофне, живлення, займаючи проміжне положення між рослинами і тваринами. Проте більшість найпростіших – гетеротрофи і живляться шляхом фагоцитозу – захоплення їжі за допомогою несправжніх ніжок чи клітинного рота (цитостома) та піноцитозу – поглинання рідини через тонкі канали клітинної мембрани. Перетравлення їжі відбувається в травних вакуолях, звідки поживні речовини надходять у всі частини клітини. Самі ж вакуолі після закінчення процесів травлення зникають. За характером живлення серед найпростіших є різні групи тварин (див. екологічну класифікацію організмів), за способом добування їжі серед них є хижаки та паразити. Виділення продуктів дисиміляції відбувається найчастіше через скоротливі, або пульсуючі, вакуолі. За їх допомогою підтримується також постійний осмотичний тиск усередині клітини. Така осморегуляція особливо необхідна прісноводним найпростішим, у цитоплазмі яких міститься більше солей, ніж у навколишньому середовищі. За цих умов через покриви всередину клітини безперервно надходить вода, надлишки якої виділяються пульсуючими вакуолями. Морські та паразитичні форми пульсуючих вакуоль здебільшого не мають, оскільки концентрація солей у навколишньому середовищі не менша, ніж всередині організму. Здатність найпростіших до осморегуляції забезпечує їх пристосування до життя у водоймах із різним вмістом солей. За несприятливих умов навколишнього середовища (у паразитичних перед виходом із організму хазяїна) у найпростіших спостерігається інцистуванля. При цьому клітина вкривається щільною захисною оболонкою, і організм переходить у стан спокою. Цисти здатні витримувати відсутність води, хімічні впливи, високі температури (до 50°-60°С), охолодження (до -273°С). За сприятливих умов оболонка цисти руйнується, і організм, звільнившись від неї, починає активну життєдіяльність.
Розмноження найпростіших має три основні форми: поділ, брунькування та множинний поділ - шизогонія (гр. schizo – розділяю і gamos – шлюб). Найпоширенішим є розмноження поділом материнського організму на два дочірніх. При цьому спочатку ділиться шляхом мітозу ядро, потім перешнуровується цитоплазма. Брунькування зустрічається значно рідше, наприклад, у сисних інфузорій. При цьому після поділу ядра на материнській особині утворюється невеличкий виріст цитоплазми - брунька, куди переміщується одне з новоутворених ядер. Брунька відокремлюється і розпочинає самостійне життя. Під час шизогонії ядро в материнській клітині ділиться на велику кількість дочірніх ядер з наступним утворенням відповідної кількості молодих клітин. Така форма розмноження характерна для паразитичних видів найпростіших, наприклад споровиків.
Статеве розмноження здебільшого відбувається у формі копуляції (лат. copulatio - поєднання) в результаті якої відбувається злиття двох клітин (гамет) й утворюється зигота (гр. zygotos – з’єднаний докупи) та кон'югації (лат. conjugatio – з’єднання) – тимчасового з’єднання двох організмів під час якого між ними відбувається обмін частинами ядерного апарата. Копуляція спостерігається в споровиків, деяких джгутикових, корененіжок. У випадку коло гамети мають однакові розміри копуляцію називають ізогамною, або ізогамією, коли одна з гамет, котра нагадує яйцеклітину (макрогамета) більша, а друга, подібна до сперматозоїда, рухлива менша - копуляцію називають анізогамною, або анізогамією.
Кон’югація (характерна для інфузорій) - статевий процес, при якому відбувається тимчасове з’єднання двох організмів. Під час цього процесу макронуклеус кожної особини руйнується і поступово поглинається цитоплазмою. Кожен із мікронуклеусів ділиться шляхом мейозу, внаслідок чого утворюється 4 ядра, три з них руйнуються, а з четвертого, внаслідок мітотичного поділу утворюється 2 гаплоїдних ядра (пронуклеуси). Одне з них, стаціонарне (жіноче), залишається в материнському організмі, а друге, міграційне (чоловіче), переходить по цитоплазматичному містку в організм партнера. Так кон’юганти обмінюються міграційними (чоловічими) пронуклеусами, після чого відбувається злиття останніх із стаціонарними ядрами, внаслідок чого утворюється складне ядро - синкаріон із диплоїдним комплексом хромосом. Після цього інфузорії розходяться і в них відбувається процес реконструкції ядерного апарату. Синкаріон кожної особини ділиться мітотично кілька разів (від 1 до 3) і з продуктів поділу формуються макро- і мікронуклеус.
Біологічне значення кон’югації полягає в обміні спадковою інформацією, що збільшує пристосувальні можливості організму до мінливих умов зовнішнього середовища та омолодженні макронуклеуса, що підвищує активність обміну речовин, темп розмноження тварин.
Процес закономірної зміни окремих одноклітинних поколінь називається життєвим циклом, а чергування статевого і нестатевого розмноження - метагенезом.
Зміна форм розмноження та складність життєвого циклу, окремі етапи якого можуть відбуватися в різних середовищах, має пристосувальний характер і допомагає виживати організмам у змінних умовах середовища. Особливою складністю відрізняються життєві цикли в паразитичних найпростіших.
Класифікація одноклітинних.
За сучасною систематикою в межах підцарства Одноклітинні внаслідок відсутності єдиної думки серед учених виділяють від 5 до 7 і 9 типів (роботи в галузі систематики одноклітинних продовжуються). Так, за В.О. Догелем (1981), підцарство Protozoa об’єднує п’ять типів: 1. Саркомастігофори (Sarcomastigophora); 2. Споровики (Sporozoa); 3. Кнідоспоридії (Cnidosporidia); 4. Мікроспоридії (Microspora, або Microsporidia); 5. Війчасті, або Інфузорії (Ciliophora).
Міжнародний комітет із систематики найпростіших (1980) виділив 7 типів:
1. Саркомастігофори (Sarcomastigophora); 2. Лабіринтули (Labyrinthomorpha); 3. Апікомплексні (Apicomplexa); 4. Мікроспоридії (Microsporea); 5. Міксоспоридії (Myxozoa); 6. Війчасті, або Інфузорії (Ciliophora); 7. Асцетоспорові (Ascetospora).
Нижче наведена характеристика представників трьох типів: Саркомастігофори, Апікомплексні та Війчасті, або Інфузорії.
Дата публикования: 2014-12-08; Прочитано: 1783 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!