Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Хімічна (холодна) стерилізація



Під хімічною (холодною) стерилізацією розуміють стерилізацію за допомогою розчинів хімічних речовин і газів. Така стерилізація проводиться при температурі, яка не перевищує температури коагуляції білка (45—60 °С).

Стерилізацію хімічними розчинами застосовують для обробки термонестійких предметів (хірургічні інструменти, виготовлені з полімерних матеріалів, гумові предмети та ін.). Оскільки хімічні сполуки знищують в основному поверхневу мікрофлору, важливе значення має попередня очистка поверхні предметів.

Для вологої стерилізації використовують різні сполуки йоду, хлору, окисники, альдегіди тощо. Однак основне значення мають надоцтова кислота («Дезоксон-1»), перекис водню, етиловий спирт.

Для стерилізації переважно використовують 1 % розчин надоцтової кислоти. Тривалість обробки — 45 хв. Кислота зберігається в холодильнику протягом 6 міс, а її розчин можна застосовувати протягом 1 доби. При роботі з надоцтовою кислотою необхідно користуватися захисними окулярами, надягати гумові рукавиці та фартух. Цим методом стерилізують катетери, трубки з пластмаси, кардіостимулятори, протези клапанів серця, шовний матеріал. Контроль за якістю стерилізації проводять за допомогою індикатора окису етилену. Стерилізація надоцтовою кислотою не є надійним методом, оскільки не забезпечує рівня стерилізації, необхідного для клінічної практики.

Перекис водню застосовують у вигляді 6 % розчину при температурі 18 °С протягом 6 год, при температурі 50 °С — протягом 3 год. Розчин перекису водню можна використовувати протягом 7 днів, зберігаючи його в закритому посуді.

При застосуванні 70 % етилового спирту інструменти витримують у ньому протягом 2 год.

Для стерилізації розчинами користуються емальованим, скляним або пластмасовим посудом з покришкою. Предмети повністю занурюють у розчин, вільно розкладають у ньому і витримують визначений час, накривши посуд покришкою. Після закінчення стерилізації матеріал промивають у стерильній дистильованій воді або в стерильному ізотонічному розчині хлориду натрію в асептичних умовах і зберігають у контейнері, вистеленому стерильною серветкою, не більше 1 доби.

Газову стерилізацію застосовують для обробки термонестійких предметів, які не витримують стерилізації в автоклаві або в сухожаровій шафі (катетери, зонди з штучних матеріалів, шланги, протези, ендоскопи, кардіостимулятори, наркозна та дихальна апаратура; оптичні прилади, ріжучі й колючі інструменти, кетгут, одноразові предмети з синтетичних пластмас).

Найчастіше використовують окис етилену, пари формаліну. Окис етилену діє бактерицидно за рахунок алкілювання протеїнів бактерій. Це безбарвний газ з неприємним ефіроподібним запахом. Його токсична дія проявляється головним болем, нудотою, блюванням та зупинкою дихання. Застосовується в заводських умовах у спеціальних газових стерилізаторах у приміщеннях з витяжною вентиляцією. Після закінчення стерилізації для запобігання вибуху залишки газу видаляють через випускні камери у витяжні труби.

Газ добре проникає через поліетиленову упаковку і заміщує там повітря. Тому предмет в упаковці після газової стерилізації залишається стерильним до порушення її цілості.

Кип'ятіння як метод стерилізації шприців та голок, згідно з галузевим стандартом 42—21—2—85 «Стерилізація і дезин-фекція медичного інструментарію», не передбачене. Але в виняткових випадках (у невеликих лікарнях, амбулаторіях, у домашніх умовах), коли неможливо простерилізувати шприци та голки іншим способом, можна застосувати кип'ятіння.

Стерилізація кип'ятінням проводиться в спеціальних металевих кип'ятильниках з решіткою для вкладання інструментів. Сітку кип'ятильника застеляють марлею, вкладають два пінцета, циліндри, поршні шприца, не менше двох голок з розрахунку на один шприц і зверху — гачки для виймання решітки. Заливають холодною дистильованою водою, щільно накривають кришкою і кип'ятять 45 хв з моменту закипання води. Якщо в процесі кип'ятіння в стерилізатор додають ще якийсь інструмент, то кип'ятіння продовжують ще 45 хв з цього моменту. Після закінчення стерилізації кришку з стерилізатора знімають і перевертають стерильною стороною догори, стерильним корнцангом або пінцетом (з потрійного розчину) дістають гачки і ними виймають решітку з інструментами. Решітку кладуть упоперек кип'ятильника, щоб стекла вода. Після того приступають до збирання шприца або переносять решітку на стерильний стіл і, користуючись стерильним корнцангом, розкладають інструменти з решітки на стерильному столі.





Дата публикования: 2014-12-10; Прочитано: 12017 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.005 с)...