Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Підстави виникнення та здійснення цивільних прав та обов’язків



Підставами виникнення цивільних прав та обов’язків є:

- юридичні факти - конкретні життєві обставини з якими акти цивільного законодавства України пов’язують виникнення, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків.

- дії осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також дії осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов’язки;

- договори та інші правочини;

- створення літературних, художніх творів, винаходів та інших результатів інтелектуальної, творчої діяльності; завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі.

У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов’язки виникають:

- безпосередньо з актів органів державної влади, органів АРК або органів місцевого самоврядування;

- з рішення суду;

- настання або ненастання певної події.

Здійснення цивільних прав -реалізація тих можливостей, які надаються законом або договором суб’єктам цивільних правовідносин.

Особа здійснює свої права вільно, на власний розсуд. Особа може відмовитися від свого майнового права або передати його іншій особі.

Цивільні права завжди здійснюються шляхом вчинення активних дій. Разом з тим, нездійснення своїх цивільних прав особою не є підставою для їх припинення, крім випадків встановлених законом (так кредитор спадкодавця, який не пред’явив вимоги до спадкоємців, що прийняли спадщину, у строки встановлені ЦКУ, позбавляється права вимоги).

За правовим значенням вчинюваних дій способи здійснення цивільних прав поділяють на фактичні та юридичні.

Фактичними способами здійснення цивільних прав є дія або сукупість дій, які не створюють, не змінюють і не припиняють цивільних прав та обов’язків, тобто не мають ознак правочину (наприклад, управління автомобілем, проживання у власному будинку). Юридичними способами здійснення цивільних прав є дія або сукупність дій, які створюють, змінюють або припиняють цивільні права та обов’язки, тобто мають ознаки правочину. Юридичні способи здійснення цивільних прав за кількістю сторін поділяють на:

- здійснення цивільних прав односторонніми діями (створення твору, прийняття спадщини);

- здійснення цивільних прав двосторонніми діями (укладення договору купівлі-продажу);

- здійснення цивільних прав багатосторонніми діями (договір простого товариства).

У ЦКУ встановлено презумпцію добросовісності та розумності здійснення цивільних прав.

Виконанням цивільних обов’язків забезпечується здійснення цивільних прав. Цивільні обов’язки виконуються вчиненням дій або утриманням від певних дій у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства. Виконання цивільних обов’язків забезпечується: засобами заохочення; засобами цивільно-правової відповідальності, які встановлені договором або актом цивільного законодавства; засобами забезпечення виконання зобов’язання, встановленими ЦКУ. Особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обов’язковим для неї.

Межі здійсненняцивільних прав пов’язані ізвиконанням особами наступних обов’язків:

- утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб або які вчиняються з наміром завдати шкоди іншій особі;

- утримуватися від дій, які могли б завдати шкоди довкіллю або культурній спадщині;

- додержуватися моральних засад суспільства;

- не використовувати права з метою неправомірного обмеження конкуренції, запобігати недобросовісної конкуренції), не зловживати монопольним становищем на ринку.

У разі недодержання особою при здійсненні своїх прав вказаних меж, суд може зобов’язати її припинити зловживання своїми правами.





Дата публикования: 2014-11-26; Прочитано: 237 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.009 с)...