Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Суб'єкти адміністративно-правових відносин



У адміністративному праві під суб'єктом розуміють носія (власника) прав і обов'язків у сфері державного управління, які передбачені адміністративно-правовими нормами, здатного надані правf реалізовувати, а покладені обов'язкі виконувати.

Суб'єкт адміністративно-правових відносин повинен володіти адміністративною правоздатністю та адміністративною дієздатністю.

Адміністративна правоздатність - це здатність суб'єкта мати права і обов'язки у сфері державного управління.

Правоздатність з'являється з моменту виникнення суб'єкта. Якщо йдеться про фізичну особу, - то з моменту народження громадянина; якщо про юридичну - з моменту державної реєстрації. Припиняється з моменту зникнення суб'єкта, тобто з моменту ліквідації підприємства, установи, організації, а якщо про фізичну особу, - то з моменту смерті.

Адміністративна дієздатність - це здатність суб'єкта самостійно, комплексними діями реалізовувати надані йому права і виконувати покладені на нього обов'язки у сфері державного управління.

Складовою дієздатності є адміністративна деліктоздатність, тобто здатність суб'єкта нести за порушення адміністративно - правових норм юридичну відповідальність.

Адміністративне законодавство України донині не передбачає адміністративної відповідальності юридичних осіб, хоча вказівка щодо її можливості вже має місце.

Не визнаючи за юридичними особами адміністративної відповідальності, законодавець встановлює для них матеріальну та іншу відповідальність (наприклад, накладення на об'єднання громадян таких стягнень, як попередження, тимчасове призупинення діяльності, примусовий розпуск тощо), яка кваліфікується як «заходи адміністративного характеру».

Отже, адміністративна деліктоздатність полягає у здатності фізичних осіб нести адміністративну відповідальність, а юридичних осіб - відповідальність в адміністративному порядку, включаючи матеріальну.

До основних носіїв суб'єктивних прав і обов'язків у сфері державного управління взагалі, і виконавчої влади зокрема, треба віднести:

1. Президента України.

2. Органи державної виконавчої влади.

3. Державних службовців - як суб'єктів, у діяльності яких об'єктивуються повноваження державних органів управління.

4. Громадян України, іноземців, осіб без громадянства.

5. Органи місцевого самоврядування.

6. Об'єднання громадян.

7. Суб'єктів підприємницької діяльності.

Згідно зі ст. 102 Конституції України, Президент України є главою держави і виступає від її імені, є гарантом державного суверенітету, територіальної цілісності, додержання Конституції, прав і свобод людини.

Органи виконавчої влади є основними (після Президента України) функціонально - галузевами носіями виконавчої влади в державі.

За масштабом діяльності органи виконавчої влади поділяються на:

1) вищі;

2) центральні;

3) місцеві;

4) спеціальні.

До вищих належать органи, виконавчо-розпорядча діяльність яких поширюється на всю територію України. Таким органом є Уряд України - Кабінет Міністрів.

Стаття 113 Конституції України фіксує, що Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади. Він відповідальний перед Президентом України та підконтрольний і підзвітний Верховній Раді України. До його складу входять Прем'єр-міністр України, перший віце-прем'єр - міністр, три віце-прем'єр-міністри, міністри.

До центральних органів виконавчої влади належать ті, що керують відповідними галузями або здійснюють функціональне (міжгалузеве) управління. Це міністерства, наприклад, міністерство внутрішніх справ; комітети, наприклад, Державний комітет зв'язку та інформатизації; відомства, наприклад, Служба Безпеки України, Державна податкова адміністрація України.

Робота центральних органів виконавчої влади спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 118 Конституції України, виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації.

Склад місцевих державних адміністрацій формують голови місцевих державних адміністрацій, які призначаються на посаду і звільняються з посади Президентом за поданням Кабінету Міністрів України.

Місцеві державні адміністрації підзвітні та підконтрольні відповідним місцевим радам у частині повноважень, делегованих їм відповідними районними чи обласними радами, а також органам виконавчої влади вищого рівня.

До спеціальних органів державної виконавчої влади належать органи, які не віднесені законодавством ні до вищих, ні до центральних, ні до місцевих, проте наділені статусом органу виконавчої влади.

Таким органом є міліція, яка, відповідно до ст. 1 Закону України «Про міліцію» від 20 грудня 1990 р., має статус «державного озброєного органу виконавчої влади». З адміністративно-правової точки зору, міліція являє собою системну сукупність спеціальних державних підрозділів, частин, установ, які є носіями виконавчої влади і реалізують свою компетенцію в сфері охорони громадського порядку, громадської безпеки і боротьбі зі злочинністю. Вона є найважливішою складовою органів внутрішніх справ.

Основними завданнями міліції є забезпечення особистої безпеки громадян, захист прав і свобод, законних інтересів; попередження правопорушень та їх припинення; охорона та забезпечення громадського порядку; виявлення і розкриття злочинів, розшук осіб, які їх

вчинили; забезпечення безпеки дорожнього руху; захист власності від злочинних посягань; виконання кримінальних покарань та адміністративних стягнень; участь у наданні соціальної, правової допомоги громадянам, сприяння в межах своєї компетенції державним органам, підприємствам і організаціям у виконанні покладених на них законом обов'язків.

Виконуючи адміністративні функції, міліція зобов'язана припиняти адміністративні правопорушення і здійснювати провадження у справах щодо них; забезпечувати в межах своєї компетенції безпеку дорожнього руху, додержання законів, правил, нормативів у цій сфері, здійснювати реєстрацію, облік автотранспортних засобів, приймати іспити на право керування транспортними засобами і видавати відповідні документи; запобігати забрудненню повітря, водойм транспортними засобами та сільськогосподарською технікою, давати дозвіл на придбання, зберігання, носіння і перевезення зброї, боєприпасів, вибухових речовин та матеріалів, інших предметів та речовин, щодо зберігання і використання яких установлені спеціальні правила, а також на відкриття об'єктів, де вони використовуються. Контролювати додержання зазначених правил та функціонування згаданих об'єктів; контролювати додержання громадянами та службовими особами встановлених законодавством правил паспортної системи, в'їзду, виїзду, перебування в Україні і транзитного проїзду через її територію іноземних громадян та осіб без громадянства.





Дата публикования: 2014-12-08; Прочитано: 459 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...