Главная Случайная страница Контакты | Мы поможем в написании вашей работы! | ||
|
Як елемент електричної схеми транзистор завжди використовується таким чином, що один із його електродів є вхідним, другий вихідним, а третій – спільним. В залежності від того, який електрод є спільним, розрізняють три схеми ввімкнення: зі спільною базою (СБ), спільним емітером (СЕ) та спільним колектором (СК). Схеми вмикання приведені на рис. 3.5.
Одним із основних парамерів транзистора є коефіцієнт передачі по струму, який являє собою відношення зміни вихідного струму до зміни вхідного струму.
Для схеми зі СБ вхідним є струм емітера І Е, а вихідним струм колектора І К.
Коефіцієнт передачі струму в цьому випадку дорівнює
.
Рисунок 3.5 – Схеми вмикання транзистора
Оскільки струм колектора завжди менший струму емітера, то менший одиниці і знаходиться в межах від 0,95 до 0,97.
В схемі зі СЕ струм бази І Б є вхідним, а ІК – вихідним.
Оскільки струм бази значно менший струму колектора, то значно більший одиниці і може становити декілька десітків одиниць для транзисторів середньої та високої потужності та 100 і більше для транзисторів малої потужності.
Коефіцієнт і взаємопов’язані
.
Коефіцієнт передачі по струму для схеми зі СК також визначається відношенням приросту вихідного струму dI E до вхідного dI Б
.
Схема зі СК забезпечує максимальне підсилення по струму.
Степінь залежності U ЕБ від І Е прийнято оцінювати за допомогою диференційного вхідного опору і емітерного переходу
,
при І Е = 0, .
Величина емітерного струму визначається в основному процесами інжекції дірок з емітера в базу і його величина становить одиниці Ом.
Важливим параметром транзистора є об’ємний опір бази. База транзистора виконується в основному з високоомного матеріалу, і тому її об’ємний опір r б в роботі транзистора грає значну роль. Величина r б визначається в основному опором її активної дільниці, а саме, того шару бази, який знаходиться між емітером та колектором. Для найпростішого випадку опір базової області можна визначити за виразом
,
де – питомий опір матеріалу бази; w – ширина бази.
Опір колекторного переходу можна розрахувати за виразом
, при ІЕ = const.
Внаслідок модуляції ширини бази зміна U кб викликає зміну І к, але вона, як правило, дуже мала, тому опір практично незалежить від напруги на колекторі і його величина може становити від сотні кОм до одиниць МОм.
Дата публикования: 2014-11-18; Прочитано: 1155 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!