Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

А.В.Кондратьев 1 страница



Урок 1. Тема. Що таке природа. Якою буває природа. Охорона природи 302

Урок 2. Тема. Тіла. Речовини. Молекули 309

Урок 3. Тема. Сонячне світло і тепло 313

Урок 4. Тема. Термометр 316

Урок 5. Тема. Повітря навколо нас. Властивості повітря 318

Урок 6. Тема. З чого складається повітря. Збережемо повітря чистим 321

Урок 7. Тема. Без води немає життя. Властивості води-рідини.

Вода — розчинник 326

Урок 8. Тема. Перетворення води. Кругообіг води в природі 329

Урок 9. Тема. Вода має бути чистою 332

Урок 10. Тема. Що таке гірські породи. Що таке корисні копалини.

Гірські породи потребують охорони 335

Урок 11. Тема. Що таке ґрунт. З чого складається ґрунт 338

Урок 12. Тема. Охорона фунту 340

Урок 13. Тема. Зелене диво землі — рослини. Різноманітність живих

організмів. Значення рослин у природі та житті людей 342

Урок 14. Тема. Будова рослин. Рослини — живі організми 347

Урок 15. Тема. Дерева, кущі, трав'янисті рослини.

Якими бувають дерева, кущі, трав'янисті рослини 352

Урок 16. Тема. Різноманітність рослин у природі 356

Урок 17. Тема. Розмноження квіткових рослин. Як виростити нову рослину

з насінини. Як виростити нову рослину без насіння 360

Урок 18. Тема. Довкілля рослин. Як рослини пристосувалися

до різних умов життя 365

Урок 19. Тема. Чи можуть рослини захищатися. Охорона рослин 372

Урок 20. Тема. Як розрізняють тварин. Тварини — живі організми 379

Урок 21. Тема. Різноманітність тварин у природі 382

Урок 22. Тема. Чим живляться тварини. Ланцюги живлення 385

Урок 23. Тема. Як розмножуються тварини 389

Урок 24. Тема. Довкілля тварин. Як тварини добувають корм 392

Урок 25. Тема. Як дикі тварини захищаються. Охорона тварин 395

Урок 26. Тема. Гриби. Дроб'янки. Значення грибів і бактерій у природі. Їстівні та отруйні гриби. Корисні та хвороботворні бактерії.

Правила гігієни 401

Урок 27. Тема. Людина — частина природи. Організм людини.

Шкіра — захисник організму. Бережіть шкіру 404

Урок 28. Тема. Скелет — опора тіла людини. Як бути струнким 408

Урок 29. Тема. Як людина рухається. Чому треба тренувати м'язи 412

Урок 30. Тема. Як відбувається живлення людини.

Бережи органи травлення 416

Урок 31. Тема. Для чого і як людина дихає. Бережи органи дихання 420

Урок 32. Тема. Для чого людині органи кровообігу.

Бережи органи кровообігу 424

Урок 33. Тема. Мозок і нерви. Як людина сприймає 427

Урок 34. Тема. Взаємозв'язки в природі 429

3 КЛАС

УРОК 1

Тема. Що таке природа.

Якою буває природа. Охорона природи

Мета: закріпити поняття природа, нежива природа, жива природа; формувати уявлення про моральну, естетичну, пізнавальну, валеологіч- ну, практичну цінність природи для людей; розвивати уміння розрізняти предмети неживої і живої природи та предмети, зроблені людьми; роз- ширити уявлення про те, що загрожує природі, про шляхи збереження природних багатств і правила поведінки в природі; формувати вміння робити схематичні записи (моделювати), спостерігати за живою і нежи­вою природою; виховувати почуття відповідальності за природу рідно- го краю, країни, прагнення берегти, примножувати, охороняти приро­ду; розвивати пізнавальний інтерес до вивчення природи.

Обладнання: ілюстрації із зображенням представників царств живої природи; предмети неживої природи, малюнки із зображенням рослин різних видів, кросворди.

ХіД УРОКУ

Хвилинка спостережень

Який зараз місяць?

Що ви можете сказати про тривалість дня? ночі?

Як змінився колір неба?

Чи падав дощ?

Перевірка домашнього завдання

Бесіда. Що таке ґрунт?

Які складові ґрунту ви знаєте?

Як утворюється ґрунт?

Тест.

Запишіть відповіді: так чи ні.

Верхній шар землі, на якому ростуть рослини, називається ґрунтом.

родючість — головна властивість ґрунту.

Чим більше у ґрунті перегною, тим він бідніший.

Ґрунт буде більш родючим, якщо в нього вносити органічні та міне-

ральні добрива.

До складу ґрунту входять лише пісок і глина.

Проблемне завдання

Про що буде наш урок, ви дізнаєтесь, розгадавши кросворд.

Розгадування кросворду «Природа» (див. додаток).

Повідомлення теми і мети уроку

Вивчення нового матеріалу

Використовуємо методи інтерактивного навчання «Мікрофон» та

«Мозковий штурм». («Що належить до природи?»)

Яка прекрасна природа навколо нас! Безмежне поєднання форм і кольорів, дивовижна гармонія зелених барв оточує нас повсякчас. При­рода не знає порожнечі. Кожна її частка насичена життям. Майже скрізь ростуть різноманітні рослини. Всі вони змінюються протягом року і при- крашають Землю по-своєму.

Робота в групах «Зима», «Весна», «Літо», «Осінь».

Розкажіть про свої спостереження за рослинним світом у різні пори року.

Надзвичайно багатий і тваринний світ Землі. Кожної пори року змінюється життя тварин. (Учні в групах «Зима», «Весна», «Літо», «Осінь» пригадують, як змінюється життя тварин протягом року.) Планета Земля, на якій ми живемо, освітлюється й обігрівається Сонцем. Без сонячного тепла і світла не було б життя. На планеті Земля багато гір, морів, річок, океанів. Є ліси, степи, пустелі. По небу пливуть пухнасті хмаринки. Всі живі організми не можуть жити без повітря. Все це належить до природи. А людина? Людина — теж частина природи. Але вона — істота розумна. Тільки вона здатна створювати те, чого ніколи не було у природі.

На завершения експерти підсумовують: «Ця інформація дозволяє нам зробити висновок: все, що нас оточує, і сама людина належить до приро­ди; крім того, до природи належить й те, що зроблено людиною».

Бесіда про предмети живої і неживої природи.

1) Читання учнями віршів з екрана телевізора (науково-освітній

канал).

Де ти, білочко, живеш?

Що ти, білочко, гризеш?

У зеленому ліску,

У дуплі, у соснячку

Я гризу горішки,

І гриби, і шишки.

А в морози люті, злі

Ти не мерзнеш у дуплі?

Мене добре зігріва

Моя шубка хутрова.

І тому зимові дні

Мені зовсім не страшні.

(Г. Демченко)

Перелічіть все, що належить до живої природи (у вірші).

Назвіть предмети живої природи, що знаходяться навколо вас.

Зійшли сніги, шумить вода, Весною повіва, Земля квіточки викида, Буяє травка молода; Все мертве ожива. Веселе сонечко блищить, Проміння щедро ллє, Гайок привітно шелестить, Неначе кличе пригостить; Струмочок виграє...

(П. Грабовський)

Перелічіть все, що належить до неживої природи (у вірші).

Що ще належить до неживої природи?

Гра «Жива і нежива природа».

(Подорож за таблицями, картинами, гербарієм.)

Об'єднати клас у дві команди. Назвати відмінності між тваринами і рослинами, розплутавши плутанинки. Перемагає команда, яка швид­ше виконає завдання (див. додаток).

Робота з підручником (С. 75).

Знайти в тексті підручника «Якою буває природа» відповідь на за- питання:

Що дає природа для людей?

Робота в зошитах (С. 13, завдання 1—4).

Назвати предмети, зроблені людьми.

Що вивчає природознавство? Фізкультхвилинка

3. Зупинись! Природі боляче!

Читання учнем вірша з екрана телевізора (науково-освітній канал).

Всією душею, всім своїм серденьком

Люблю тебе, рідний край, земленько рідненька.

І вас люблю, гори, ліси та гайочки,

І вас, ріки повноводні, маленькі струмочки...

Бо в тих ріках і струмочках — в чистій тій водиці —

Бачу тебе, рідний краю, дорога землице!

Ти мене годуєш, як свою дитину,

Тому люблю тебе, земле, люблю Україну!

Розповідь вчителя.

Немає в світі кращої землі, ніж наша Україна! Ми любимо її ро- дючу землю, води Чорного моря, зелені верховини Карпат, розлогі ниви, тихі озера, бистрі ріки, темні діброви. Любимо тебе, Україно, наш ти­хий земний рай!

Сьогодні Україна — одна з екологічно забруднених країн. Трагедією в житті всього українського народу стала аварія на Чорнобильській АЕС. Велика кількість радіаційних продуктів потрапили у навколишнє середо- вище після аварії, згубно вплинули на все живе, на здоров'я людей. Значно підвищилася захворюваність, особливо серед дітей віком до 14 років.

Збільшився ріст екологічних захворювань. Заводи і фабрики завда- ють великої шкоди навколишньому середовищу.

Майбутнє землі у небезпеці! Людство стоїть на порозі екологічної катастрофи, виникла проблема чистої води, йдуть кислотні дощі, люди хворіють на рак...

У пам'яті спливають слова Тараса Шевченка: «Схаменіться, будьте люде, бо лихо вам буде».

Ліси на нашій планеті зникають зі швидкістю 20 гектарів за хвили- ну. Зникають цінні види тварин, птахів, рослин, гине риба, потоки авто­машин отруюють повітря, яким ми дихаємо. І тому ми повинні бити на сполох, щоб врятувати нашу Землю.

3) Виступ екологів.

й учень. «Берегти природу — значить берегти життя»,— у цих словах закладено глибокий зміст, адже кожен з нас — це часточка всьо­го живого на землі, і вона — наш спільний дім.

й учень. Природа, як поранений птах, кричить, благає нас до- помогти їй. Ми повинні знати, як можна зберегти природні багатства для тих, хто живе й житиме на Землі.

й учень. Дехто вважає: «Нічого не станеться, якщо я зламаю одну гілочку, зірву квітку, знищу метелика, нап'юся березового соку».

Але природі буде гірше! Бо кожна зламана гілка, кожна зірвана квіт­ка, кожний знищений метелик — це маленька трагедія, рана, яку ви за- вдали природі.

й учень. Запам'ятайте, якщо ви щось узяли від землі, то має- те віддати їй. Посадіть дерево, вичистіть джерельце, підгодуйте птахів. Тільки тоді збережеться неповторна краса природи.

й учень. Щоб зберегти ті види нашої природи, яким загрожує повне знищення, вчені всього світу об'єдналися в Міжнародну спілку охорони природи. Тварин і рослин, комах і птахів, які можуть зникнути назавжди, вчені стали записувати в Червону книгу.

й учень. Червона книга — це сигнал небезпеки, це заклик для всіх дорослих і дітей: «Допоможіть!».

й учень. На всій планеті Земля люди не байдужі до того, як на ній живеться і яку планету ми залишимо у спадок наступним поколінням.

Невже в майбутньому на світі Не будуть квітнуть дивні квіти, Конвалії й фіалки ніжні І вісник березня — підсніжник?!

Ні! Ні! Бо в Червону книгу вчені занесли Світ неповторний і чудесний, Що поступово вимирає Й давно рятунку в нас благає!

й учень. Назва книги — «Червона», бо вона, подібно до черво- ного сигналу світлофора, має будити у людей тривогу за долю природи.

й учень. «Зупинись, людино! Подумай! Будь обережною».

Червона сторінка сповіщає, що видові загрожує загибель. Біла сторін­ка сповіщає, що вид ще не щез, але його все меншає і меншає.

А зелена сторінка — то сторінка надії. Сюди із червоних та білих «пе­реводить» ті види, яким завдяки піклуванню людей більше не загрожує знищення.

й учень. У 1980 році випущено Червону книгу України.

й учень. В Україні створено 13 заповідників, у яких ще є рід- кісні рослини і тварини. На Львівщині є Майданський заповідник, заповід- ник Асканія-Нова, Канівський заповідник, Карпатський заповідник.

Вікторина.

Які ти знаєш рослини твоєї місцевості, занесені до Червоної кни­ги України?

Назвати тварин, які мешкають у твоїй місцевості, що занесені до Червоної книги України.

Які птахи, комахи занесені до Червоної книги?

Назвати лікарські рослини твоєї місцевості, які занесені до Чер­воної книги.

Слухання пісні «Джерельце».

Рольова гра. Спрощене судове слухання.

Ролі виконують: суддя — вчитель; обвинувачуваний — директор КСП; обвинувач — кореспондент газети «Сільські вісті», потерпілий — Риб- ка, експерт.

Кореспондент. Окрасою нашого Острополі є річка Случ. Ко­лись вона годувала рибою прибережних жителів. Та чи довго вона милу- ватиме наше око?

Тече вода каламутна, В Случі рибка дуже смутна. Вона смутна, ще й сердита, Бо, напевне, буде вбита. І не встигне закричати. Бо КСП і заводи Каламутять чисті води.

Рибка

Ой біда! Люди, що це за вода? Може, вам і добре пити, А мені в ній важко жити. І на дні, і у воді хімікати в ній усі.


А вода була ж колись. Люди, звідки ви взялись? Люди, трохи совість майте,— Бідну Рибку виручайте!

Кореспондент. Є причина сумувати Рибці у Случі, бо у воду потрапляють відходи з відгодівельного комплексу КСП «Левківське». Якщо так і далі буде, то не довго й до біди, адже кожному відомо, що «без води — і ні туди, і ні сюди».

С у д д я. Прошу експертів висловити свою думку щодо забруднен- ня води в річці Случ.

Експерт демонструє дослід забруднення води, підтверджує доповідь допо- відача.

Суддя виносить вирок.

Для підтримання чистоти води необхідно:

фільтрувати використану воду;

очищати дрібні водойми;

не засмічувати річки.

7) Запитання до учнів.

— Що вам потрібно робити, щоб не забруднювати воду її річці Случ?

(Відповіді учнів.)

Підсумок уроку. Оцінювання учнів

Домашнє завдання

Опрацювати статті підручника (С. 74—75).

Вивчити правила поведінки в природі (С. 78—79).

Виконати завдання в зошиті (С. 14).

Додаток

КРОСВОРД «ПРИРОДА»

Розв'язавши кросворда, довідайтеся про скарб, який є найдорожчим і найціннішим у світі.

      п      
      Р          
      и          
      р        
    о          
    д          
      а        

Це весняний чорний птах, Називають його... (шпак).

За вікном сніжок, Піднялася віхола,

Та не страшно пташці, Що сидить під стріхою. (Горобець)

Хитра кума сліди замела. (Лисиця)

Вправні будівельники Майструють дашок

З соснових гілок. (Мурахи)

Я найперша квітка в гаю, Синім цвітом зацвітаю. (Пролісок)

Влітку наїдається,

Взимку відсипається. (Ведмідь)

Білі дзвіночки висять, гойдаються, Як вони називаються? (Конвалії)

Який найдорожчий скарб у світі?

Хто повинен охороняти природу?

Які справи щодо охорони природи може виконувати кожен

з вас?

ПЛУТАНКИ

Знайди перший кружечок, і тоді за лініями прочитаєш, чим відріз- няються тварини від рослин.

УРОК 2

Тема. Тіла. Речовини. Молекули

Мета: формувати елементарні поняття тіло, речовина, молекула; вміння розрізняти тіла і речовини в природі; формувати вміння моде- лювати будову твердих, рідких і газоподібних речовин, виконувати до- сліди за інструкцією; виховувати зосередженість та охайність під час ви- конання дослідів.

Обладнання: залізний цвях, шматочок крейди, повітряна кулька, дві склян­ки з водою, кристалики марганцевокислого калію (марганцівки), кухонної солі, малюнки із зображенням рослин і трав, занесених до Червоної книги.

ХіД УРОКУ

Хвилинка спостережень

Який сьогодні день?

Чи були зранку опади?

Порівняйте вчорашню погоду і сьогоднішню.

Перевірка домашнього завдання

1. робота в групах.

Обговорити в групах і записати на дошці.

назви предметів живої природи;

назви живих організмів;

назви предметів, які виготовлені людиною.

2. Гра «Впізнай рослину за описом».

Одні з перших квітів лісу, що сповіщають про настання весни. Ніж- ні, схожі на невеличкі дзвоники, білосніжні квіти прикрашають ще зовсім зимовий ліс. (Підсніжники)

За ніжність квіток їх називають блакитною зірочкою. Листки схожі на лис - тки підсніжників. У кожної квітки 6 тендітних пелюсток. (Пролісок)

Ця квітка цвіте весною. Листки її м'якенькі, світло-зелені. У них, як із зелених долоньок, тягнуться до сонця квітки, що нагадують дитячі брязкальця. (Первоцвіт)

Ніжно-фіолетові квіти цієї рослини піднімаються на тоненьких сте- бельцях. Серединка квіточки, наче крихітне очко, вдивляється в лі- сову красу. Листки схожі на маленькі розгорнуті долоньки. ростуть вони між деревами, кущами. (Фіалки)

Ця ніжна квітка росте в тіні між деревами і кущами. В травні серед пишного зеленого листя піднімаються квіткові стрілки, а на них, наче фарфорові дзвоники, висять білі духмяні квіти. (Конвалії)

Що це за квіти?

Чому вони занесені до Червоної книги Хмельниччини?

Де ви бачили такі квіти?

Чому не потрібно зривати лісові та польові квіти для букетів?

Повідомлення теми та мети уроку

Вивчення нового матеріалу

1. Повідомлення вчителя.

Предмети неживої природи, живі організми та предмети, виготов­лені людиною, мають назву. А яку назву мають ці предмети, ми дізнає- мося, коли розгадаємо кросворд.

кросворд «тіла»

Далеко мій стук навколо чути,

Деревам я друг, а шкідникам — ворог. (Дятел)

Перша весняна квітка. (Підсніжник)

Найрозумніша істота на Землі. (Людина)

а

Матеріал, з якого шиють одяг. (Тканина)

т

л

— Отже, ми будемо вивчати тіла. Це зовсім для вас нові терміни. Будь­те уважні на уроці, щоб довідатись, що вони означають.


Практична робота.

Учні розглядають шматок крейди та залізний цвях. Пробують їх роз- ламати. Доходять висновку, що крейда тверда, але крихка. Цвях зламати не можна. Він твердий і міцний.

А що являє собою олія, молоко, вода? (Це рідкі тіла.)

Що ми помітимо, коли їх виллємо з посудини? (Вони розтіка- ються.)

А що робиться з повітрям, природним газом? (Ми їх не бачимо. Лише деякі гази відчуваємо за запахом. Відчуваємо запах аміаку, коли користує- мося нашатирним спиртом.)

Отже, якими можуть бути тіла? (Твердими, рідкими, газоподібни-

ми)

Складання на дошці схеми «Тіла».

Розгадування кросворда.

Із чого складаються тіла, ми дізнаємося, коли розгадаємо крос- ворд.

        р        
        е      
    ч        
    о      
    в        
      и      
        н    
        и    

Що вносять у ґрунт, щоб підвищити його родючість? (Добрива)

Чим діти пишуть на дошці? (Крейдою)

Рідина, солодка на смак, ароматна, п'ють її із задоволенням за обі- дом, сніданком, вечерею. Запрошують в гості на... (чай).

Тверда, крихка речовина бурого кольору, що складається з решток рослин, легша за воду. (Торф)

Чорне, блискуче, у воді тоне, у печі горить. Цілу зиму людей весе­лить. (Вугілля)

Ґрунт повільно пропускає воду, якщо в ньому є... (глина).

Що видихає рослина, а вдихає людина? (Кисень)

Що заливають у бак машини, коли вирушають у дорогу? (Бензин) — Із чого складаються тіла?

Так, кожне тіло складається з однієї або кількох речовин.

Гра «З чого складається»

Учитель називає тіла, а учні, розглядаючи тіло, відповідають, з яких речовин воно складається.

Робота з підручником.

Прочитати текст (С. 80), виділити, з чого складаються живі організ­ми. (Цукор, крохмаль, жири, білки...)

Практична робота.

Учні об'єднуються у дві групи («Марганець», «Сіль»). Читають статті підручника, обговорюють, а потім виконують досліди. Перша група виконує дослід з водою і марганцівкою. Друга група — з водою і кристалами солі. Обговоривши результати досліду, доходимо висновку:

речовини складаються з дуже дрібних, не видимих неозброєним оком частинок; їх називають молекулами;

кожна речовина складається з молекул, які мають однакову форму, розмір, смак, запах, колір;

під час досліду кристалики марганцю і кристалики солі розпалися на молекули і перемішалися з молекулами води; кристалики стали не- видимими.

Розгляд ілюстрацій в підручнику (С. 81). Творчі завдання.

З'ясуйте, які тіла, зроблені людиною, оточують вас у класі.

Чим відрізняються молекули одних речовин від молекул інших речовин?

Як розташовані молекули у твердих, рідких і газоподібних речовинах? Фізкультхвилинка

V. Закріплення вивченого матеріалу Гра «Продовжте речення»

Крейда, алмаз, камінь — це...:

а) рідкі тіла;

б) тверді тіла;

в) газоподібні тіла.

У твердих тілах молекули рухаються...:

а) швидко;

б) повільно;

в) дуже повільно.

Живі тіла — це тварини,...

Неживі тіла — це...

IV. робота в зошитах (С. 15)

Робота в парах (учні виконують в зошиті завдання 1, 2, здійснюють взаємоперевірку та оцінюють виконану роботу).

Підсумок уроку. оцінювання учнів

Домашнє завдання

Опрацювати статті підручника (С. 78—81), підготуватися відповідати на запитання.

Виконати завдання в зошиті (С. 3—4).

урок 3

тема. сонячне світло і тепло

мета: розширити уявлення про сонячні промені, особливості їх падін- ня на поверхню Землі, про висоту сонця на небосхилі, про значення світла і тепла в природі; вміння вимірювати довжину тіні від гномона, встанов- лювати залежність між висотою сонця на небосхилі й довжиною тіні від гномона, між висотою сонця і кількістю тепла, яке воно посилає на зем­лю; формувати вміння порівнювати, встановлювати причинно-наслід- кові зв'язки в природі; виховувати бажання пізнавати природу, бачити її красу та охороняти й примножувати природні багатства.

ХіД УРОКУ

I. Перевірка домашнього завдання

Фронтальне опитування.

Що таке тіло? Які бувають тіла?

Назвіть живі тіла.

Назвіть неживі тіла.

Яка різниця між живими й неживими тілами?

Із чого складаються тіла?

Із чого складаються речовини?

Що таке молекули?

Які бувають молекули?

Чим відрізняються молекули різних речовин?

Індивідуальне опитування.

Картка 1. Пояснити за допомогою дослідів, що тверді тіла мають різ- ні властивості.

Картка 2(груповезавдання). Зобразити молекули газоподібних, твер­дих речовин та рідини.

Картка 3. За допомогою дослідів довести, що газоподібні і рідкі тіла мають свої властивості.

Завдання 1. Які тіла, зроблені людиною, оточують тебе в класі?

Завдання 2. Якими предметами, що виготовлені з однієї і тієї самої речовини, користується твоя сім'я.

іі. мотивація навчальної діяльності

Діти, а зараз уважно послухайте, будь ласка, і спробуйте відгада- ти, про що йде мова.

Гарне, добре, на всіх людей дивиться,

а людям на себе дивитися не дозволяє. (Сонце)

Він і гріє, і пече,

І, як зайчик, грається.

Схочеш взять його — втече

І мерщій сховається. (Сонячний промінець)

Повідомлення теми і мети уроку

Ви правильно відгадали загадки, а тепер подумайте і скажіть, будь ласка, чи здогадався хтось із вас, про що ми будемо вести сьогодні мову на уроці? (Про сонце)

Актуалізація опорних знань учнів

Так, про сонце. А зараз ми погостюємо у тітоньки Вікторини. І будемо намагатися дати відповіді на ті запитання, які вона приготува- ла для нас.

Чи може існувати життя без сонячного світла і тепла?

Чому не може?

Що посилає нам на землю сонце?

В яку пору дня сонце гріє найкраще?

А в яку пору року сонце зігріває найбільше?

Первинне сприйняття й усвідомлення нового матеріалу

1. Вступна бесіда вчителя.

Жив собі на високому дереві гарненький листочок. Любив слухати вранішній спів пташок, залюбки вмивався холодною кришталевою во­дою, росою, чемно вітався з вітрами, та, на жаль, недолюблював Сонеч­ко. Іноді, коли воно гріло та світило цілий день, листочок злився і про­сив Хмаринку заховати від нього Сонечко. Одного спекотного літньо- го дня геть розсердився листочок на Сонечко. Біля дерева він побачив якусь нірку і вирішив сховатись від Сонечка, що бавилось своїм промін- ням і дихало на землю гарячим подихом. Відірвався злючий листочок від своєї гілочки — і мерщій у нірку! Спочатку йому сподобалась прохолода нірки, та раптом листочок почав мерзнути. І йому було так темно і мо- торошно, що він зігнувся і засумував. Та вибратись з нірки не зміг і до гі­лочки не дібрався. Так, у холоді і темряві, загинув...

Чому загинув листочок? (Йому не вистачало світла і тепла.)

Сонце дає землі світло і тепло, яке необхідне для життя рослин і тварин. Сонце — розжарене небесне тіло з температурою 15 млн гра- дусів, воно посилає свої промені на землю, які падають прямолінійно (використати таблицю чи схематично зобразити на дошці).

Сонячні пломені проникають через прозорі тіла (скло та інші). Вони несуть світлову енергію, без чого неможливе життя на Землі. Сонячні промені не проникають через непрозорі предмети. (Продемонструвати дослід, як утворюється тінь від будь-якого непрозорого предмета.)

Не всі промені однаково нагрівають поверхню землі. Найбільше на- грівають ті, які падають прямовисно, коли сонце знаходиться високо на небосхилі. А якщо сонце стоїть низько на небосхилі, то промені пада­ють на земну поверхню косо. Вони віддають менше тепла і менше нагрі­вають поверхню землі.

Висота сонця на небосхилі змінюється протягом доби, протягом кожної пори року. (Практично пояснити за допомогою наочних посіб- ників.)

Роль тепла і світла для тварин, рослин і людей, передачу сонячної енергії на землі від рослин, які «запасають» її у вигляді поживних речо- вин, до тварин і людей можна проілюструвати схемою.

2. Практична робота з гномоном.

1 ї ї"

Люди споживають її «Запасають» Споживають її для

для росту, розвитку, сонячну енергію росту, розвитку, руху

руху, розумової в поживних

і фізичної роботи речовинах

За допомогою гномона (дерев'яний кілок висотою 1 м) визначається висота сонця на небосхилі протягом кожної пори року. Ця робота прово­диться сонячного дня. Викликаються три учні (на освітленемісце). Один учень ставить вертикально на землю гномон, а інші два учні за допомо- гою рулетки виміряють довжину тіні від гномона, позначивши рисочкою місце, де закінчується тінь.

Найменша довжина тіні від гномона протягом доби опівдні, а про­тягом року — влітку. Найдовша тінь протягом доби вранці та ввечері, а протягом року — взимку.

Закріплення та осмислення знань

Робота з підручником (С. 32—33).

Інтерактивні технологи' кооперативного навчання.

Завдання. Щоб їжачкові було тепленько взимку в його хатинці, допо- можемо йому відібрати листочки, які є відповідями на такі запитання.

Що дає землі світло і тепло?

Як падають на землю сонячні промені?

Які сонячні промені найбільше нагрівають земну поверхню?

Яке значення у природі має сонячне тепло?

Яке значення у природі має сонячне світло?

Для чого сонячна енергія потрібна рослинам, тваринам і людям? (На листочках є різні вислови, серед них — відповіді на поставлені питан­ня. Діти попарно відбирають листочки з правильними відповідями і наколюють на голочки Їжачка.)

Узагальнення та систематизація знань

Робота в зошиті за поданими завданнями (С. 27).

Підсумок уроку

Хто на Землі вбирає сонячне тепло?

Коли сонце гріє дужче: вранці, опівдні чи ввечері?





Дата публикования: 2014-11-26; Прочитано: 447 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.039 с)...