Студопедия.Орг Главная | Случайная страница | Контакты | Мы поможем в написании вашей работы!  
 

Визначення точки



Нехай дана в просторі точка А та три взаємно перпендикулярні площини проекції.

Положення точки А в просторі визначається трьома координатами (х, у, z), що показують на яку відстань точка віддалена від площин проекцій.

Щоб визначити ці відстані необхідно через точку А провести прямі перпендикулярні до площин проекцій (рис. 4). Точки перетинів А1, А2, А3, отримані в результаті перетину прямих із площинами проекцій називаються ортогональними проекціями.

А1 – горизонтальна проекція точки А.

А2 – фронтальна проекція точки А.

А3 – профільна проекція точки А.

Вимірявши отримані відрізки АА1, АА2, і АА3 одержимо значення аплікати z, ординати у і абсциси х точки А відповідно.

Прямі АА1, АА2, АА3 називають проектуючими прямими.

АА1 – горизонтально проектуюча пряма.

АА2 – фронтально проектуюча пряма.

АА3 – профільно проектуюча пряма.

Дві проектуючі прямі, проходячи через точку А, визначають площину, яку називають проектуючою. Щоб одержати епюр точки А, перетворимо просторовий макет, розгорнемо площини проекцій (рис. 5)..

Фронтальна проекція точки А2 залишається на місці, тому що належить площині П2. Горизонтальна проекція А1 разом з горизонтальною площиною проекції опуститься вниз і розташується на одному перпендикулярі до осі х із фронтальною проекцією А2.

Профільна проекція А3 буде обертатися разом з П3 і розташується на одному перпендикулярі до осі z із фронтальною проекцією А2 і віддалена від осі z на таку ж відстань, як горизонтальна проекція А1 віддалена від осі х.

Відзначимо, що на комплексному кресленні, прямі, які з'єднують (зв'язують) дві проекції однієї й тієї ж точки, називаються лініями проекційного зв'язку. А1А2вертикальна лінія зв'язку; А2А3горизонтальна лінія зв'язку; третя лінія складається з двох прямих: горизонтальної А1А13 і вертикальної А13А3, тому що вісь у при сполученні площин П2 і П3 як би роздвоюється й на комплексному кресленні зображується двічі, вона називається горизонтально-вертикальною лінією зв'язку. Така лінія зв'язку зображується ламаною лінією, що складає прямій кут, вершина якого лежить на бісектрисі О k кута, яку називають постійною прямою комплексного креслення.

 
 

Рисунок 4 Рисунок 5

Так, на комплексному кресленні встановлюються три лінії зв'язку: Горизонтальна лінія зв'язку, перпендикулярна осі проекції z, на ній завжди розташовуються фронтальна А2 і профільна А3 проекції;

вертикальна лінія зв'язку, перпендикулярна осі проекції х, на ній завжди розташовуються горизонтальна А1 і фронтальна А2 проекції;

горизонтально-вертикальна лінія зв'язку, перпендикулярна осям проекцій у, на ній завжди розташовуються горизонтальна А1 і профільна А3 проекції точки А.

Отже горизонтальна проекція А1 (х,у) точки А визначається абсцисою х і ординатою у; її фронтальна проекція А2 (х, z) – абсцисою х і аплікатою z, а профільна проекція А3 (у z) – ординатою у і аплікатою z. Таким чином ми бачимо, що положення точки в просторі цілком визначається положенням її двох ортогональних проекцій.

--05.09--

Як наслідок цього – по двох заданих ортогональних проекціях точки завжди можна побудувати третю ортогональну проекцію.

Складемо таблицю, у якій укажемо які знаки мають координати точок, розташованих у різних квадрантах

Користуючись цією таблицею та знаючи напрямок для позитивного та негативного значення координатних осей, а також враховуючи властивості проекцій точки, можна вказати на епюрі проекції точки, якщо відомі її координати, або визначити, у якому октанті розташовані точка і на яку відстань вона віддалена від координатних площин проекцій, якщо будуть задані хоча б дві її ортогональні проекції.

  I II III IV V VI VII VIII
Х + - - + + - - +
У + + + + - - - -
Z + + - - + + - -

2.2 Різноманітні положення точки у просторі трьохгранного кута

  Комплексні креслення точок, по-різному розташованих щодо площин П1 П2 П3 у першому октанті (рис. 6). Точка А розташована в просторі, тобто має висоту, глибину й ширину. Всі три проекції А1, А2, А3 точки А розташовані на деякій відстані від осей х, у, z. Точка В розташована на площині П2, тобто має тільки висоту й ширину. Фронтальна проекція В2 збігається із самою точкою В, горизонтальна проекція В1, знаходиться на осі х, профільна проекція В3 — на осі z.   Точка С розташована на осі z , тобто має висоту. Фронтальна проекція С2 і профільна С3 збігаються із самою точкою С, горизонтальна проекція С1, знаходиться в точці О – початку осей проекцій.  
Рисунок 6

2.3 Побудова третьої проекції точки по двох заданих.

 
 

По двох даних проекціях точки завжди можна побудувати її третю проекцію, використовуючи постійну пряму креслення. Всі побудови краще виконувати із застосуванням рейсшини й косинця з рівними катетами (45°, 45°, 90°).
 
 

  Розглянемо три випадки знаходження третьої проекції точки, коли дві її проекції задані різними проекціями (рис. 7): Дано проекції А2 і А1 точки А,треба побудувати профільну проекцію А3. Дано проекції В2 і В3,треба побудувати горизонтальну проекцію В1. Дано проекції С1, і С3, треба побудувати фронтальну проекцію С2.
Рисунок 7

3 Проектування прямої лінії

При проектуванні прямої лінії проектуючи промені всіх точок прямої розташуються в одній площині, яку називають проектуючою.

 
 

Ця площина перетинає площину проекцій по прямій лінії, а тому проекцією прямої лінії на площину в загальному випадку є пряма лінія(рис. 8). В окремому випадку, коли пряма збігається з напрямком проектування S, вона проектується в точку.
Рисунок 8

Розглянемо різне розташування відрізків у просторі, їхні проекції на площину П1. Відрізок АВ розташований похило до площини П1, його проекція А1В1 < АВ. Відрізок СD перпендикулярний до площини П1 його проекція точка С1 =(D1). Відрізок ЕР паралельний до площини П1 його проекція Е1Р1 дорівнює відрізку ЕР.

Пряма в просторі може займати різні положення щодо площин проекцій, розглянемо їх.





Дата публикования: 2014-11-26; Прочитано: 1120 | Нарушение авторского права страницы | Мы поможем в написании вашей работы!



studopedia.org - Студопедия.Орг - 2014-2024 год. Студопедия не является автором материалов, которые размещены. Но предоставляет возможность бесплатного использования (0.008 с)...