Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Українці на етнічних українських землях у складі Польщі



Масив українських земель міжвоєнної Польщі обіймав 130 тис. кв. км (тодішня територія УРСР становила близько 450 тис. кв. км). На цих землях проживало понад 10 млн чоловік, або майже 30% населення Польщі. Українські етнічні землі складалися з територій, які мали різну історичну долю: Східна Галичина з Лемківщиною, Холмщина з Підляшшям (Підлісся), Західна Волинь і Полісся. За кілька століть питома вага українців у їхньому населенні істотно знизилася. Натомість збільшилася частка поляків, євреїв, німців.

Як відомо, Галичина ("Королівство Галіції і Лодомерії" в складі Австро-Угорщини) поділялася на Західну з центром у Кракові й Східну - з головним містом Львів. Західна Галичина була польською етнічною територією. В ній проживало небагато українців - до 87 тис. осіб на початку XX ст. У Східній Галичині налічувалося 3 млн 293 тис. українців, всі інші жителі краю були національними меншинами.

Холмщина розташовувалася на лівому березі Західного Бугу. Центром її історичної області був Холм (нині - Хелм), заснований князем Данилом Галицьким. На північ від Холмщини було Підляшшя. Дослідники (С. Кульчицький) наголошують на складній історичній долі цієї української землі. Вона у різні часи входила до складу п'яти держав - Литви, Польщі, Пруссії, Австрії та Росії. Під час Першої світової війни царський уряд депортував (перед відступом) з цього регіону близько 120 тис. українців. Після падіння самодержавства на батьківщину повернулася лише незначна їх частина. За переписом 1931 р., серед населення основної частини Холмщини з Підляшшям (на винятком населеної майже повністю поляками західної частини) українці становили 32%, "латинники" (українці за мовою та римо-католики за віросповіданням) - 26%, поляки - 30%, євреї-до 10%.

Українці Західної Волині (в основному охоплює територію сучасних Волинської та Рівненської областей) та Західного Полісся (за сучасним адміністративним поділом - північні райони Волинської області та південні райони Брестської області сусідньої Білорусі) у складі міжвоєнної Польщі, відповідно до перепису 1931 р., становили переважну більшість населення. Досить зазначити, що інші з основних національних груп - поляки разом із "латинниками" становили лише 15%, а євреї-до 10%.

Незважаючи на питому вагу українців у краї, у спеціальній літературі справедливо зазначається, що рівень освіченості й національної самосвідомості жителів Західної Волині, особливо Полісся, був украй низький. Давалася взнаки антиукраїнська політика чиновників Російської імперії впродовж багатьох десятиліть. Зокрема, під час перепису 1931 р. на Поліссі було зареєстровано близько 700 тис. чоловік, які не назвали своєю рідною мовою українську. А мову, якою розмовляли (українську, звичайно), вони називали "тутейшою", "місцевою", "хлопською". Натомість "панською" мовою для них була польська або російська.





Дата публикования: 2014-11-28; Прочитано: 252 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.007 с)...