Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
Зміст міжособистісного сприйняття залежить від характеристик як суб'єкта, так і об'єкта сприйняття тому, що вони включені в певний взаємодія, що має дві сторони: оцінювання один одного і змінаякихось характеристик один одного завдяки самому факту свого присутності. Але у повсякденному житті люди не завжди знають дійсні причини поведінки іншої людини. Тоді, в умовах дефіциту інформації, вони починають приписувати один одному як причини поведінки, так і якісь громад характеристики.
Серед ефектів міжособистісного сприйняття найбільш досліджені три:ефект ореолу ("галоеффект"), ефект новизни і первинності а також ефект,або явище, стереотипізації.
Сутність ефекту ореолу полягає у формуванні специфічної установки на що спостерігається через спрямоване приписування йому певних якостей: Цей образ, що існував раніше, виконує роль "ореолу",що заважає бачити справжні риси і прояви об'єкта сприйняття.
Тісно пов'язані з цим ефектом і ефекти "первинності" (або "порядку")і "новизни". Обидва вони стосуються значущості певного порядку пред'явленняінформації про людину для складання уявлення про нього. У ситуаціях,коли сприймається незнайома людина переважає ефект первинності. Вінполягає в тому, що при суперечливих після першої зустрічі даних про целюдину, інформація, яка була отримана раніше, сприймається якбільш значуща і надає більший вплив на загальне враження про людину.
Протилежний ефекту первинності - ефект новизни, якийполягає в тому, що остання, тобто більш нова інформація,виявляється більш значущою, діє в ситуаціях сприйняття знайомоголюдини.
Відомий також ефект проекції - коли приємному для нас співрозмовникові мисхильні приписувати свої власні достоїнства, а неприємному - своїнедоліки, тобто найбільш чітко виявляти у інших саме ті риси,які яскраво представлені у нас. Ще один ефект-ефект середньої помилки --це тенденція пом'якшувати оцінки найбільш яскравих особливостей іншого в біксереднього.
У більш широкому плані всі ці ефекти можна розглянути як проявиособливого процесу, що супроводжує сприйняття людини людиною, а самепроцесу стереотипізації.
Дата публикования: 2014-11-29; Прочитано: 2835 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!